Ana Sayfa Nedir İroni Nedir?

İroni Nedir?

72

Türkçe dilinin ne kadar esnek olduğunu her geçen gün yeniden fark ediyoruz. Bu durum bazı kavramların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. Örneğin mecaz anlam Türkçenin esnekliği sayesinde ortaya çıkmış diyebilirim. Buna benzer daha birçok söz sanatı zengin dilimizde bulunuyor. Bu söz sanatlarından biri de ironidir. Peki nedir bu ironi? Gelin size kolay bir şekilde açıklayayım. Bazen söylemek istediğiniz şeyi tamamen zıddını ifade eden cümleler kurarak karşı tarafa iletirseniz ironi yapmış olursunuz. Söylemeyi kastettiğiniz şey ile söylediğiniz şeyler birbirinden farklıdır. Fakat bunu öyle bir zamanda yapmalısınız ki söylediğiniz kelimelerin bulunduğunuz duruma absürt gelerek tam tersini ifade etmek istediğinizi karşı taraf da anlayabilsin. Bu sebeple herkesin ironi yapabileceğini düşünmüyorum. İroni her zaman yapılmaz. Önemli olan vermek istediğiniz mesajı karşı tarafa iletebilmektir. İroni yaparken karşınızdaki kişiye veya yaşanılan bir olaya karşı yapabilirsiniz. Bu durumu karşılayan sözlere, cümlelere veya olaylara ‘İronik’ denir. Küçük bir örnekle açıklamaya çalışacağım.


Buluşmaya gelen arkadaşınız eğer geç kalmışsa sizin ona ‘‘Erken geldin.’’ demeniz ironi örneği olabilir.


Bunu kullanarak karşı tarafla alay da edebilirsiniz. Cümlelerinizi dolaylı yoldan ifade edeceğiniz için karşı taraf ile alay ederek bunu iletebilirsiniz. İroniyi üçe ayırabiliriz. Birincisi az önceki örnekte belirttiğim gibi sözlü ironidir. İkincisi ise sokratik ironidir. Sokratik ironi karşı tarafı anlamamış gibi yaparak gerçekleştirilir. Sonuncusu ise kozmik ironidir. Bu ironi çeşidi ise bazı talihsiz olaylara karşı kullanılabilir. Son bir örnekle noktayı koymak istiyorum.


Aslında çok tembel olan ve sınavından kötü not almış birine ‘’Her zamanki gibi çok başarılısın.’’ Dediğinizde yine ironi yapmış olursunuz.

Önceki İçerikMinimalizm Nedir?
Sonraki İçerikİnovasyon Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.