Ana Sayfa İnternet İnstagram’dan Para Kazanmanın En Etkili Yolları

İnstagram’dan Para Kazanmanın En Etkili Yolları

20

Günümüzde sosyal medyanın önemi o kadar arttı ki artık bir gelir kapısı oldu diyebiliriz. Pek çok insan İnstagram, YouTube, Facebook gibi sosyal medya platformlarından para kazanmaya başladı. Bunu başlatan kişilerin YouTuber’lar olduğunu düşünüyorum. Durum böyle olunca insanlar sosyal medya platformlarından nasıl para kazanılacağını araştırmaya başladı. Çağımızın yeni ekmek kapısı olan sosyal medyadan para kazanmak maalesef sanıldığı kadar kolay değil. Gelin sizlere İnstagram’ı kullanarak para kazanabileceğiniz birkaç yoldan bahsedeyim.

Reklam Alarak Para Kazanabilirsiniz

İnstagram’ı kullanarak para kazanmanın en yaygın yollarından birisi reklam almak diyebilirim. Peki reklam nasıl alınır? Öncelikle oldukça aktif bir hesabınızın olması gerekiyor. Bu konudaki tavsiyem kişisel hesabınızı kullanmamanız yönünde. İnsanların eğlenebileceği veya popüler paylaşımlar yapan bir hesap açabilirsiniz. Bu hesabı aktif tutmalı ve takipçi sayınızı arttırmalısınız. Yüksek sayıda takipçiye sahip olursanız reklam vermek isteyen markalarla anlaşmalar yapabilirsiniz.

Diyelim ki oldukça aktif ve takipçi sayısı yüksek bir hesaba sahip oldunuz. Reklam verebilecek markaları nereden bulacağım diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında bahsettiğim tarzdaki hesaplara pek çok reklam teklifi gidiyor. Kısacası siz markaları bulmadan markalar sizleri bulabiliyor. Bunun bir diğer yolu ise yine sosyal medya platformlarını kullanarak ilan vermek olabilir. Bu sayede kendi sayfanızı duyurarak reklam verebileceğinizi ilgili kişilere iletmiş olursunuz.

Unutmamalısınız ki reklam almanın en önemli noktası başarılı bir hesaba sahip olup bu seviyeyi korumaktan geçiyor. Bunun için her gün belirli sayılarda paylaşım yapmalısınız. Aynı zamanda takipçilerinizi her geçen gün arttırmalısınız. Mutlaka takipçi kaybedeceksiniz. Fakat bu durum sizi duraksatmamalı.

Markalar İle Satış Ortaklığı Yapabilirsiniz

İnstagram üzerinden satış yapıldığını eminim biliyorsunuzdur. Satış yapan birçok marka bulunuyor. Örneğin herhangi bir yerde mağazası bulunan markalar İnstagram üzerinden satış yapmak istiyor fakat bunun için uğraşmak istemiyor. Bu noktada ise siz devreye giriyorsunuz. Açacağınız ve yöneteceğiniz hesap ile müşteri çekmeye çalışıyorsunuz.

Burada işinizi kolaylaştıran şey, satışı sizin yapmayacak olmanız. Siz yalnızca satışın yapıldığı siteye veya hesaba müşteri çekmiş oluyorsunuz. Getirdiğiniz müşterilerin üzerinden komisyon alarak anlaşma sağlayabilirsiniz. Bu işi yapmak için sosyal medya konusunda veya paylaşım yapma konusunda bir miktar tecrübenizin olması size yardımcı olacaktır. Eğer yeni başlayacaksanız internet üzerinden eğitim videoları izleyebilirsiniz. Sosyal medya uzmanlığı günümüzün yeni mesleklerinden birisi olarak öne çıkıyor. Eğer kendinizi iyi seviyede yetiştirirseniz, yeni bir mesleğinizin olduğunu söyleyebilirim.

