Ana Sayfa İlginç Kediler Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler ve Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz...

Kediler Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler ve Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

16

Kediler hayatımızın her yerindeler; evimizde, bahçede, sokakta hakta arabanızın altındalar. Kediler evcil hayvanlar arasında bakımı en kolay ve insana en yakın hayvanlardır. Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız sahipleneceğiniz kedinin sizi seçmesi lazım sizin değil. Çünkü kediler güvendikleri kişilere karşı çok belli etmeseler de çok bağlanırlar.

Bu içeriğimizde ise kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri, kedilerin davranışların altında yatan nedenleri, sokak kedilerinin cinsleri hakkında bilmeniz gerekenleri ve kediler hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgileri sizler için hazırladık. Gelin başlayalım.


Kedi Bakımı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken Bilgiler

Kedileri çenelerinin altından okşayabilirsiniz

Kediler ne zamandan ortaya çıktığı bilinmeyen bizim tatlı ve huysuz evcil hayvanlarımızdır. Özelikle Türkler olarak kedilere karşı ayrı bir hassasiyetimiz vardır. Hepimizin sokak başında veya kapılarımızın önünde muhakkak kediler ve köpekler için su ve yemek kapları bulunmaktadır. Zaten olması gereken de budur. Şimdi sizlere çok sevdiğimiz kedilerin bakımı hakkında bilgiler vereceğim, aman dikkatli okuyun çünkü bu bilgiler kedilerimizin sağlıkları için oldukça önemlidir.

1. Toprakları Dışında Bir Yere Tuvaletlerini Yapamazlar

Kediler en temiz canlı türlerinden birisidir. Pisliğin içerisinde mecbur kalmadıkça gezmezler. Tuvaletlerini de aynı şekilde pis ve daha önce kullanılmış toprağa mecbur kalmadıkça yapmazlar. Kediler toprakları varken asla gelip de tuvaletlerini koltuklarınızın üzerlerine yapmazlar. Bu yüzden kedilerinizin topraklarını sıklıkla temizleyiniz, hem evinizin içerisinde koku olmaması için hem de kedilerinizin sağlığı için bunu yapmalısınız.

2. Su Ciltlerine Zararlıdır

Hepimizin bildiği gibi kediler suyu sevmezler. Peki, bunun nedeni nedir? Kediler tüyleri tarafından korunan hassas bir cilde sahiptirler. Fazla miktarda uygulanan su ise cilt kuruluğuna ve tüylerinin cansızlaşmasına neden olur. Bu sebeple yoğun su kullanımı kediler için zararlıdır.

3. Yetişkin Kedilere Süt Verilmez

Aslında hem yetişkin hem de yavru kedilere saf halde süt verilmez. Çünkü sütün içerisinde bulunan laktoz, özelikle büyük kedilere verildiği zaman mide sorununa ve böbreklerinde taşlanmaya sebep olabilir. Bu yüzden süt verileceği zaman az miktarda su ile karıştırılarak verilmesi gerekir.

4. Rahat Yaşam Alanları İsterler

Kediler rahatlığa düşkünlükleriyle bilinen canlılardır. Fazla sıkmaya asla gelmezler. Eğer fazla sıkarsanız bir bakarsınız yanınızda yoklar. Evinize aldığınız kediyi ilk önce kapıdan girdiğiniz gibi yere bırakın ve kedinin evi tanımasını izin verin. Siz kedinizi hayır ben yatak odama girmesini istemiyorum deseniz bile kedi ne yapar eder sizin bütün yaşam alanınızın sahibi olur. Bu yüzden kedinizi rahat bırakırsanız o kendine en uygun yaşam alanını seçecektir.

