Ana Sayfa İlginç Heyecanı Doruk Noktalarında Yaşayacağınız 10 Ekstrem Spor

Heyecanı Doruk Noktalarında Yaşayacağınız 10 Ekstrem Spor

205

Adrenalin ve heyecan dolu bir içeriğe hazır mısınız? Dünya üzerinde birçok spor bulunuyor. Aslında neredeyse bütün sporlar bir miktar tehlike içeriyor. Fakat adrenalin tutkunları bu tehlikenin en üst seviyede olduğu sporları tercih ediyor. Bu tarz sporlarda ölüm veya sakatlık tehlikesi bulunuyor. Sizlere biraz sonra bahsedeceğim sporları bir uzmandan eğitim almadan yapmanız oldukça tehlikeli diyebilirim. Bu hayata bir kere geliyoruz ve heyecanı hiç kaybetmeden yaşamalıyız diye düşünen adrenalin tutkunlarının yaptığı bu sporları öğrendiğinizde gerçekten çok şaşıracaksınız. Haydi gelin kalp atışlarınızın sesini duyacağınız tehlikeli sporlara göz atmaya başlayalım.

1. Heliski (Helikopter Kayağı)

Normal kayağı hemen hemen herkes bilir. Bu spor için hazırlanmış pistlerde yapılan kayak kendi içinde tehlikeler barındırır. Kolunuzu veya bacağınızı kırabilirsiniz. Telesiyej kullanarak bir tepenin en yüksek noktasına çıkılır ve kayaklar ile buradan aşağı kayılır. Oldukça masum gözüküyor değil mi? Küçükken poşet kullanarak sokaklarda kaydığımız günler aklınıza gelmiş olabilir. Fakat heliski bunlardan oldukça farklı. Helikopter kayağı hazırlanmış ve kontrol altında olan pistlerin dışında yapılıyor. Telesiyejin ulaşmadığı ve yerdeki karda ayak izinin bile olmadığı bölgeler bu spor için ideal. Hatta herhangi bir yolun bile gitmediği noktalara çıkmanız gerekiyor. İlk olarak dağcılık konusunda uzman eğitmenler ile kayak yapacağınız bölge belirleniyor. Belirlenen bölgeye helikopter ile çıkılıyor. Bölge insanlardan ve pistlerden uzak olmalı. Ayrıca yerde kalın ve tozlaşmış kar tabakası bulunması bu sporu eşsiz hale getiriyor. Dağın doğal güzellikler arasında hızlı bir yolculuğa başlamak için en yüksek noktaya helikopter yardımıyla ulaşıyorsunuz. Daha sonra helikopterin inecek düzgün bir alanı olmadığı için helikopterden atlayarak kaymaya başlıyorsunuz.

Yukarda bahsettiğim gibi kar tabakasının kalın olması oldukça önemli. Eğer kayağınız sert bir cisme veya kayalığa çarparsa eğlencenizin sonu pek iyi bitmeyebilir. Boş alanlardan veya ağaçlık bölgelerden kayarak geçebilirsiniz. Bu sayede doğa ile iç içe olabiliyorsunuz. Peki ülkemizde bu sporu yapabilir miyim diye düşünebilirsiniz. Buna cevabım kesinlikle evet olacak. Türkiye’de bu sporu yapacağınız yer Kaçkar Dağları olmalı. Deneyimli helikopter pilotları ve tecrübeli eğitmenleriyle birlikte bu sporu yapabiliyorsunuz. İlk kez denemek isteyenler için gruplar oluşturuluyor ve eğitim veriliyor. Dünyada bu sporun yapıldığı yerleri Kanada, Yeni Zelanda, ABD, Grönland, İzlanda ve Rusya olarak sıralayabilirim. Bu sporu yapmaya karar vermeden önce bilmeniz gereken şey ise oldukça tehlikeli olduğu.


