Ana Sayfa Nedir İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir?

68

İnovasyon hayatımızın birçok alanında mutlaka duyacağımız veya çoktan duyduğumuz bir terimdir. Çevremizde ortaya çıkan ihtiyaçlar bulunur. Zamandan tasarruf, paradan tasarruf veya iş gücünden tasarruf etmek için yeni fikirlere ihtiyaç duyulur. İnovasyon ise bu ihtiyaçlara karşı üretilmiş yeni fikirlerin uygulamaya geçirilmesine denebilir. Ayrıca ürün veya metot gibi hizmetlerin üretim ve tasarlama sürecine de inovasyon denilebilir. Ortaya atılan yeni fikirleri ekonomik olarak finanse ederek hayata geçirilmesi de bu sürece dahildir. Her ülkenin iş gücüne ve yeni fikirlere ihtiyacı vardır. Yeni iş imkanları ve pozitif yönde olanaklar sağlayacağı için inovasyon ülkelerin en çok önem verdiği şeylerden biridir. Dışardan baktığımızda bunun iki basamaktan oluştuğunu görebiliriz. İlk basamak yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması daha sonra ise planlanmasından oluşur. İkinci basamakta ise bu fikirler hayata geçirilir. Son olarak küçük bir örnek verebilirim.


Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız aletlerden biri şüphesiz cep telefonlarıdır. Şarjı biten cep telefonu için yanımızda şarj aleti taşımamız gerekir. Şarj aleti ise kablosu sebebiyle pek sevilmez. Tasarımcılar bunun için oldukça inovatif bir seçenek sunarak kablosuz şarj sistemini geliştiriyorlar.


Bunun gibi pek çok büyük veya küçük inovasyon örneğini çevrenizde görebilirsiniz.

Önceki İçerikİroni Nedir?
Sonraki İçerikİletişim Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.