Ana Sayfa İnternet İnternet Kullanımınıza Yardım Edecek En İyi 10 Google Chrome Eklentisi

İnternet Kullanımınıza Yardım Edecek En İyi 10 Google Chrome Eklentisi

93

Google Chrome her geçe gün gelişen bir web tarayıcısı. Bu platformda bulunan eklentiler ise Chrome kullanımını oldukça kolaylaştırıyor. Bilmeyenler için bu eklentilere nereden ulaşacağınızı da belirtmeden geçmek istemem. Chrome web mağazasından bu eklentileri seçerek indirmeniz gerekiyor. İndirdiğiniz eklenti otomatik olarak kuruluyor. Bu mağazada bir çok eklenti bulunuyor. Bu eklentiler arasında gezip beğendiklerinizi indirmeden önce bu yazıya göz atmalısınız çünkü en faydalı eklentilerin bir kısmını sizler için derledim.

1. Divider Tabs

Eğer sizlerde benim gibi Chrome kullanırken onlarca sekme açıp bunların içinde kaybolanlardansanız bu eklenti tam size göre. Hayat kolaylaştıran Divider Tabs eklentisi sekmeleri yönetmenizi sağlar. Çalışırken veya bir araştırma yaparken açtığınız sekmeler arttığında hem bilgisayarınız zorlanır hem de siz zorlanırsınız. Bu sekmeleri kapatmak da istemezsiniz çünkü hepsi işinize yarayabilir. Bu eklentiyi kurduğunuzda sekmeleri klasörleyebilirsiniz. Gruplara ayırabilir ve bu grupları renklendirebilirsiniz. Ayrıca sekmelerin konusuna göre başlık verebilirsiniz.

2. Better History

Bu eklenti önceden aradığını tekrar bulmak isteyenler için geliyor. Better History geçmiş aramalarınızı detaylı hale getirir. Chrome geçmişine normal olarak baktığınızda yüzeysel bilgiler bulursunuz. Önceki gün yaptığınız aramayı tekrar bulmak için dakikalarınızı harcıyorsanız bu eklentiyi kurarak bütün geçmiş bilgilerinize çok ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Hangi saatte hangi dakikada yaptığınızı ve araştırdığınız sitenin içeriğini öğrenebilirsiniz.

3. Unshorten.link

Bu eklenti güvenlik konusunda size destek olabilir. Günümüzde kısaltılmış linkleri bilmeyen yoktur. İçinde ne olduğunu pek kestiremediğimiz bu linklerin güvenilir olup olmadığını açmadan kontrol edebilmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Kısaltılmış linklerde virüsten tutun spama kadar birçok zararlı içeri yer alıyor olabilir. Kendinizi daha güvende hissetmek için bu eklentiyi kurmanızı öneririm.

4. Google Translate

Farklı dillerde çeviri yapmanız gerektiğinde veya herhangi bir sayfadaki birkaç kelimeyi çevirmek istediğinizde yeni bir sekme açıp Google Translate’i kullanmak yerine bu eklentiyi kurmalısınız. Bunu kurduğunuzda istediğiniz kelimeyi istediğiniz dile anında çevirebiliyorsunuz. Sayfadan ayrılmanıza gerek kalmadan istediğiniz kelimeyi veya cümleyi farenizle seçerek yabancı bir dile çevirebiliyorsunuz. Eğer isterseniz de yabancı dildeki bir içeriği Türkçeye çevirebilirsiniz.

5. HoverZoom+

Fotoğrafçılıkla veya resim ile içli dışlı bir işle ilgileniyorsanız HoverZoom+ çok işinize yarayacak. Bu uzantıyı kurduğunuzda herhangi bir sitede gördüğünüz bir fotoğrafın orijinal boyutunu yeni bir sekme açmadan görebilirsiniz. Bunu yapıp fotoğraf boyutu öğrenmek için vakit kaybetmenize gerek kalmaz. Ayrıca tek bir tuşla istediğiniz fotoğrafı indirebilirsiniz.