5. Böbrek Yolları Oldukça Hassastır

Kedilerin diğer evcil hayvanlar gibi çok sık sağlık sorunu yaşamaz. Ama bütün kedilerin ortak bir sorunu vardır. Bu rahatsızlık; böbrek yollarının oldukça hassas olması ve bu sebeple enfeksiyon riski taşımalarıdır. Kediler temiz hayvanlar oldukları için ellerinden geldikçe kirli su içmezler ama yavru kediler meraklı olduğundan her şeyleri denemek isterler. Yavru kedileri takip etmeniz ve sularını sürekli olarak yenilemeniz gerekmektedir.

6. Tüy Döküm Zamanları Vardır

Kedilerin tüy döküm zamanları vardır

Kediler tüylü canlılardır. Onlarda her canlı gibi tüylerini dökerler ama tüy döküm zaman aralıkları vardır. Özelikle sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki mevsimde tüy dökümü yaparlar. Bunun sebebi ise yaz ayından kış ayına geçerken ince tüylerini atmaları ve yerine kalın, yağlı tüylerini çıkarmalarıdır. Kış ayından da yaz ayına geçerken kalın tüylerini dökerek ince ve daha az yağlı tüylerini çıkarırlar. Bizim nasıl yazılık ve kışlık kıyafetlerimiz varsa kedilerinde kıyafetleri tüyleridir.

7. Kediler Senede İki Defa Hamile Kalırlar

Hepimiz mart ayının kediler için çiftleşme dönemi olduğunu biliyoruz. Ama bilinenin aksine kediler sadece mart ayında çiftleşme dönemine girmezler. Hatta bazen martı bile beklemezler. Genel olarak kediler çiftleşmeye şubat ayında başlarlar ve 2 ay süren bir hamilelik dönemi geçirirler. Ondan sonra mayıs sonu ve haziran ayında tekrardan başlarlar. Genel olarak kediler yılda iki kere hamile kalırlar ama bazen bu sayı üçte olabilir. Bu sebeple kediniz yılda üç kere doğum yaparsa hiç şaşırmayın. Bu gayet doğal bir döngüdür.

8. Kediler Kızgınlık Dönemlerinde Koku Bırakırlar

Kediler için söylediğimiz kızgınlık dönemi aslında çiftleşme zamanlarının geldiğini belirten bir dönemdir. Özelikle erkek kediler çevrelerine karşı daha saldırgan olurlar. Ve etraflarına koyu ve sarı olmak üzere kısa kısa çişlerini yaparlar. Bu koku bizler için çok kötü kokar ama dişi kediler bu kokuya bayılırlar. Neyse bu konuda onların özeline daha fazla girmeyelim.

9. Hazır Mamalar Kedinizin Fazla Kilo Almasına Sebep Olabilir

Kedilerimiz için genelde hazır mamalar kullanırız. Ama bu hazır mamaları kedimize verdikten sonra tepkilerini incelemelisiniz, çünkü bazı hazır mamalar içerisinde bulunan maddeler yüzünden hem sağlıksızdır. Hem de kedinizin bir anda aşırı kilo almasına sebep olur. Örneğin kısırlaştırılmış kediler için özel mamalar vardır. Siz gider kısır olmayan kedinize bu mamadan alırsanız kedinizi obez yaparsınız. Belki de kilo almaktan daha kötü bir tepkime bile verebilir. Bu sebeple mama alırken uzmanların görüşünü alarak ve iyice araştırarak almalısınız.

10. Kısırlaştırıldıktan Sonra Kedinizin Psikolojisi Bozulabilir

Yukarıda da bahsettiğim üzere kediler yılda üç kere doğurabilirler. En az iki ile en fazla beş yavru arasında doğuran kedilerin yılda üç kere doğurduğunu düşünsenize, eviniz kedi bahçesi olurdu. Bu nedenle dişi kedi sahipleri çareyi kısırlaştırmada bulmuşlardır. Aynı şey erkek kediler için de geçerli. Kızgınlık döneminde yatak, koltuk, halı demeden bıraktıkları çişe benzer koku evinizin içini alt üst eder. Tabi ki kedi sahipleri bu nedenler dahilinde kısırlaştırmakta sonuna kadar haklılar. Ama kedilerinde duyguları vardır. Hatta kedilerin duyguları daha ağırdır çünkü zaten onlar hayatlarını hisleri ve duyguları ile yönetirler.  


