Ana Sayfa Yaşam Kamp Yaparken Gününüzü Kurtaracak 12 Eşya

Kamp Yaparken Gününüzü Kurtaracak 12 Eşya

11

Kamp doğa ile iç içe olmak isteyenler için mükemmel bir aktivitedir. Yaz, kış mevsim fark etmeksizin kamp malzemelerinizi yanınıza alın ve doğayla baş başa kalın. Peki kamp malzemeleri derken yanınıza neler almanız gerekiyor, nelere dikkat etmelisiniz? Merak etmeyin hepsinin cevabını sizler için hazırladık.

1. O Bizim Evimiz, Her Şeyimiz: Çadır

Doğada tek başına hayata kalacaksın ve ilk üç temel ihtiyacından birisi nedir diye sorsalar hepimizin vereceği cevaplardan ilki tabi ki ‘barınma’ olacaktır. Çadır da barınma ihtiyacımızı karşılayan ve olmazsa kampın mahvolacağı bir eşyadır. En küçük boy olarak, iki kişilik çadır tercih edebilirsiniz. Yaz ve kış aylarında gideceğiniz kamp türüne göre de çadırınızın kumaşına dikkat etmelisiniz. Özelikle su geçirmez çadır alırsanız her mevsimde kullanabilirsiniz ve ıslak sürprizlerle karşılaşmazsınız.

2. Uykusu Tatlı Olanlar İçin: Uyku Tulumu

Kendinizi uyurken sarıp sarmalamak istiyorsanız, uyku tulumu almayı sakın unutmayın. Kamp yapacağınız yere, zamana göre uyku tulumunuzu seçebilirsiniz. Uyku tulumu seçerken, üzerinde kaç dereceye kadar dayanıklı olacağı ve kaç dereceye kadar kullanıma uygun olduğu belirtilmiş durumdadır. Seçiminizi dikkatli bir şekilde yapıp yola çıkabilirsiniz.

3. Soğuk Algınlığı İçin Alınan Önlem: Mat

Uyku tulumunuzu toprağın üstüne bir şey sermeden direk olarak kullanır ve yatarsanız kendinizi sabaha kadar hem üşütmüş olarak hem de böcekler içinde bulabilirsiniz. Mat, sert zemin üstüne serilerek yerde daha düzgün şekil almanızı ve soğuk ile temasınızı keser. Aynı zamanda bel ağrılarına da çözüm olarak matı sunabilirim. Düzensiz yer şekilleri yüzünden ortaya çıkabilecek bel ve sırt ağrılarını önlemek için kesinlikle mat kullanmalısınız.

4. Yemeklere Dikkat! : İgloo & Buzluk, Soğutucu

Doğa ile baş başa kalsak da temel ihtiyaçlarımızdan vazgeçemeyiz. Bu ihtiyaçlardan bir diğeri de yiyecek ve içecek ihtiyacımızdır. Hele ki yazın kampa gittiğinizde sıcaklardan yanınızda getirdiğiniz herhangi bir ürünün bozulmaması için ve kavurucu sıcaklarda buz gibi su içmek için muhakkak yanınıza soğutucunuzu almalısınız. Bunun için pahalı eşyalara ihtiyacınız olmadığını da belirtmek isterim. Isı yalıtımlı bir koli hazırlayıp içine hazır olarak satın aldığınız buzları atabilirsiniz. Isı yalıtımı olduğundan buzlar hemen erimeyecektir. Bu minik dolabın içine attığınız yiyecek ve içecekleriniz de oldukça soğuk bir şekilde kalacaktır.

5. Her Şeyden Önce Sağlık: İlk Yardım Seti

Aslında listenin başında bulunması gereken bir eşya ile devam edelim. Yapacağınız kampın şehir merkezine veya sağlık merkezlerine olan uzaklığını kampa gitmeden önce öğrenmenizi tavsiye ederim. Ama her ihtimale karşı ilk yardım setinizi yanınızdan ayırmamalısınız. Başınıza gelebilecek herhangi bir yaralanma durumda sağlık merkezine veya hastaneye gitmelisiniz. Fakat ilk müdahaleyi yapabilmek için ilk yardım setini ulaşabileceğiniz yerlere koymanızı öneririm.

