Ana Sayfa Sanat Hollywood Filmlerini Aratmayan 10 Hint Filmi

Hollywood Filmlerini Aratmayan 10 Hint Filmi

10

Hint filmleri son zamanlarda oldukça öne çıkmaya başladı. Tıpkı Amerika’da bulunan Hollywood gibi Hindistan’da da Bollywood bulunuyor. En başta ülkemiz olmak üzere dünya üzerinde sevilen Hint filmleri bulunuyor. Bu filmlerin bazıları bizlere absürt gelse bile izlemekten kendimiz alamadığımız bir gerçek. Dünya çapında kendini kanıtlamış oyuncular arasında Hindistanlı olan birçok oyuncu bulunuyor. En çok bilinen oyunculardan biri de Aamir Khan. Eminim bu başarılı oyuncunun filmlerinden birini izlemişsinizdir. Gelin birlikte Hollywood filmlerini aratmayan Hint filmlerine bir göz atalım.

1. Dangal – IMDb: 8,4 (2016)

Dangal
Dangal

Birçok film severin favori filmleri arasında bulunan Dangal aksiyon ve dram yoğunluklu bir film. Aynı zamanda gerçek bir hikâyeyi konu aldığı için biyografi özelliğini de taşıyor. Geeta Phogat isimli genç bir sporcunun hayatını izleyeceğiniz bu film hem heyecan hem de bol miktarda duygu barındırıyor.

Mahaavi isimli bir güreşçi kendi çocuklarını da güreşçi yapma hayali kurar. 2 tane çocuğu olan hırslı güreşçinin doğan çocuklarının ikisi de kızdır. Fakat bu durum çocuklarını spordan uzak tutması için bir sebep değildir. Mahaavi’nin kızı olan Geeta Phogat babası sayesinde spora yoğunlaşır ve pek çok zorluk atlatır. En sonunda ise Hint Olimpiyatlarında altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olur. Bu hırs dolu ve heyecanlı filmi mutlaka izlemenizi öneririm.


2. Evaru – IMDb: 8,2 (2019)

Evaru

Listemize başrollerinde Adivi Sesh ve Regina Cassandra’nın bulunduğu bir film ile devam edelim. Sürükleyici bir polisiye filmi olan Evaru oldukça ilginç bir öyküyü konu ediniyor.

Kendini tecavüzden mağdur olarak gösteren bir kadın oldukça yüksek rütbeli bir polis memurunu öldürür. Bu ilginç cinayetin suçlusu dışarıdan bakıldığında çok net bir şekilde gözükmektedir. Fakat herhangi bir şüphe kalmaması için dosyayı düşük rütbeli bir dedektife verirler. Davayı üstlenen dedektifin ismi Vikram Vasudev’dir. Genç polis olayın içine girdikçe karmaşıklaştığını fark eder. Bu cinayetin sebebini öğrenmek için farklı bir yol izleyen dedektifin heyecan dolu hikâyesi sizi ekrana kilitleyebilir.


3. Peekay – PK – IMDb: 8,2 (2014)

Peekay - PK
Peekay – PK

Peekay – PK fantastik ve bilim kurgu tarzında bir film olduğunu söyleyebilirim. Oldukça farklı bir hikâyeyle izleyici karşısına çıkmış olan bu film pek çok izleyiciden tam puan almıştır.

Filmde PK isminde bir uzaylı bulunuyor. Bu uzaylı dostumuz çok çılgın bir karar alarak dünyaya geliyor. Asıl amacı eski tanrıları aramak olan PK dünyada çok farklı şeyler ile karşılaşıyor. Kimsenin birbirini sevmediği ve pek çok kötülüğün olduğu bu dünyayı gördüğünde yardım etmek istiyor. Sinirli insanları sakinleştirirken, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ediyor. Kısa sürede çok fazla insan tarafından tanınıyor ve seviliyor. Bu kısa sürede aşık olup insan olmanın nasıl bir şey olduğunu da tadıyor.


4. Masaan – IMDb: 8,2 (2015)

Masaan
Masaan

Neredeyse bütün ilgi çekici öyküler farklı karakterlere sahip insanların bir araya gelmesiyle oluşur. Masaan filmi de bunu kanıtlar nitelikte bir film. Oldukça sürükleyici olan bu filmi eminim keyifle izleyeceksiniz.

Tamamen farklı karakterlere sahip olan 4 farklı insanın yolları Ganj Nehri’nde kesişir. Vicdan azabı çeken bir kız, aşkı yüzünden yollara düşmüş bir genç ve ahlaksız bir babanın karşılaşması sonucu ortaya ilginç bir hikâye çıkar.


5. Taare Zameen Par – IMDb: 8,4 (2007)

Türkçe anlamı ” Her Çocuk Özeldir ” olan Taare Zameen Par oldukça özel bir filmdir. Bu filmi dram kategorisinde değerlendirebiliriz. Oldukça hüzünleneceğiniz bu film eminim insani duygularınızı kabartacaktır.