Kedi Davranışlarının Altında Yatan Nedenler

Kediler bazen hiç bilmediğimiz davranışlarda bulunabiliyorlar. Hatta bazen o kadar tuhaf hareket ediyorlar ki akıl sır erdiremiyoruz. Ama merak etmeyin sizler için kedilerin davranışlarının nedenlerini anlattık.

1. Kedilerin Kuyruk Sallaması ve Kuyruklarını Havada Dik Tutmasının Nedeni

Hayvanlar maalesef biz insanlar gibi konuşamıyorlar. Peki, konuşamıyorlarsa kendilerini nasıl anlatacaklar? İşte tam burada hareketleri devreye giriyor. Mesela, kuyruklarını neden sallarlar? Kediler hem sinir hem de huzursuz olduklarını anlatmak için kuyruklarını sallarlar. Sadece kuyruk sallama değil aynı zamanda bazen kuyruklarını çubuk gibi dimdik tutarlar. Bunun nedeni ise merak ettikleri ve incelemek istedikleri bir şey olduğu manasına gelir.

2. Kedilerin Sürtünme Sevdaları Nereden Gelir?

Kediler aslında oldukça yapışkan hayvanlardır. Kendilerini o kadar güzel sevdirirler ki hiç kedi sevmeyen birisini bile kendilerine hayran bırakırlar. Bildiğiniz gibi kedilerin bir diğer özelliği sizlerin ayaklarınızın arasından geçerek sürtünmeleridir. Peki bunun manası nedir? Kediler hiçbir şeyi çıkarsız yapmazlar. Özellikle de kendilerini sevdirmeyi. Ne zaman size aşırı sürtünüyorsa bilin ki ya karnı açtır ya da sizden ilgi bekliyordur.

3. Kedilerin Kuyruklarını Titretmesinin Nedeni

Kedilerimiz bazen bir yerleri koklarlar ve sonra da oraya arkalarını dönerler. Ardından kuyruklarını havaya dikerek titretirler. Eğer bunu evde yapıyorlarsa yandınız demektir. Çünkü bunu genelde erkek kediler dişi kedilerin bulundukları noktadan geçme ihtimaline karşı veya orada bulunan herhangi bir dişi kediye kokusunu bırakmak istediğinde koku salınımı yaparlar.   

4. Yabancı Bir Koku Aldıklarında Ağızlarını Aralık Bırakmaları

Eğer kedi sahibiyseniz bu durumla muhakkak karşılaşmışsınızdır. Çünkü dışarıdan geldiğinizde kediniz ilk önce ayaklarınızdan olmak üzere koklamaya başlar. Bunun için sizin bir kedi sevmenize gerek yok. O ilgisini çeken bir şeyler muhakkak bulmuştur. Ve bu durumda tepkime olarak ağızları ön dişleri gözükecek şekilde hafif aralık bırakırlar ve gözleri koyulaşır. Merak etmeyin size saldırmayacaklar. Verdikleri tepki sadece hayvansal bir iç güdüdür.

5. Tüylerinin Kabartma Sebepleri

Kedilerimiz bazen sahiplerine karşı bile tüylerini kabartırlar. Bu işlem kuyruklarından başlayarak sırtlarındaki tüylerin dimdik olmasıdır. Özelikle de kulaklarını geriye yatırarak miyavladıklarında işte şimdi kavgaya hazırlar demektir. Ama söz konusu olan tepkileri tehlikeli bir durum ile karşılaştıklarında veririler. Mesela bir köpek ile veya yabancı bir kedi ile karşılaştıklarında veririler ki düşmanlarını korkutsunlar. Bazen sahiplerine de verdikleri oluyor. Bunun nedeni, kendi kendine oyun oynarken veya sizinle oynarken fazla gaza gelmesidir. Yani çok da önemli değil merak etmeyin. Kediler garip hayvanlardır.