2. Base Jumping

Sınırları zorlamayı sevenler için bir başka tehlikeli sporla devam edelim. Bu spor genellikle serbest atlayış ile karıştırılıyor. Aralarındaki fark ise base jumping sporunun serbest atlayıştan daha tehlikeli olması. Kısaca özetlemek gerekirse yüksek bir nokta yani bina, gökdelen, köprü, kule gibi yerlerden paraşüt veya wingsuit kullanarak atlamaya base jumping deniyor. Bu sporu tehlikeli yapan ve belki de en önemli şey paraşütün açılması gereken nokta. Çevrenizde binalar bulunduğu için rüzgar akışı farklı olabiliyor. Ve eğer birkaç saniye geç kalırsanız paraşütünüz açılmayabilir. Atladıktan yaklaşık 10 saniye sonra paraşütünüzü açmanız gerekiyor. Tabi bu süre binanın veya tepesine çıktığınız yapının yüksekliğine göre azalabiliyor. Ekipmanları ve gereken malzemeler biraz pahalı olduğu için bu spor biraz tuzlu diyebilirim. Bu sporda hata yapamazsınız. Çünkü yaptığınız en ufak hata bile ölümle sonuçlanabilir. Eğitmenler ve uzmanlarla birlikte yapmanızı tavsiye ederim. Dünyada bu sporu yapan, sınırları zorlayan birçok insan bulunuyor. Hatta birçoğu bu spor sayesinde ünlü olmuştur.


3. Buz Hokeyi

Bu sporu listeye eklememin nedeni oldukça sert bir spor olması. Ülkemizde pek bilinmeyen buz hokeyi Kuzey Amerika ve Kanada’da oldukça meşhur. Kış sporu olduğu için soğuk bölgelerde oynanması ve bilinmesi tabi ki bizleri pek şaşırtmıyor. Buz hokeyinde takımlar altışar kişiliktir. Bu 6 kişiden biri kaleci diğer beşi oyuncudur ve iki takım halinde oynanır. Oldukça yüksek tempolu geçen maçlar 3 devreden oluşur. Bu devrelerin her biri ise 20 dakikadır. Amaç süre bitmeden önce rakipten daha fazla gol atmaktır. Hokey oyuncularının elinde tuttuğu sopa her ne kadar tahta gibi gözükse de içinde demir bir sopa bulunur. Yerde duran top ise yuvarlak değildir. Bir disk biçiminde olan bu topa puck (pak) denir. Oyuncuların üzerinde oldukça ağır ekipmanlar bulunduğunu söylememe gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun nedeni buzda yaşanabilecek kazaların yanı sıra rakip oyuncuların bu oyunu çok sert oynamasıdır. Maçlarda tempo hiç düşmez ve oyuncuların acımadan kazanmaya çalıştığını da söylemeden geçemeyeceğim.


4. Mağara Dalışı

Okyanusta veya denizde tüplü dalış yapıldığını herkes bilir. Bu tüplü dalışlarda balıklarla karşılaşabilirsiniz veya denizin dibine inerek su altı yaşamını gözlemleyebilirsiniz. Hadi gelin bu sporu biraz daha klostrofobik yapalım ve daha tehlikeli olsun diye düşünenler mağara dalışı yapmaya başladılar. Açıkçası normal dalıştan daha güzel manzaralarla karşılaşacağınız bu spor güzel olduğu kadar da tehlikeli. Dar veya geniş su altı mağaralarına oksijen tüpünüz ile beraber dalıyorsunuz. Burada bir sorun ile karşılaşırsanız yüzeye çıkmak için geçtiğiniz yolları takip etmeniz gerek. Bu sebeple oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Tek kişinin dalış yapması tehlikeli olacağından genellikle gruplar halinde dalış gerçekleştiriliyor. Su altı yaşamını, parıltılı taşları, ve okyanusun görünmeyen yüzünü bu spor sayesinde gözlemleyebiliyorsunuz. Dalış grubunun içinde bir uzman veya eğitmen olması gerekiyor. Olası bir sorunda durumu kontrol altında tutabilmek için bu oldukça önemli bir nokta. Bu sporun en güzel yapılabileceği yerlerden biri de Meksika Yucatan’da. Eğer bu sporu yapmaya kararlıysanız derin bir nefes alın ve manzaranın tadını çıkarın derim.


