Ana Sayfa Yaşam İngilizce Öğrenmenin 10 Kolay Yolu

İngilizce Öğrenmenin 10 Kolay Yolu

108

Dünyada en çok konuşulan dil hepimizin bildiği üzere İngilizcedir. İngilizce konuşmak sizlere her konuda fayda sağlar. Meslek hayatınızda veya sosyal hayatınızda sizleri bir adım öne çıkartır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte insanların yabancı dile daha çok ihtiyacı oluyor. Bütün şirketler globalleşme amacı taşıyor. Bu yolda iletişim kurabilmelerin sağlayacak en çok kullanılan dil ise tabi ki İngilizce. Eski zamanlardan bu yana birçok insan yabancı dil öğrenmek istemiş fakat zor olduğunu düşünerek denememiş bile. Bu durumun oldukça yanlış olduğunu düşünüyorum. Günümüzde elimizdeki imkanları kullanarak İngilizce öğrenebilirsiniz. Evlerinizde oturarak veya günde 30 dakika gibi kısa bir zaman ayırarak yabancı dil öğrenmeniz gerçekten çok kolay. Gereken en önemli şey ise istek. İstedikten sonra kesinlikle yapabilirsiniz. Gelin sizlerle İngilizce öğrenmenin kolay yollarına göz atalım. Belki hayatınız için önemli adımlardan birini atma konusunda sizlere yardımcı olabilirim.

1. İngilizce Kitap, Dergi, Gazete Okuyun

Eğer bu dili öğrenmek istiyorsanız bol bol pratik yapmalısınız. Okuduğunuzu anlamak için ve kelime dağarcığınızı genişletmek için yabancı dildeki kitap, dergi veya gazeteleri okuyabilirsiniz. Bu sayede sıkılmadan dil antrenmanı yapmış olacaksınız. Eğer yeni başladıysanız başlangıç seviyesinde kitaplar okuyabilirsiniz. Gazetelerde ilginizi çeken bölümleri okuyarak hem dünya gündemi hakkında bilgi sahibi olabilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Aynı şekilde ilginizi çeken içeriklere sahip bir dergi okuyarak yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer bu dili daha akademik amaçlar için öğrenmek istiyorsanız bilimsel makaleler okumanızı tavsiye ederim.


2. Mobil Uygulamalar indirin

Telefonlarımız son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle beraber birçok işimizi halledebilir hale geldi değil mi? Yeni çıkan uygulamalar sayesinde her işimizi telefonlarımızdan halledebiliyoruz. Peki neden bu imkanlarımızı İngilizce öğrenmek için kullanmayalım? Telefonlarınıza indirebileceğiniz ücretsiz veya ücretli İngilizce öğrenme uygulamaları sizlere kelime alıştırmaları ve İngilizce antrenmanları yaptırabilir. Gün içerisinde belirlediğiniz saatlerde sizlere İngilizce derslerini hatırlatarak günlük alıştırmalarınızı yapmanıza yardım eden uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz. Örnek olarak Duolingo uygulamasını gösterebilirim. Benim de kullandığım bu uygulama oldukça yararlı bir eğitim sunuyor.


3. Evinizdeki Eşyalara İngilizce Kelimeler Yapıştırın

Evinizde bulunan eşyaların üzerine o eşyanın ismini İngilizce olarak yazıp yapıştırabilirsiniz. O kelimeyi her gördüğünüzde hatırlayacaksınız ve aklınıza iyice kazınacak. Aynı şekilde evinizin sürekli göz önünde bulunan bölgelerine günlük hayatta kullanabileceğiniz İngilizce cümleler yazıp yapıştırabilirsiniz. Bu sayede bu kağıtları her gördüğünüzde yazdığınız İngilizce cümleleri veya kelimeleri tekrar edebilirsiniz. Tekrar etmek ve alıştırma yapmak dil öğrenirken oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu basit yöntemin İngilizce öğrenirken gerçekten çok işe yaradığını göreceksiniz.


4. İngilizce Günlük Yazın

Gün içinde yaşadıklarınızı ve düşüncelerinizi yazdığınız günlükleri oldukça faydalı bir hale getirebilirsiniz. Gün içinde yaşadıklarınızı, diyaloglarınızı, hissettiklerinizi İngilizce olarak günlüğünüze yazarsanız oldukça faydalı bir pratik yapmış olacaksınız. Bu sayede günlük konuşma çalışması da yapmış olacaksınız. Eğer kendinizi ifade etmekte zorlandığınız noktalar olursa interneti kullanarak yardım almayı unutmayın. Bu sayede her gün yeni kelimeler öğrenebilir ve İngilizce konuşma eğitiminizi daha ileri bir seviyeye taşımış olursunuz.


5. Her Gün Yeni Kelimeler Ezberleyin

Bir dilin en büyük kısmını kelimeler oluşturuyor desem yanılmış olmam diye düşünüyorum. Gramer kısmı İngilizce için önemli olsa da kelimeler daha büyük öneme sahiptir. Eğer kelime bilginiz yeterliyse cümle kurabilirsiniz. Bu sebeple İngilizce öğrenirken kelime bilgisine de zaman ayırmalısınız. Bunun için gün içerisinde öğrenmek üzere kedinize bir hedef kelime sayısı belirleyin. İşinizden veya okulunuzdan artan zamanı kullanarak hedeflediğiniz sayıda kelimeyi ezberleyin ve fırsatınız oldukça tekrar edin. Eğer tam anlamıyla yararlı bir alıştırma uygulamak istiyorsanız ufak bir ipucu daha verebilirim. Gün içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri akşam eve geldiğinizde cümle içerisinde kullandığınız zaman oldukça güzel bir alıştırma yapmış olursunuz. Hem yeni kelimeler öğrenirsiniz hem de öğrendiğiniz kelimeyi kullanmış olursunuz.