İsmi Ishaan olan bir çocuğun hikâyesi ile karşılaşacağız. Ishaan, yaşı küçük olmasına rağmen kimse tarafından sevilmeyen bir çocuktur. Okuldaki arkadaşları, öğretmenleri hatta ailesi tarafından kötü muameleye maruz kalır. Kimsenin kendisini anlamadığını düşünen Ishaan haksız değildir. Kimse onu anlamamaktadır çünkü kendisinin disleksisi vardır. Fakat bir gün okula yeni gelen bir resim öğretmeni Ishaan’ın sahip olduğu bu rahatsızlığı keşfederek onun için bir ışık olacaktır.


6. 3 Idiots – IMDb: 8,4 (2009)

3 Idiots
3 Idiots

Başrollerinde Sharman Joshi ve Aamir Khan gibi usta oyuncuların bulunduğu 3 Idiots için kült bir film olduğunu söyleyebilirim. Oldukça eğlenceli ve bir o kadar da sürükleyici olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Hindistan’ın en iyi kolejlerinden birinde mühendislik öğrencisi olan 3 genç oda arkadaşı bulunmaktadır. Günümüzdeki eğitim sistemini eleştiren filmde bu 3 arkadaşın başından geçen komik, dramatik ve heyecanlı olayları izleyeceğiz. Aynı zamanda tutkulu bir aşk hikâyesini de araya sıkıştırmayı başardıklarını söylemeden geçmeyeceğim.


7. Vada Chennai – IMDb: 8,5 (2018)

Vada Chennai
Vada Chennai

Listemize en iyi Hint filmlerinden biri olarak gösterilen bir yapım ile devam edelim. Vada Chennai sizi heyecanlandıracak ve gaza getirecek bir film.

Ana karakterimizin ismi Anbu. Anbu oldukça iyi bir bilardo oyuncusu olmasına rağmen bu yeteneğini geliştirmek ve kanıtlamak için herhangi bir fırsat bulamaz. Bunun sebebi ise yaşamını sürdürdüğü mahalledir. Oldukça kötü ve sürekli suç işlenen bir mahallede yaşayan Anbu bu çukurdan kendini kurtarmak istemektedir. Hayatını kötü etkileyen bu yaşam alanı yüzünden hayallerine ulaşamayan Anbu kurtulmaya çalıştıkça daha da kötü durumlara düşecektir.


8. Baahubali: The Beggining – IMDb: 8,0 (2015)

Baahubali: The Beggining
Baahubali: The Begginig

Bir savaş ve aksiyon filmi olan Baahubali: The Beggining’in Hint geleneklerini oldukça iyi anlatan bir savaş filmi olduğunu söyleyebilirim.

Mahismathi Krallığı’nı ele geçirmek için savaşan iki kardeşin hikâyesini konu alan bu filmin öyküsü oldukça ilgi çekici. Baahubali ölmek üzereyken kurtarılan bir bebektir. Bu bebek büyüdüğünde Mahismathi krallığını ele geçirmek isteyecektir. Fakat karşısına kardeşi çıkacaktır. Bunun sonucunda amansız bir mücadeleye tutuşurlar.


9. Kraliçe – IMDb: 8,2 (2013)

Kraliçe - Hint Filmi
Kraliçe

Yaşanılan kötü olaylar yüzünden hayata küsmek yerine yeni yolculuklara yelken açmayı anlatan bir film ile devam etmek istiyorum.

Rani isimli bir kadın düğün hazırlıkları ile boğuşmaktadır. Neredeyse her şey hazırken damat bu düğünü istemediğini söyleyerek Rani’yi terk eder. Düğünden sonra yapacakları balayı için Avrupa gezisi ayarlayan çift, düğün iptal olunca bu geziden vazgeçmek ister. Tam vazgeçecekken fikrini değiştirip bu geziye çıkan Rani yeni insanlar ile tanışır ve yaşadığı kötü olaya rağmen oldukça keyifli bir gezi yapar.


10. Veer Zaara – IMDb: 8,5 (2004)

Veer Zaara
Veer Zaara

Aşk dolu bir film ile listemizi bitirelim. Tesadüf sonucu birbirlerini bulan bir çiftin hikâyesini izleyeceğiniz bu film sizi duygulandırabilir benden söylemesi.

Veer isimli genç bir pilot, otobüs kazası sırasında bir kızın hayatını kurtarır. Bu kızın ismi Zaara’dır. Zaara bir vasiyet sebebiyle Hindistan’a gelmiştir ve ölen bir yakınının küllerini Gnaj Nheri’ne dökecektir. Veer kendisine bu konuda yardım eder. Bunlara karşılık ise yalnızca tek bir istekte bulunur. Zaara’dan kendisi ile bir gün geçirmesini ister. Bu günün sonucunda her iki tarafta birbirlerine karşı bir şeyler hissetmeye başlayacaktır.


Sizler için dünya çapında başarısını kanıtlamış 10 adet Hint filmi listeledim. Hint filmlerinin ve Bollywood’un öne çıktığı bu zamanlarda Aamir Khan gibi tecrübeli oyuncuların da yer aldığı filmler listemizi süslüyor. Mısırları patlatmaya başlasanız iyi olur çünkü eminim bu filmlerden ilginizi çeken olacaktır.

Önceki İçerikSamsung Hangi Ülkenin Markası? Samsung Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
Sonraki İçerikUsta Yazar Stephen King’in ”Mutlaka İzlemelisiniz Dediği” 6 Korku ve Gerilim Filmi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.