5. Bungee Jumping

Bu sporu duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Ekipmanlarınız yeterli seviyedeyse tehlike oldukça az diyebilirim. Fakat bir insanın paraşütsüz bir şekilde yüksek bir noktadan atlaması bile oldukça ürkütücü. Bu spor genel olarak kanyonlarda, köprülerde veya yüksek tepelerde yapılıyor. Vücudunuza bağlanan halatlara canınızı emanet ederek çok yüksek bir noktadan aşağı atlıyorsunuz. Belirli bir süre serbest düşüş gerçekleştirdikten sonra halat sizi tutuyor ve havada sallanmaya başlıyorsunuz. Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez sporları arasında olan bungee jumping ülkemizde pek çok noktada yapılıyor. Eğer büyük gökdelenlerin bulunduğu bir şehirdeyseniz bu sporu yapacak bir yeri yakınınızda bulabileceğinizi düşünüyorum. Bu sporun yapıldığı en heyecanlı noktalardan biri 233 metre boyundaki Macau Kulesi olabilir. Veya 111 metre boyundaki Viktorya Şelalesi’ni de tercih edebilirsiniz.


6. Wakeboard

Bir yaz sporuyla kış sporunun birleşimi nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Snowboard ile su kayağının birleşimi bu karışıma harika bir örnek oluyor. İsmi wakeboard olan bu spor bu listede yerini almayı başardı. Snowboard tahtasıyla suda kayak yapacağınız bu spor oldukça eğlenceli olmasıyla beraber zor bir spordur. Tahta ile birlikte su üzerinde dengede durmak oldukça zorlayıcı olabilir. İlk defa yapıyorsanız eminim birkaç saatinizi su üzerinde ayağa kalkmak için vereceksiniz. Bu tahtayı halat yardımıyla bir tekne çekiyor. Bu sayede çok yüksek hızlara ulaşarak denizin tadını çıkarabiliyorsunuz. İyice uzmanlaştıktan sonra dalgalara karşı sıçramalar ve hareketler yapabilirsiniz. Yüzünüze çarpan deniz suyunu ve karşıdan siz doğru esen sıcak yaz rüzgarını seviyorsanız bu tam size göre bir spor diyebilirim. Bu sporu ülkemizde en iyi Akdeniz sahillerinde yapabileceğinizi düşünüyorum.


7. Zorbing

Plastik bir topun içinde olduğunuzu düşünün. Bu topla beraber yüksek bir tepeden aşağı yuvarlanmak nasıl olurdu? Zorbing oldukça eğlenceli ve ilginç bir spor olarak karşımıza çıkıyor. Bunun spor olduğunu düşünmeyenler de yok değil. Festivallerde veya özel günlerde yapılan eğlence aktivitelerine benzetebiliriz. Plastik ve şişme topun içine girerek bekliyorsunuz. Birileri sizi yüksek ve tabi ki taşsız bir tepeden aşağı itiyor. Yuvarlanarak, zıplayarak aşağı ulaşıyorsunuz. Oldukça eğlenceli olduğunu düşündüğüm bu sporun farklı bir versiyonu daha bulunuyor. Plastik ve şişme topların içine girerek futbol oynanıyor. Maç sahası adeta çarpışan araba pistine dönüşüyor. Herkes birbirini itiyor ve ortaya çok eğlenceli görüntüler çıkıyor.


8. Kitesurfing

Yukarıda bahsettiğim wakeboard sporu ile oldukça benzer olan bu sporda kontrol tamamen sizde. Bir sörf tahtasına binerek denize açılmanız gerekiyor. Bu sefer sizi bir tekne çekmiyor. Elinizde tuttuğunuz aparat bir paraşüte bağlı. Bu paraşüt çok yüksek noktalara çıktığı için oldukça fazla rüzgar alabiliyor. Bu rüzgarlar sizin inanılmaz hızlı gitmenizi sağlıyor. Elinizde tuttuğunuz paraşütü kontrol ederken sörf tahtasını da kontrol etmeniz gerekiyor. Dalgalara karşı savaştığınız bu sporun oldukça zorlu olduğunu söylemeden geçmeyeceğim.