6. İngilizce Dizi, Film İzleyin

Dizileri ve filmleri orijinal dillerinde izlemeyi her zaman tercih etmişimdir. Sizler de sevdiğiniz dizi ve filmleri İngilizce olarak izleyerek duyduklarınızı anlama becerileriniz geliştirebilirsiniz. Başlangıçta alt yazılı olarak izlemeniz tavsiye ederim. Duyduklarınızı arada kendiniz de tekrarlayabilirsiniz. Duyduğunuz şekilde söylemeye çalışarak telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Zaman geçtikçe kulağınızın alıştığını fark edeceksiniz. Daha sonra ise alt yazıyı değiştirip İngilizce yapmalısınız. Bu sayede İngilizce dinleyerek okuyabileceksiniz. Oldukça keyifli olacak olan bu pratik kesinlikle benim favorilerimden birisi olarak bu listede yer alıyor. Bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakmayı sakın unutmayın. Son olarak alt yazıyı tamamen kapatmalısınız. Şimdiden iyi seyirler.


7. İnternet Eğitimlerine Katılın

Son dönemlerde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte online eğitimler herkes tarafından kullanılmaya başlandı. İngilizce öğrenebileceğiniz birçok faydalı alan ve uygulamaya erişebilirsiniz. İlk olarak Youtube’dan bahsetmek isterim. Burada bulunan İngilizce eğitim videolarına ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün. Elinize aldığınız bir not defteri ve kalemi kullanarak bu videoları izlemeniz dil eğitimi açısından çok faydalı olacaktır. İkinci olarak tavsiye edeceğim eğitime ise Udemy üzerinden ulaşabilirsiniz. Ufak bir ücret karşılığında alacağınız eğitim sonsuza kadar sizin oluyor. Ve istediğiniz zaman bu eğitimlere ulaşabiliyorsunuz. Eğitmen alıştırma yerleştirdiyse bunları yaparak dil eğitiminizi pekiştirebilirsiniz. Son olarak bahsedeceğim uygulama ise Cambly. Bu uygulama belki de içlerinde en faydalı olanı diyebilirim. İngilizce konuşarak öğrenebileceğiniz bir dildir. Konuşarak öğrendiğinizde dinleme, telaffuz ve daha birçok beceriniz hızlı bir şekilde gelişir. Cambly’de bulunan yabancı eğitmenler ile İngilizce konuşarak İngilizcenizi ilerletebilirsiniz. Görüntülü olarak konuşabileceğiniz İngilizce eğitmenleri ile bu dili kolaylıkla öğrenebilirsiniz.


8. Telefona Alarm Kurun

Bu benim bazen kullandığım bir yöntemdir. Telefona belirli saat aralıkları ile alarmlar kurmalısınız. Kurduğunuz alarm çaldığında ise kullandığınız son cümleyi İngilizceye çevirip not alın. Bu sayede günlük hayatta kullandığınız cümleleri İngilizce olarak öğrenmiş olacaksınız. Alarmların sıklığını ve vaktini belirlemek tamamen size kalmış. Not aldığınız cümleleri yatmadan önce tekrar etmeyi unutmayın.


9. İngilizce Müzik Dinleyin

Müzik dinlemeyi hepimiz çok severiz değil mi? Dinlediğiniz müzikleri İngilizce olarak seçerseniz size faydası dokunabilir. Çünkü müzikler akılda kalma özelliği ile dil öğrenme konusunda büyük rol oynar. İngilizce dinlediğiniz müziklerin Türkçe anlamlarına da mutlaka bakmalısınız. Ayrıca bu müzikleri boş zamanlarınızda söylemeye çalışabilirsiniz. Bu sayede telaffuz alıştırması da yapmış olursunuz. Hem keyifli hem de yararlı pratik yaparak İngilizce öğrenmeyi zevkli hale getirebilirsiniz.


10. Yurt Dışına Çıkın

Az önce bahsettiğim üzere İngilizce örenmenin en yararlı ve etkili yolu konuşarak öğrenmektir. Yurt dışına çıkarak İngilizce konuşarak İngilizcenizi ilerletebilirsiniz. Sosyalleşirken İngilizce öğrenebilir ve bundan keyif alabilirsiniz. Ayrıca eğer yurt dışına çıkarsanız birileriyle konuşurken hata yapmaktan korkmayın. Kimse sizi hata yaptığınız için yargılamaz. Hem bir şey öğrenirken hata yapmanız ve bu hatalardan ders çıkarmanız sizi daha çok geliştirir. Yurt dışında konuşarak İngilizce öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.


İngilizce yaşadığımız dönemde mutlaka bilmeniz gereken dillerden biridir. Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatınızda sizlere çok fayda sağlayacak olan İngilizceyi öğrenmek hiç zor değildir. Kararlı bir şekilde öğrenmeye başlarsanız çok kolay öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Sizler için İngilizce öğrenmenin kolay yolarını derleyip toparladım. Umarım hayatınızda önemli bir yer kaplayacak bu dili en kısa sürede öğrenmeye başlarsınız. Eğer İngilizce biliyorsanız farklı yabancı diller için eğitim alabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek tamamen sizlerin elinde. Şimdiden kolay gelsin!

Önceki İçerikDünyadaki En Güzel 12 Tatil Yeri
Sonraki İçerikÜlkelerin İlginç Sokak Yemekleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.