Ana Sayfa İnternet İngilizce Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz En Masrafsız ve En Etkili Metotlar

İngilizce Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz En Masrafsız ve En Etkili Metotlar

28

İngilizce neredeyse her yerde karşınıza çıkıyor değil mi? Gittiğimiz iş görüşmelerinde, bilgisayar oyunlarında veya sosyal ilişkilerimizde; kısacası hayatımızın her yerinde İngilizce ile karşılaşıyoruz. Yabancı dil öğrenmek bulunduğumuz çağ için oldukça büyük bir öneme sahip. Birçok insan yabancı dil bilmemesinin sebebini pahalı kurslara veya başarısız yöntemlere bağlıyor. Bu duruma dur demek ve sizlere bir nebze olsun yardım edebilmek için İngilizce öğrenme konusunda etkili ve oldukça ucuz yöntemleri derleyip toparladım. Gelin bir göz atalım.


İngilizce Kitap ve Makale Çevirisi Yapabilirsiniz

İngilizce kitap okuyun

İngilizce öğrenmenin pek çok yolu vardır. En etkili yöntemlerden biri de kitap veya makale çevirisi yapmaktır. İngilizce bilmeden nasıl çeviri yapayım sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Bunun için sizlere verebileceğim tavsiye oldukça basit. Bu yönteme başlarken ilk olarak çevirisini yapacağınız kitabın veya makalenin hem İngilizce hem de Türkçe nüshasını bulundurmalısınız. Kendi bilgileriniz ve çevirisini yapacağınız kaynağınızın Türkçe kopyasının yardımıyla çeviri yapmaya başlamalısınız. Başlangıçta oldukça yavaş ilerlediğinizi hissedeceğinizi söylemeliyim. Fakat bu durum cesaretinizi kırmamalı. Sabırlı olmalı ve elinizden geleni yapmalısınız. İlerleyen süreçte Türkçe kaynağa yalnızca takıldığınız noktalarda bakmalısınız. Bir süre sonra hiç bakma gereği duymadan çeviri yaptığınızı göreceksiniz. Bu konuda belirli bir yetenek kazandığınız için Freelance olarak çeviri yapabilir ve yeni bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz.


Erasmus Stajı Yapabilirsiniz

Erasmus Stajı yapın

Eğer üniversite öğrencisiyseniz Erasmus’u mutlaka duyduğunuzu düşünüyorum. Belirli bir süre Avrupa’da bulunarak orada okulunuza devam ettiğiniz öğrenci değişim programı Erasmus’un farklı bir versiyonu bulunuyor. Erasmus yaparken staj yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İngilizcenizi ilerletmeniz için harika bir fırsat olacağını söylemeliyim. Çünkü kendi alanınızda veya farklı bir alanda çalışacak ve günlük hayatınızda sürekli İngilizce konuşacaksınız. Bu sayede yabancı dilinizi geliştirebilir ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgiyi okulunuzun Erasmus ofisinden alabilirsiniz.


Cambly ile Ana Dili İngilizce Olan İnsanlarla Konuşabilirsiniz

İngilizce öğrenme platformu Cambly

Son zamanlarda İngilizcenin önemi artınca pek çok uygulama ortaya çıktı. Bu uygulamaların arasında en etili olanlardan biri de Cambly. İngilizce öğrenmenin en etkili yolu konuşmaktır. Hiçbir şey bilmeseniz bile biraz uğraşarak konuşabilirsiniz. Cambly’de bulunan ve ana dili İngilizce olan eğitmenlerle konuşarak öğrenim sürecinizi hızlandırmanız mümkün. Bu konuşmaları istediğiniz konu üzerinden yapma şansınızın bulunması sizler için oldukça güzel bir şans. Eğer sevdiğiniz bir film veya kitap varsa bunlar üzerine konuşabiliyor ve İngilizcenizi geliştirebiliyorsunuz. Bu uygulamanın ücretli olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. İndirim kuponlarını kullanabilir ve oldukça düşük bir ücret vererek Cambly’yi kullanabilirsiniz. İngilizcenin sandığınızdan daha kolay bir dil olduğunu göreceğinize eminim.


Dizi ve Filmleri İngilizce İzleyebilirsiniz

İngilizce dizi ve film izleyin

Bu tavsiyeyi pek çok kişiden duymuş olabilirsiniz. Benim vereceğim tavsiye ise oldukça etkili diyebilirim. Hepimizin defalarca izlediği veya izleyebileceği diziler, filmler vardır. İngilizce film veya dizi izleyeceğiniz zaman bunlardan birini seçmelisiniz. Replikleri kalıp halinde hatırladığınız için, aynı repliğin İngilizcesini duyduğunuzda bu cümleyi kalıp olarak ezberlemiş olacaksınız. Belirli kalıpları kullanmayı öğrendiğiniz zaman kendiniz de bu cümleleri kurabildiğinizi göreceksiniz. Bu sayede hem eğlenebilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Aynı şeyi müzik dinlerken de uygulamanızı öneririm. Çevirisine ve anlamına baktığınız İngilizce şarkıları her dinlediğinizde duyduğunuz cümleleri öğrenmiş olacaksınız.