9. Volkan Kayağı

Bu spor oldukça ilginç bir spor. İnsana bu kadarı da pes dedirten volkan kayağı isminden de anlayabileceğiniz üzere volkanda yapılıyor. Daha önce patlamış volkanın etrafındaki küllerin üzerinde bir kızak ile kayarak bu sporu yapabilirsiniz. Heyecanın oldukça yüksek olduğu bu spor Nikaragua’da yapılıyor. Bana sorarsanız pek mantıklı olmayan bu spor tehlikeli sporlar arasında yer alıyor. Çünkü dengenizi kaybederseniz küllerin arasında aşağı kadar sürüklenebilirsiniz. Bunun yerine snowboard yapmanın veya kızak yapmanın çok daha keyifli olacağını düşünüyorum. Fakat tabi ki buna karar vermek tamamen size kalmış.


10. Serbest Tırmanış

Bu spor akıl almaz sporların arasında yer alıyor. Normalde dağcılar birçok ekipman kullanarak tırmanış yapıyorlar. Fakat serbest tırmanış diğerine göre çok daha fazla tehlikeli. Bunun sebebi ekipman olmadan tırmanmalarıdır. Tırmanılan bölgeler genellikle yere 90 derece dik olan tepeler oluyor. Tırmanmadan önce bir rota belirlenmesi gerekiyor. Belirlenen rotaya tırmanış günün erken saatlerinde başlıyor. Hatta uzun tırmanışlar yalnızca bir günde tamamlanmayabiliyor. Bu durumla karşılaşıldığında tırmanışa ertesi gün devam ediliyor. Oldukça sağlam kaslara, sinirlere ve sabra ihtiyacınız var. Gözünüze kestirdiğiniz noktalara tutunarak tırmanış yapmalısınız. Eğer eliniz kayarsa metrelerce yükseklikten aşağı düşersiniz. Bu durumda ölüm kaçınılmaz olarak görülüyor. Hata yapma lüksünüzün olmadığı bu spor dünyanın en tehlikeli sporları arasında gösteriliyor. Bu sporun en tehlikeli parkurlarından birisi ABD’de bulunan Yosemite Parkı’ndaki El Capitan Dağı’dır. Bu dağa daha önce solo tırmanış gerçekleştiren kişi ise Alex Hannold’dur. Alex Hannold’un bu tırmanışını anlatan bir belgesel bile bulunur. Eğer bu spora meraklıysanız izleyebilirsiniz. Fakat uyarmadan geçemeyeceğim bu sporu eğitim almadan yapmaya kalkmamalısınız. Çünkü kendi hayatınızı tehlikeye atacaksınız.


Dünyada heyecan ve adrenalin tutkunları hayatı en üst noktalarda yaşayan insanlardır. İzlerken bile tüylerinizin diken diken olmasını sağlayacak ekstrem sporları sizler için derledim toparladım. Bu sporlarda heyecan hiç tükenmiyor. Eğer içlerinde sizlerin de beğendiğiniz varsa ve yapmak istiyorsanız öncelikle bir uzmana veya eğitmene danışmalısınız. Daha sonra ekipmanlarınızı eksiksiz olarak tamamlamanız gerekiyor. Ardından heyecanı en doruk noktalarda yaşayabilirsiniz. Adrenalin dolu başka bir içerikte buluşmak üzere hoşça kalın.

Önceki İçerikUzay Tutkunlarının İlgisini Çekecek 10 Oluşum
Sonraki İçerikKarantina Günlerinde Yapabileceğiniz Vücut Sıkılaştırıcı 10 Ev Egzersizi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.