6. Yemek Pişirmek İçin Kamp Ocağı

Yemekleri korumak için yanımıza soğutucuları aldık, peki bu yemekler nerede pişecek? Yanınıza alacağınız piknik tüpüne benzer ama daha güvenli olan kamp ocağını bunun için kullanabilirsiniz. Çevrenize zarar vermeyecek şekilde önlemlerinizi aldığınız sürece oldukça güvenli olan bu kamp ocakları oldukça kullanışlı olabiliyor. Ufak yemeklerinizi ısıtabileceğiniz kamp ocaklarını kullanırken ve kullandıktan sonra herhangi bir kazaya sebep olmamak için önlem almanızı tekrar hatırlatmak isterim.

7. Gecenizi Aydınlatmak İçin: Fener/Lamba

Kampa giderken önünüzü görmek için yanınıza muhakkak almanız gereken malzemelerden biri de fenerdir. Gecelerinizi aydınlatmak için uzun ömürlü pile sahip fenerlerden almanız sizlerin yararına olacaktır. Olası herhangi bir durum için yanınıza yedek pil almayı da ihmal etmeyin. Kamp için hazırlanmış fenerlerden alarak ışığınızı çadırınıza veya bulunduğunuz yerdeki herhangi bir ağaç dalına da asabilirsiniz.

8. Her Yerde Kullanabileceğiniz Eşya: Çakı

Kamp yaparken özelikle yanınızda çakı-bıçak taşımaya dikkat ediniz. Hatta bıçağa gerek bile yok diyebilirim. Bir İsveç çakısı ile bütün zorluklarla baş edebilirsiniz. Kesmek istediğiniz herhangi bir şeyi kesebilir veya konserveleri açabilirsiniz. Unutmayın kamp esnasında her şeyle karşılaşabilirsiniz. Bunlara hazırlıklı olmalısınız.

9. Her Evde Olması Gereken Eşya: Kamp Sandalyesi

Parklara bile giderken yanımızda taşıdığımız katlanabilir kamp sandalyelerini mutlaka bildiğinizi düşünüyorum. Kesinlikle hayat kurtaran bir icat olduğunu söyleyebilirim. Kamp sandalyesi nereye giderseniz gidin yanınızda taşımanız bir eşya haline geldi. Özelikle rahatlığı ve oturmayı seven insanlar için çok güzel ve yerinde bir eşya olarak bilinir. Kampa giderken yanınıza almanızı tavsiye ederim. Arkadaşlarınızla oturup keyifli vakit geçirirken oldukça kullanışlı olabiliyor.

10. Yedek Kıyafet

Bir diğer temel İhtiyacımız olan kıyafetlerinizi aman unutmayın. Kamp yapacağınız koşullara göre kıyafet seçmenizi tavsiye ederim. Yanınıza aldığınız yedek kıyafetler hiç beklemediğiniz bir anda yardımınıza koşabilir. Fakat her şey olabilir deyip gereksiz kıyafetlerinizi almanıza gerek yok, bu size gereksiz yük olur. Yazın gidiyorsanız; ince terletmeyen kıyafetler, kışın gidiyorsanız; kalın şişme montlarınızı, termal taytlarınızı almayı sakın unutmayın.

11. Çok İşlevli Kamp Çantası

Kampa gittikten sonra hep çadırda oturacak haliniz yok. Dağa veya deniz kıyısında yürüyüşe çıktığınız zaman, yanınıza alacağınız eşyalarınız taşımak için kamp çantasını yanınıza almanız sizlere büyük kolaylık sağlayabilir. Kamp çantasının içine sağlam kopmaz halat, paslanmaz çelik su şişesi, bozulma süresi uzun olan yiyecek gibi şeyler koyabilirsiniz.

12. Kaybolmamak İçin GPS veya Pusula

Kampa gittiğinizi ve yönünüzü şaşırdığınızı düşünelim. Telefonların da çekmediği bir noktaya geldiniz. Bu sırada hayatınızı kurtaracak eşya şüphesiz pusuladır. Olmaz demeyin, kaybolduğunuzu düşünün ve kutup yıldızını da göremiyorsunuz. oBu noktada imdadınıza pusula yetişecektir. Benim yön duygum çok kuvvetlidir, ben yönümü kaybetmem demeyin ve yanınızda pusula taşıyın. Sonuçta küçük olsa bile dünyayı tek bir pusula ile gezebilirsiniz.


Kampa giderken temel olarak yanınıza almanız gereken eşyaları sizler için listeledim. Daha fazla eşya ekleyebilirdim ama fazla eşyanın olması sizlere zorluk yaşatabilir. Yanınıza ihtiyacınız dışında eşya almamanızı tavsiye ederim. Kamp eşyalarınız hazır, şimdi istediğiniz yere gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Önceki İçerikWindows 11 İle Gelen Özellikler ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
Sonraki İçerikŞarjı Kısa Sürede Biten Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?