Ana Sayfa Yaşam Hayatınızda İçecek Olarak Sadece Suyu Tercih Etseydiniz Vücudunuzda Neler Olurdu?

Hayatınızda İçecek Olarak Sadece Suyu Tercih Etseydiniz Vücudunuzda Neler Olurdu?

59

Suyun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? Su bizim yaşamımızın kaynağıdır diyebilirim. Günlük hayatımızda farkında olmadan su dışında pek çok içecek tüketiriz. Çay, kahve, kola, gazoz ve meyve suyu gibi içecekler asla suyun yerini tutmaz. Peki kalan hayatınızda bu içecekler yerine su içseydiniz vücudunuzda olabilecek değişiklikleri merak ettiniz mi? Gelin bu değişime bir göz atalım.

Suyun Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücudumuzun ve kaslarımızın çok büyük çoğunluğu sudan oluşur. Canlıların yaşaması için gerekli temel unsurlardan biri de tabi ki sudur. Hatta herhangi bir gezegende hayat olup olmadığını araştırırken bile ilk aranan şey sudur. Metabolizmamızın ve sindirim sistemimizin çalışmasını sağlayan unsur da sudur. Değerini pek bilmesek de gün boyunca tüketmemiz gereken en önemli içecektir kendisi. Fakat susadığımızda ilk yaptığımız şey asitli içeceklere veya buzlu meyve sularına sarılmak oluyor. Bu oldukça yanlış bir davranış. Günlük neredeyse 2 litre su içmeliyiz. Şöyle bir oturup gün boyunca ne kadar su içtiğinizi düşünün. Hava sıcak değilse bazı günler su bile içmeyebiliyoruz. Her gün belirli miktarda su tüketmeliyiz ki vücut sistemlerimiz daha iyi çalışabilsin. Kısacası su bizim hayatımızın her anında olması gereken bir içecektir.

Hayatın Geri Kalanında İçecek Olarak Su Tüketmek

Şekerli veya gazlı içecekler pek çok sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Obezlik, kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi pek çok rahatsızlığın başında beslenme sorunları geliyor. Gün boyunca çok fazla kahve içerseniz vücudunuza giren fazla kafein sebebiyle kalp ritminiz bozulabilir. Bununla beraber uykusuzluk ve düzensiz bir yaşamın kapılarını sizlere açabilir. Peki neden bu içecekler yerine vücudumuz için çok sağlıklı olan suyu tercih etmiyoruz. Su; sindirim sistemine, metabolizmaya ve hatta cilde çok ciddi faydalar sağlayan bir içecektir. Peki bu zararlı ve yapay içecekleri terk etseydiniz ve bunların yerine yalnızca suyu tercih etseydiniz vücudunuzda neler değişirdi haydi gelin bakalım.

Bu konuda yapılan araştırmalara ve deneylere yönelik konuşursak kısa sürede karşılaşacağınız sonuçlar şunlardır:

 • Aldığınız kalori miktarı azaldığı ve metabolizma hızınız arttığı için kilo vermeye başlarsınız,
 • Her gün içtiğiniz su sayesinde daha dinç olursunuz,
 • Cildinizdeki yağlanmaların azaldığını görürsünüz,
 • İştahınızın eskiye oranla daha az olduğunu fark edersiniz,
 • Daha az yemek yersiniz.

Kısa sürede karşılaşacağınız değişimler bile oldukça iç açıcı değil mi? Bir de bunun uzun süre boyunca uygulandığını düşünün derim. Siz düşünmeye henüz başlamışken ben devam edip uzun süre içecek olarak su içerseniz vücudunuzda olacakları listeleyeyim:

 • Kalbiniz daha sağlıklı çalışmaya başlar,
 • Kalp krizi riskiniz azalır,
 • Sabahları daha dinç uyanmaya başlarsınız,
 • Normalde uyuduğunuzdan daha az uyursunuz fakat uykunuzu almış olarak uyanırsınız,
 • Bağırsak veya mide rahatsızlıklarınız büyük ölçüde iyileşme gösterir,
 • İshal veya kabızlık sorunlarından büyük ölçüde kurtulursunuz,
 • İdeal kilonuza ulaşır ve bu kiloda kalırsınız,
 • Motivasyonunuz ve odaklanmanız artar,
 • Yoğunlaşma süreniz kısalır yani yaptığınız bir işe daha çabuk yoğunlaşırsınız,
 • Beyniniz dinç olduğu için hafızanız da kuvvetlenir,
 • Enerji seviyenz yükselir ve daha verimli bir gün geçirirsiniz,
 • Cildiniz parlak ve yumuşak bir yapıya sahip olur,
 • Saçlarınızın sağlığı artar ve daha parlak saçlara sahip olursunuz.