Online Dersler Satın Alabilirsiniz

İngilizce online ders satın alıp izleyin

Son dönemlerde oldukça popüler olan online dersler bu konuda da yardımımıza koşuyor. Boş zamanlarınızda alabileceğiniz online dersler ile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İnternet üzerinden satın alabileceğiniz İngilizce dersleri bulunuyor. Bu derslerin fiyatının cebinizi yakacak cinsten olmadığını söyleyebilirim. Bütçenize uygun bir dersi seçerek satın alabilirsiniz. Bu sayede zaman sıkıntısını da ortadan kaldırmış olursunuz. İstediğiniz zaman dersinizi çalışabilirsiniz. Aynı zamanda anlamadığınız dersleri istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Pek çok online eğitim sitesi bulunuyor. Bu konuya Udemy’yi ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Udemy üzerinde birçok indirimli İngilizce dersi bulunuyor. Bunların içeriğini gözden geçirebiliyor ve bu şekilde satın alabiliyorsunuz. Aynı zamanda bazı derslerin içerisinde alıştırmalar da bulunuyor. Bu sayede aldığınız dersleri pekiştirebiliyorsunuz.


Podcast Dinleyin

İngilizce podcast dinleyin

Son zamanlarda oldukça popüler olan sesli programları yani podcastleri dinleyebilirsiniz. Yolda giderken veya spor yaparken dinleyebileceğiniz bu programlar sizler için oldukça yararlı olacaktır. Başlangıçta anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat zaman geçtikçe dinleme yeteneğiniz gelişecek ve dinlediğiniz İngilizce programları daha rahat anlayacaksınız. Spotify ve benzeri platformlarda İngilizce podcastler bulabilirsiniz.


Hobilerinize İngilizce Katabilirsiniz

İngilizce hobiler edinin

Günlük hayatta yaptığınız hobileriniz varsa bunlara bir miktar İngilizce eklemeyi düşünebilirsiniz. Eğer müzik dinliyorsanız İngilizce müzik dinleyebilir, eğer resim dersleri alıyorsanız bu dersleri İngilizce olarak almayı düşünebilirsiniz. Spora ilginiz varsa farklı ülkelerde gerçekleşen spor müsabakalarını İngilizce olarak izleyebilirsiniz. Gündemi takip etmeyi seviyorsanız gazetelerin İngilizce versiyonlarına ulaşarak okuyabilirsiniz. Birçok gazetenin web sitesinde günün haberlerinin İngilizce olarak yayınlandığını göreceksiniz. Bu durum işinize yarayabilir. Aynı zamanda okumaktan hoşlanacağınız İngilizce dergileri okuyarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.


İngilizce Masa Oyunları Oynayabilirsiniz

İngilizce masa oyunları oynayın

Ailenizle veya arkadaşlarınızla keyifli bir akşam geçirmek istediğinizde masa oyunları imdadınıza koşacaktır. Bu durumu değerlendirerek oynadığınız masa oyununu İngilizce konuşarak oynamayı deneyin! Başlangıçta zorlanabilirsiniz. Fakat bu sayede daha eğlenceli vakit geçirdiğinizi göreceksiniz. Ortaya oldukça eğlenceli görüntülerin çıkacağına eminim. Hatta bu durumu bir üst seviyeye taşıyarak İngilizce kelime oyunları oynayabilirsiniz. Scrabble veya Tabu gibi popüler masa oyunlarını İngilizce oynamaya çalışın. Bu sayede hem oldukça keyifli vakit geçireceksiniz, hem de yabancı dilinize biraz da olsa katkıda bulunacaksınız.


Çağımızın en önemli becerilerinden biri olan yabancı bir dilde konuşabilmek nerdeyse herkesin edinmek istediği bir beceridir. Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan İngilizceyi öğrenmek artık daha kolay. Bahanelerin arkasına sığınmayı bırakarak bir adım atmalısınız. Sizler için İngilizce öğrenmenin en etkili ve en masrafsız yollarını derledim. Şimdiden kendinize bir program çıkararak eğitimlerinize başlayabilirsiniz. Kendinizi geliştirme konusunda başarılar!

Önceki İçerikYemeklerinizde Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 10 Doğal Malzeme
Sonraki İçerikMeslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.