Ana Sayfa Gündem İnternetten Alışverişlerinizde Kullanabileceğiniz Güvenli Ödeme Yöntemleri

İnternetten Alışverişlerinizde Kullanabileceğiniz Güvenli Ödeme Yöntemleri

57

İnternetten alışveriş yaparken en büyük korkumuz kredi kartı bilgilerimizin güvenle korunup korunamayacağıdır. Siz kredi kartı bilgilerinizin güvenli ellerde olup olmadığından nasıl emin oluyorsunuz? Bundan tam emin olamasak da alışverişlerimizi daha güvenli bir hale getirmenin yolları var.


Güvenli Alışverişte Sanal Kartların Yeri

Güvenlikten endişe duyanlar için en büyük yardımcı sanal kartlardır. Sanal kartlar bankanız tarafından telefondan veya internetten mevcut vadeli hesabınıza veya kredi kartınıza bağlı olarak oluşturabileceğiniz gerçekte var olmayan bir karttır. Sadece internetten gerçekleştirdiğiniz işlemleriniz için olan ve kartınıza istediğiniz kadar para yükleyip kart limitinizi yüklediğiniz paraya göre ayarlamış olursunuz. Bu da kartınızın bilgilerinin çalınması durumunda en büyük zararınızın kartınızdaki para kadar olacağını garanti eder. Ayrıca sanal kartlar birçok kartta olduğu gibi taksit imkânı da sunmaktadır. Bu da sanal kartların kullanımını teşvik etmek için yapılan bir çalışmadır.


İninal Nedir?

Türkiye’nin en kolay erişilebilir ve kullanımı kolay finansal ürünüdür. Kartına yüklediğin bakiye kadar harcama yaparsın, borcu faizi yoktur. Kartını internette, mağazalarda, yurt içinde ve yurt dışında her yerde kullanabilirsin. Banka kartının geçtiği her yerde rahatlıkla, güvenle işlem yapabilirsin. Dilersen kartındaki bakiyeyi ATM’lerden nakit çekebilir, ininal Cüzdan üzerinden ininal Kart’lar arası para transferi yapabilir.


Papara Nedir?

Papara, internet üzerinden alışveriş yapanların güvenli bir şekilde ödeme almasını veya yapmasını sağlayan online bir cüzdandır. Günün her saati ödeme yapabildiğiniz gibi ödeme de alabilirsiniz. İninal Kartın başka hesaplara veya bankalara para gönderme eksikliğini şu anda kapatmış bulunuyor. Ülkemizde Paypal’a en benzeyen kurum olarak göze çarpmakta.


Pep nedir?

Pep de Papara’ya çok benzeyen bir uygulama ve para gönderim derdini ortadan kaldırıyor. İstediğiniz gibi sanal kart veya gerçek kartlarıyla hem internette hem de alışverişte bu kartları kullanabilirsiniz. Papara’dan farklı olarak sanal kartlarında her alışverişte değişen kart numarası bulunmakta. Ayrıca döviz dönüştürme gibi işlemlerde yapılabilmektedir.


Paypal Nedir?

Dünya çapında kullanılan en basit ve kullanışlı yöntem ise Paypal’dır. 1988 yılında Elon Musk ve çalışma arkadaşları tarafından kurulan ve ödeme yöntemini baştan sona değiştiren bir araçtır. Bu ödeme yöntemi sayesinde insanlar birbirine sadece e-posta adresi ile dünya çapında çok çok düşük ücretlerle anında para gönderebiliyor. Ancak ülkemizde ofis açmadığı için Türkiye, Paypal kullanımını yasaklamıştır.


İnternetten alışveriş yaparken güvenli ve bilindik siteleri kullanmaya özen gösterin. Tabi ki başka siteleri kullandığınız zaman da olabildiğince güvende kalmayı tercih edin ve sanal kart kullanın.

Önceki İçerikYargılanmadan Önce Öğrenilmesi Gereken Topluluk : LGBT
Sonraki İçerikKişisel Gelişiminize Katkısı Olacak Online Eğitim Siteleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.