Diyetlerde ve Kilo Verme Konusunda Suyun Yeri

Bu kadar iyi etkilere sahip olan bir şeyi neden bu kadar az tükettiğinizi sorgulamanıza sebep olmuş olabilirim. Siz bu içerikte dolaşırken bir bardak suyu içmiş bile olabilirsiniz diye düşünüyorum. Suyun faydaları aslında saymakla bitmez. Kilo vermek isteyenlerin diyetlerinin de olmazsa olmazı her zaman sudur. İçilen su miktarının fazla olması yukarıda da belirttiğim gibi kilo vermeye yardımcı olur. Diyetlerinizin vazgeçilmezi olan su iştahı keser. Bazen doymuş olsak bile tamamen keyif aldığımız için ihtiyacımızdan fazla yemek yeriz. Yemeklerden önce içilen bir bardak su hem bu durumu önler hem de sindirimi kolaylaştırır. Kimi zamanlar susayıp sulu meyveler yemek isteyebilirsiniz. Bu durumda veya acıktığınızda sizlere bir bardak su içmenizi öneriyorum. Eğer suya ihtiyacınız varsa açlığınız kaybolacaktır. Eğer gerçekten acıkmışsanız ihtiyacınızdan fazla yemenizi engellemiş olursunuz. Diyetlerin yanı sıra günümüzde bilinen bir diğer şey de su orucudur. Peki nedir bu su orucu gelin sizlere açıklamaya çalışayım.

Su Orucu Nedir, Yararları Nelerdir?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz su orucu bir diyet türüdür diyebilirim. 24 veya 72 saat arasında tutulan bu oruç sırasında su dışında başka bir şey tüketmemelisiniz. Yemek yemeden ve farklı içecekler içmeden yalnızca su içerek günü tamamlamalısınız. Kimileri bunun yararlı olduğunu düşünürken kimiler de zararlı olduğunu düşünmektedir. Bu diyeti yapanların amaçlarını ise şu şekilde sıralayabilirim:

 • Kilo vermek için,
 • Vücutta bulunan toksinlerden kurtulmak için,
 • Mideyi dinlendirmek için,
 • Bağırsak rahatsızlıklarına son vermek için,
 • Metabolizmayı hızlandırmak için.

Birçok araştırmaya göre bu diyet çeşidinin faydaları olduğu gözlemlenmiştir. Benim şahsi fikrim de bunu destekliyor. Midenin bir gün boyunca fazla yükten kurtulması ve bu şekilde çalışması metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca suyun vücudu toksinlerden arındırdığı da bilinenler arasında yer alıyor.

Su Orucunun Zarar Vereceği Kişiler

Bu diyetin yararlı olduğu kadar zararlı yönleri de yok değil. Bu dediklerimin herkes için geçerli olmadığını da belirtmeden geçmeyeceğim. Öncelikle bu şekilde verilen kilo sağlıklı değildir. Vücudunuzdan yemeği keserek kurtulduğunuz yağlar beraberinde kasları da götürür. Bu sebeplerle eğer kilo vermek için bu diyete başlıyorsanız bir daha düşünün derim. Kilo vermek için kalori miktarı hesaplaması ve spor yoluyla gayet sağlıklı bir şekilde fazlalık kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bu diyetin zarar vereceği bir diğer grup ise kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerdir. Eğer migreniniz varsa uzun süre yemek yemediğiniz için dayanılmaz baş ağrılarıyla karşılaşırsınız. Diyabetiniz varsa ise bu diyet sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Hamile olanlar ve kalp sorunları olanlarında bu diyete başvurmaları kesinlikle önerilmez.


Suyun hayatımıza kattığı iyi şeyleri hep birlikte inceledik. Bu kadar faydalı bir şeyi gün içerisinde az tüketmek beraberinde sorunları da getiriyor. Bundan sonraki hayatınızda şekerli, gazlı ve yapay içecekler yerine yalnızca su tüketmek bile insanın hayat kalitesini arttırıyor. Böyle bir içerikten sonra kendinize bir bardak su koymanızı ve kana kana içmenizi öneririm. Ve eğer sağlığınızı düşünüyorsanız suyu hayatınızdan eksik etmeyin ve günlük en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Önceki İçerikKarantina Günlerinde Eğlenirken Kendinizi Geliştirebileceğiniz 10 Kişisel Gelişim Filmi
Sonraki İçerikSon Dönemlerin Gözdesi Kripto Paraya Elon Musk’tan Büyük Yatırım
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.