Mağaza Açıp Satış Yapabilirsiniz

İnsragram’ı açtığınızda mutlaka karşınıza reklamlar çıkmıştır. Ayakkabı mağazaları, ev aksesuar mağazaları ve daha nicesi ile hemen her gün karşılaşıyoruz. Sizlerde online ortaklık sağlayarak ürünlerinizi İnsatgram üzerinden satabilirsiniz. Online ortaklık sağlayacağınız mağazadan mallarınızı alarak satış yapmanız mümkün. Eğer el işi konusunda yetenekliyseniz el yapımı takılar veya eşyalar satmanız da oldukça güzel bir seçenek olacaktır. Kendi ürettiğiniz bileklikleri veya kolyeleri satarak para kazanabilirsiniz.

Vereceğiniz reklamlar yardımıyla mağazanızı insanlara tanıtabilirsiniz. Bu sayede birçok insan satış yaptığınızı görebilir. Tabi ki bunun için profesyonel bir hesaba ihtiyacınız olacak. Satış politikalarını okuyarak bu konuda daha fazla bilgi almanız mümkün. Kim bilir belki de açtığınız mağazayı büyüterek ticarete atılabilirsiniz.

Sizlere bu konuda vereceğim bir diğer tavsiye ise ürünlerinizin seçimini iyi yapmanız konusunda olacak. Öncelikle geniş çaplı bir araştırma yaparak işe başlamalısınız. Daha sonra fiyat konusunu belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz fiyat üzerinden ne kadar kar elde edeceğinizi de hesaba katmalısınız.

Link Vererek Para Kazanmak da Mümkün

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir diğer durum da paylaşılan hikâyelere link eklemek. Bazı mağazaların veya ürünlerin linklerini paylaşarak bu ürünün satışını yapan markadan para alabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir hesap kullanmanıza bile gerek yok diyebilirim. Eğer kişisel hesabınızda belirli bir kitleye sahipseniz kişisel hesabınızı kullanabilirsiniz. Paylaştığınız linklerden alacağınız parayı takipçi sayınız belirliyor diyebilirim. Ürünü potansiyel olarak kaç kişinin göreceğini markaya bildirerek bir fiyat anlaşması yapabilirsiniz.

Bonus Yöntem: Canlı Yayın Açmak

Yine kişisel hesabınızı kullanabileceğiniz bir yöntem ile devam edelim. Son dönemlerde canlı yayın açmak oldukça popüler bir hale geldi. Ünlü isimlerinde canlı yayın açmasının bu noktada destekleyici bir etken olduğunu düşünüyorum. Eğer belirli bir takipçi sayısına sahipseniz ve açtığınız canlı yayında katılımcılar rozet satın alırsa para kazanmış olacaksınız.

Canlı yayın yaparken katılımcılara hitap eden bir program hazırlamanızı öneririm. Eğer yalnızca sohbet edecekseniz canlı yayınınıza konuk alabilirsiniz. 4 farklı konuk alabiliyor ve bu konuklarla aynı anda yayın yapabiliyorsunuz. Katılımcılar yayın içerisinde rozet satın aldığında ise para kazanmış oluyorsunuz. Bu yayınlarda herhangi bir yeteneğinizi de sergileyebilirsiniz. Müzik yapabilir veya kısa sürede güzel bir çizim yaparak katılımcıların beğenisini kazanabilirsiniz.


Günümüzün yeni ekmek teknesi olan sosyal medyadan para kazanmak herkesin ilgisini çekiyor. Bu konuda herkes araştırma yapmaya ve bu işe girmeye başladı diyebilirim. Hem keyifli hem de karlı olan bu iş kolunun temeli reklamcılığa dayanıyor. Ve her yaştan insan bu işi yapabiliyor. Eğer sizlerde bu konuya ilgiliyseniz ve yapabileceğinizi düşünüyorsanız verdiğim tavsiyeleri göz önünde bulundurarak yeni bir meslek edinebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Önceki İçerikSevdiklerinizle Eğlenceli Vakit Geçirmenizi Sağlayacak 11 Masa Oyunu
Sonraki İçerikSağlıklı Bir Şekilde Güneşlenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.