Sokak Kedilerinin Cinsleri Hakkında Bilgiler

Kedi sahipleneceklerine tavsiyem sokaktan veterinere götürüp bakımını yaptıktan sonra sahiplenilmesidir. Çünkü sokak kedileri da aslında, başlı başına bir cinstir. Kendi aralarında cinslere ayrılan kediler genelde 5 ayrı cinse ayrılırlar. Bunları sizler için hazırladık buyurun başlayalım.

1. Sarman (Sarı Ağırlıklı) Kedi Cinsi

Sokak kedileri de kendi aralarında cinslere ayrılır ve her cinsin kendine özgü karakter yapısı vardır. Mesela sokaklarda gördüğümüz genel olarak koyu sarı veya sarı, beyaz renkli kediler sarman kedi türündendir. Ve sarman kedi türlerinin ilginç bir şekilde %80 i erkektir. Karakter yapısına gelecek olursak tam bir aslana benzerler. Ki kendileri de gerçekten aslanmış gibi davranırlar. Sahiplenecek olursanız aklınızda bulunsun.

2. Tekir Kedi Cinsi

Tekir kedi cinsi yaramazlıklarıyla ün salmış bir kedi cinsidir. Tam bir oyun kedisi olan tekir, ben kedi aldığımda onunla akşama kadar oynamak istiyorum diyenler için oyun arkadaşı olabilir. Aynı zamanda tekirlerin bağışıklık sistemi diğer kedilere nazaran oldukça kuvvetlidir. Tekir kediler karakter olarak ise kaplana benziyorlar desek yeridir ki görüntü itibariyle de sırtlarında koyu siyah çizgiler ve benekler vardır.

3. Smokin (Siyah Beyaz) Kedi Cinsi

Smokin kedi cinsi sokaklarda sıklıkla karşılaştığımız bir kedi cinsidir. Siyah beyaz renklerden oluşan kedimizin oldukça akıllıdır. Bunu öylesine söylediğimi düşünmeyin. Yapılan araştırmalar sonucunda siyah beyaz yani smokin kedi cinsinin diğer kedi cinsleri arasında IQ seviyesi en yüksek kedi olduğu görülmüştür. Hatta diğer kedilerin IQ oranından 20 kat fazla IQ seviyesine sahiptir. Yani smokin kediniz var ise ve evde size karşı bir şeyler yapmışsa büyük ihtimalle hatalı olan sizsinizdir.

4. Bombay (Siyah Renkli) Kedi Cinsi

Bombay kedi cinsi, siyah kedi cinsidir. Aslında bombay oldukça nadir görülen bir kedi cinsidir. Sokaklarda gördüğümüz çoğu siyah kedi mutasyona uğramış tekir veya smokin kedi cinsinden doğmuş bir kedidir. Bombay kedi cinsinin karakter yapısı oldukça uysal ve kendini sevdiren bir yapı olduğunu söyleyebilirim. Kabarık, gür ve parlak siyah tüylere sahip olan Bombay, eğer sokaklarda görürseniz sahiplenmek isteyeceğiniz cinste bir kedidir.

5. Multicolor (Üç Farklı Renkli) Kedi Cinsi

Multicolor, isminden de anlaşılacağı üzere farklı renklerden oluşan bir kedi cinsidir. Genel olarak beyaz sarı ve kahverengi renklerinden oluşan kedilerin %99’u dişidir. Evet genel olarak hep dişi cinsi olan kedi türüyle diğer kedilere kıyasla çok karşılaşmayız. Karakter yapısı ise tam bir ev kedisidir. Uslu, yeri geldiği zaman ise oyunbaz olan bu kedi cinsini gönül rahatlığıyla sahiplenebilirsiniz.


Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Sokak kedisi olsun, cins kedi olsun yani türü ne olursa olsun fark etmeyen tek bir şey vardır; o da kedilerin gerçekten garip canlılar olduğudur. Kediler yaptıkları hareketler olsun, sahiplerine karşı davranışları olsun anlamaya çalıştığımız ama asla tam olarak çözemediğimiz canlılardır. Şimdi ise sizler için bu canlıların geçmişten günümüze ilginç davranışlarını, huylarını ve tepkilerini anlatacağız.

1. Antik Mısır da Tanrı Mertebesindelerdir

Antik Mısır Döneminde ve Firavunlar zamanında nedeni bilinmez bir şekilde Mısırlılar kedilere ve kedi soylulara (aslan, kaplan, çita vb.) oldukça önem vermişlerdir. Hatta o kadar çok önem vermişlerdir ki tanrılar ile kendileri arasında bir aracı olarak görüp piramitlerin arasında aslan piramidi de yapmışlardır. Özellikle firavunlar siyah kedileri tahtının yanından ayırmazlar, şans ve huzur getirdiğine inanırlarmış.

2. Kedilerin Uyuduğu Noktaya Yatak Odası Yapmak

Kediler bildiğiniz gibi rahatına düşkün hayvanlardır. Bunu Mısırlılar da fark etmiş olmalı ki en çok uyudukları ve vakit geçirdikleri yeri yatak odaları yaparlarmış. Çünkü kediler soğuk ve serin yerlerde yatmayı severler. Bu yüzden en güzel yerleri ellerini atmış gibi bulurlar.

3. Asyalıların Kedi Sevdası

Hepimiz maalesef ki çoğu Asyalının köpek ve kedi yediğini zannediyoruz. Oysaki Asyalılar kedilere oldukça saygı duyarlar. Özelikle Japonya’da kedilere karşı ayrı bir sevgi ve saygı vardır. Mesela Japonya’da kurulan Hello Kitty çocuklara daha fazla kedi sevgisini aşılamak için tasarlanan kurgusal bir karakterdir.

4. Bıyıklarını Kestiğiniz Zaman Denge Kaybı Yaşarlar

Kediler bildiğiniz gibi aşırı dengeli hayvanlardır. Mesela ön ayaklarının adım bastığı yere muhakkak arka ayakları da basar. Ve bu günümüzde mankenlerin yapmaya çalıştığı yürüyüş tarzıdır. Böyle mükemmel dengeli olan kedi ırkının dengesini bozmaK için bıyığının bir kısmını kesmeniz onu altüst edecektir. Kedilerin denge mekanizmasının temeli bıyıklarına dayanır. Sadece bıyıkları değil tüylerinden de ufak kesintiler onun ruh halini bozacaktır.

5. Avrupa’nın Kedi Katliamı

Avrupa’da cahillik dönemi dediğimiz kara dönem diye bir dönem vardır. Bu dönemde insanlar kilise tarafından yönetiliyor ve onlar ne diyorsa sorgusuz sualsiz gerçekleştiriyorlardı. Bu dönemde kara kedilerin içine şeytan kaçtığı bu yüzden öldürülmesi gerektiğine inanılıyordu. Aynı dönemde ise veba denilen, pis yaşamdan kaynaklanan ve fareler ile yayılan bir hastalık vardı. İnsanlar ne zaman kedilerin hepsini öldürdüler işte o zaman veba hastalığı sınırları aşarak rekor ölümlere sebep oldu. Onlara hiçbir şey yapmayan kedileri öldürdükleri için kedilerin avladıkları farelere ortalıkta serbest gezme imkanı doğdu. Zaten vebanın temelinin fareden geldiğini söylemiştik. Ne derler: alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

6. Hasta Olduklarında Burun Kuruluğu Yaşarlar

Bütün kedilerin tatlı ve küçük burunları vardır. Ama bu burunlar hasta olduklarında oldukça kuruluk gösterir. Kedinizin buradan bile hasta olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü sağlıklı bir kedinin burnu ıslak yada nemli olur. Burnu kuru ama hasta da gözükmüyorsa ona muhakkak su içirin çünkü kediler su içmeyi de pek sevmedikleri için su içmeyi ihmal ederler. Burun kurulukları susuz kaldıklarının da belirtisidir.

