Ana Sayfa Nedir İstanbul Sözleşmesi Nedir?

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

77

İstanbul sözleşmesi ev içinde gerçekleşen herhangi bir şiddeti tamamı ile yasaklayan ve bunu destekleyen Avrupa ülkeleri tarafından imzalanmıştır. Ayrıca bu sözleşme kadın ve erkek arasındaki eşitliğin sağlanması ve eşitsizlikten doğan ayrımcılığı da yasaklamaktadır. Bu sözleşmeye İstanbul sözleşmesi denmesinin sebebi İstanbul’da imzalanmış olmasıdır. Sözleşme her koşulda hükmünü korumaktadır. Ayrıca erkeklerin kadına yaptığı ekonomik zorbalık da şiddet olarak kapsanmaktadır. Sözleşme herhangi bir ırk belirtmeksizin herkese koruma sağlamaktadır buna göçmen veya sığınmacılar da dahildir.

Neden İstanbul Sözleşmesi?

Son dönemlerde gerçekleşen kadına şiddet olaylarından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de uğraşları sonucu ülkemizde bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarını arttırmaya başladı.

Farkındalık:

Sözleşme kapsamındaki her türlü şiddetin farklı tezahürlerinin, bunların çocuklar üzerindeki sonuçlarının ve her türlü şiddetin önlenmesi gerektiğinin toplum içinde anlaşılması ve buna ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla, başta kadın örgütleri olmak üzere ulusal insan hakları kurumları ve bunlara denk organları, sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde düzenli aralıklarla ve her seviyede farkındalık yaratma kampanyaları ve programları geliştirir veya yürütür.

Önceki İçerikCiro Nedir?
Sonraki İçerikNCA Nedir? ( Öğrenci Değişim Programları)
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.