6. TinEye

Yine fotoğraflar ile ilgili bir işle uğraşanları mutlu edecek bir uzantı ile devam edelim istedim. TinEye kullanarak elinizde bulunan küçük fotoğrafların daha büyük boyutlu olanlarına ulaşabilirsiniz. Hem de hiç uğraşmadan. TinEye sizin için internette araştırma yapıyor ve istediğiniz fotoğrafın daha büyük halini buluyor. Eğer daha büyük versiyonu yoksa benzerini bulup size sunuyor.

7. Print Friendly & PDF

Bu uzantı öğrencilerin dostu olarak biliniyor. Chrome’da yaptığınız bir araştırmayı veya belgeyi çıkartmak istediğinizde bu eklenti sayesinde gereksiz bütün yazılardan kurtulabilirsiniz. Bulduğunuz belgeyi çıkartmadan önce reklamlardan veya gereksiz bilgilerden temizlemek zorunda kaldığınız zaman ne kadar vakit kaybettiğinizi biliyorum. Bu eklenti siz yazdırma işlemine geçmeden önce hepsini siliyor. Aynı zamanda ufak düzenlemeleri de yapabiliyorsunuz.

8. Dark Reader

Bu eklenti tamamen görsellik ile alakalı. Son zamanlarda gece modu uygulamalarda oldukça popüler bir hale gelmişti. Bu eklenti ile gece modunu desteklemeyen sitelerde bile gece modunu kullanabilirsiniz. Sadece bununla kalmayan Dark Reader arka plan kontrastını veya arka planın rengini değiştirmenize olanak sağlıyor. Kısacası göz zevkinize göre bütün siteleri ayarlayabiliyorsunuz.

9. Save To Pocket

Eğer okumak istediğiniz bir içerik bulduysanız ve bunun için zamanınız yoksa bu eklenti tam size göre. Bunu kullanarak daha sonra tekrar bakmak istediğiniz içerikleri kaydedebiliyorsunuz. Hatta bir içerik kaydettiğinizde bunu daha sonra okumanız için internete ihtiyacınız olmuyor. Çevrimdışı bir şekilde kaydedilenlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede vaktiniz olmadığında kapatmak zorunda kaldığınız içeriklere veda edebilirsiniz.

10. LastPass

Bu eklenti ile şifre defteri tutma günleri geride kalıyor. En çok kullanılan şifre yöneticilerinden olan LastPass bütün şifrelerinizi sizin için tutuyor. Üstelik buna istediğiniz yerden girebiliyorsunuz. Eklenti içinde bir şifre belirlemeniz gerekiyor ve eklenti için belirlediğiniz şifre kesinlikle kimseyle paylaşılmıyor. LastPass’ın kendisi bile sizin şifrenizi bilmiyor. Bu sayede unutulan şifreler veya karışık şifre defterlerini bir kenara atıp yalnızca bu eklentiyi kullanarak şifrelerinizi yönetebiliyorsunuz.


Google Chrome hepimizin oldukça sık kullandığı bir platform. Burada yer alan yüzlerce eklenti var. İşinize yarayacak ve size vakit kazandıracak eklentiler oldukça kullanışlıdır. Bazı eklentilerin ne işe yaradığını bilmiyoruz. Veya çok işimize yarayacak bir eklenti olduğunu bile bilmeyebiliyoruz. Bu sebeple gününüzü kolaylaştıracak, araştırmalarınıza yardım edecek bir içerik yazmak istedim. Bu eklentilere göz atıp size faydalı olacak olanı Chrome mağazasından edinebilirsiniz. Şimdiden iyi araştırmalar.

Önceki İçerikOkuyunca Kendinizi Şanslı Hissedeceğiniz 10 İlginç Talihsizlik Öyküsü
Sonraki İçerikOkurken Tüylerinizi Diken Diken Edecek 6 Stephen King Kitabı
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.