7. Yaşamları Boyunca %60 Uyuyarak Geçirirler

Kediler oyun oynamadıkları vakitlerde ya uyuyorlardır ya da uyuyorlardır. Oldukça uykucu olan kediler 24 saatin ortalama 15 saatini uyuyarak geçirirler. Bazı kedi cinsleri ise daha fazla uyuyabilirler.

8. Onların Parmak İzi Burunlarıdır

Kediler en dengeli ve en düzenli hayvan olarak bilinmektedir. Bu nizamın vücut bulmuş hali olan kedilerin de aynı bizim gibi herkesten farklı ve kendilerine özel parmak izleri vardır. Ama bu izleri biraz garip bir yerde; burunlarında bulunur. Burunlarının ucunu dikkatli incelerseniz çizgiler ve gözeneklerden oluştuğunu göreceksiniz. Bu izler her kedide farklılık gösterir.

9. Kediler İnsan Sağlığına Yararlıdır

Kediler hem ruh sağlığımıza hem de beden sağlığımıza yararlıdırlar. Ruh sağlığımıza olan yararlarından bahsetmiyorum bile çünkü onlar bizim en büyük dostlarımız olabilirler. Beden sağlığına olan yararlarından biraz bahsedelim. İnsanlar da meydana gelecek kalp kriz riskini düşürme, baş ağrısını giderme, kemik ve eklem ağrılarını giderme gibi aslında ruh sağlığının getirdiği beden sağlığı bozukluklarını engellerler.

10. Haşlanmış Yumurta Kedileriniz İçin Yararlıdır

Özelikle evde kedi besleyenler için söylüyoruz, kedinize haftada en az bir kere haşlanmış yumurta veriniz. Çünkü haşlanmış yumurta kedilerdeki tüy dökümünü azaltır ve tüylerinin daha parlak görünmesini sağlar.

11. İnsanlardan Daha Fazla Kemiğe Sahiptirler

Kediler esnek olmasıyla ünlüdürler. Ama duyduğunuzda şaşıracağınız bir bilgi ile geliyoruz; bir insanda toplam 206 adet kemik ve 33 omurga bulunurken kedilerde toplam 290 adet kemik ve 60 omurga bulunur. Şimdi akıllardaki tek soru o zaman bu kediler nasıl bu kadar esnekler? işte bu da onların sırrıdır.

12. Deniz Suyu İçebilirler

Kedilerin sindirim yolları özelikle böbreklerinde olan filtre tuzlu suyu süzerek içilebilir suya çevirir. Kediler zor durumda kalmadıkça tuzlu su içmezler. Çünkü ne olursa olsun tuz böbreklerinde taşa sebep olabilir ve onlarda bunun farkındalar.

13. Kediler İnsanların Görmediği Şeyleri Görebilirler

Ne demek oluyor bu diye düşünebilirsiniz. Hangi inanışta olursanız olun hepimizin bildiği bazılarının adına şeytan bazılarının kötü ruhlar dedikleri bizim göremediğimiz varlıkları gördükleri pek çok kişi tarafından inanılır. Bu ilginç ama doğrudur. Ne zaman bir kedi bir yere dik dik bakmaya başlar ve ortamdan huzursuz olarak kalkarsa, kalktığı yerde muhakkak kötü olaylar gerçekleşmiştir.


Bu içeriğimizde kediler hakkında farklı başlıklar halinde uzun bir içerik hazırladık. Elimizden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarım beğenmişsinizdir. Bu arada herkesin bildiği üzere kediler uzaylıdır.

Önceki İçerik2021 Kız İsimleri Güncel Liste
Sonraki İçerikNeden Satranç Oynamalıyız? Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?