Ana Sayfa Nedir İletişim Nedir?

İletişim Nedir?

74

Günümüzde en önemli şeylerden birisi iletişimdir. İnsanlar aralarında anlaşmak için iletişimi kullanır. Alıcı ile gönderici arasında gerçekleşen ve hem alıcı hem de gönderici tarafından anlaşılır olan bilginin aktarımına iletişim diyebiliriz. Yalnızca insanlar arasında değil, yaşayan bütün organizmalar arasında bir iletişim söz konusudur. Bunu kurabilmek için her iki tarafın da anlaşabildiği bir dil kullanması gerekir. Örnek vermek gerekirse insanlar hangi ülkede yaşıyorsa o ülkede konuşulan dili kullanarak aralarında bilgi alışverişi yapabilirler. Eğer bir evcil hayvanınız varsa hayvanınızın acıktığında, sinirlendiğinde, mutlu olduğunda veya huzursuz olduğunda sizlere bir şekilde anlattığını fark etmiş olabilirsiniz. Sizlere aktardığı bilgiyi herhangi bir dil kullanarak yapmasa da aranızda gerçekleşen bu bilgi aktarım süreci de örnekler arasına yerleştirilebilir. Bu terimin kendi içinde ögeleri vardır. İlk öge kaynaktır. Kaynak, aktarılması gereken bilginin geldiği yerdir. Bunu gönderici olarak da adlandırabiliriz. İkinci öge iletidir. İleti ise gönderilmesi istenen mesaja verilen isimdir. Üçüncü öge alıcı olarak adlandırılır. Alıcı mesajın gönderildiği tarafa verilen isimdir. Farklı bir isim vermek gerekirse buna hedef denilebilir. Dördüncü öge bağlamdır. Gönderilen iletinin doğru algılanabilmesini bu öge iğle açıklayabiliriz. Beşinci ögemiz geri bildirimdir. İletilmek istenen duygu, düşünce veya mesaja verilen cevap geri bildirim olarak adlandırılır. Karşınıza çıkabilecek bir diğer ismi de dönüttür. Son öge kanal olarak biliniyor. Kanal iletmek istediğiniz mesajın gönderilme biçimidir.


Örnek vermek gerekirse telefon, mektup ve buna benzer iletişim araçları verilebilir. Bu ögelerin her birinin ayrı önemi vardır. İnsanlar, hayvanlar ve canlı olan bütün organizmalar aralarında bilgi paylaşımı yapmak zorundadır. İlk çağlardan bu yana insanlığa oldukça büyük faydaları dokunmuştur. İnsanlığın gelişmesinde oldukça büyük bir yere sahiptir dersek yanılmış olmayız.


Bulunduğumuz dönemde bile bilimsel, sosyal ve daha birçok konuda bilgi alışverişi yapıyoruz. İnsanlar ve hayvanlar sosyal canlılardır. Ve aralarında bilgi alışverişi yaparak yaşarlar. Bunun önemi bilindiğinden uzak mesafelerdeki insanlarla ilk çağlardan bu yana bilgi aktarımı yapmışlardır. Bunu yapmak için kullanılan araçlar ateş, güvercin, mektup, telgraf ve günümüzde en çok kullanılan araç olan telefondur.

Önceki İçerikİnovasyon Nedir?
Sonraki İçerikBitcoin Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.