Ana Sayfa Yaşam Hatalı Makyajın Arkasında Yatan 11 Sebep

Hatalı Makyajın Arkasında Yatan 11 Sebep

53

Makyajda kullanılan teknikler sizi gençleştirirken daha yaşlı görünmenize de sebep olabilir. En ufak bir hatada yaptığınız mükemmel makyajı bitirebilirsiniz. Makyaja dair bildiğiniz bütün doğruları bu yazıyı okuduktan sonra unutacaksınız ve cildinize zarar vermeden kusursuz bir makyaj nasıl yapılır öğreneceksiniz. Gelin hatalara beraber bakalım;

1. Cildi Nemlendirmemek

Makyajda dikkat edilmesi gereken en önemli konu cildin nem dengesidir. Bunu sağlamanın en iyi yolu da cilt bakımının yapılmasıdır. Hem cildimizin nefes alması hem de yaptığımız makyajın güzel durması için cilt bakımının düzenli hale getirilmesi gerekmektedir.

2. Makyaj Bazı Seçimi

Yüzünüze uyguladığınız fondötenden sonra gözenekleriniz hala görünüyor mu? Bunun nedeni makyaj bazı kullanmıyor olmanız ya da seçtiğiniz makyaj bazınızın cildinize uygun olmaması olabilir. Fondötenin cildinizde tüm gün kalmasını istiyorsanız makyaj bazı kullanmalısınız. Doğru makyaj bazını cildinizin yapısına göre seçmelisiniz. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz mat bitişli bir baz, kuru bir cilt tipine sahipseniz yağlı bir baz seçimi yapmalısınız. Makyaj bazı için küçük bir tüyo daha; eğer cildinize koyu gelen bir fondöteniniz varsa makyaj bazıyla karıştırıp rengini açabilirsiniz.

3. Doğru Fondöten Seçimi ve Kullanımı

Makyaj bazı ne kadar önemliyse fondöten seçimi de bir o kadar önemlidir. Fondöteni seçerken çoğu mağazada cilt tonumuza uyup uymadığına bakmak için elimizin üst kısmına veya bileğimize sürerler. Bu yanlış bir seçim yoludur. Boynumuzda deneyerek rengine karar vermeliyiz. Fondöten rengini her zaman bir ton açık seçmeliyiz. Çünkü fondötenler yüzümüzde durdukça cilt tonumuzla bütünleşiyor. Sürdükten birkaç saat sonra bir ton koyuya kaçabiliyor. Fondöten seçerken cilt yapınıza çok dikkat etmelisiniz. Eğer yağlı bir cilt yapınız varsa kesinlikle yağlı fondöten kullanmamalısınız. Kullanıyorsanız eğer pudra yardımıyla sabitlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde fondöten yüzünüzde durdukça daha çok yağlanıp parlama yapacaktır.

4. Göz Altı Kapatıcısı

Göz altı kapatıcısı alacağınız zaman fondöteninizden bir iki ton açık almalısınız. Göz altını kapatıcısının asıl amacı aydınlatıcı olmasıdır. Eğer göz altınızda kırışıklıklar varsa bu tür kapatıcıları çok dikkatli seçmelisiniz. İyi olmayan bir kapatıcı göz altı çizgilerinize dolabilir, bu durumda sizi olduğunuzdan yaşlı gösterebilir.

5. Eyeliner Kullanımı

Gözleriniz sürekli nemli oluyorsa veya eliniz sürekli gözünüzdeyse kesinlikle suya dayanıklı bir eyeliner kullanmanızı tavsiye ederiz. En ufak bir göze dokunuş hareketiyle gözleriniz kapkara olabilir. Buda sizin yorgun ve iyi görünmemenize yol açabilir.

6. Rimel Kullanımı

Rimel olmadığı sürece ne kadar makyaj yaparsanız yapın makyajınız hep eksik kalacaktır. Rimel seçimi hem makyajınızın mükemmelliği hem de göz sağlınız için oldukça önemlidir. Yoğun bir rimel kullanımı kirpiklerinizin yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca yanlış rimel seçimi nedeniyle, yoğun kirpiklere sahip olayım derken gün boyu örümcek bacağına dönmüş kirpiklerle dolaşmak zorunda kalabilirsiniz. Birbirine girmiş kirpiklerinin olmasını kim ister ki? Kirpiklerinizin tek tek ayrılmış ve dolgun görünmesini istiyorsanız iki farklı rimel tipi kullanmanızı öneririz. Bunlardan biri ince yapılı fırçaya sahip rimel diğeri ise dolgunlaştırıcı rimeldir. Böylece kirpikleriniz hem ayrık ve uzun hem de dolgun görünecektir.

7. Kaş Rengi

Yoğun kaşı olan bir kişi kaş rengini boya yardımıyla açmak isteyebilir veya az kaşı olan bir kişi kaşını kaş boyasıyla boyayıp koyulaştırabilir. Günümüzde çoğu kadın bunu yapıyor. Ama atladığımız bir nokta var. Bu işlem her kadına yakışmayabiliyor. Bilinçsizce yapılan kaş işlemleri ten rengine uymayınca feci görüntülere maruz kalabiliyorlar. Boya yaptıktan sonra dönüşü biraz zor oluyor. Üst üste boya yapan bir kişi kaşını yıpratabilir ve dökülmesine neden olabilir. Lütfen bu işlemleri yaparken uzman birinden yardım almaya veya araştırmamızı ayrıntılı yapmaya dikkat edelim.

8. Pudra Kullanımı

Fondöteni sabitlemek için makyaj sabitleyici veya pudra kullanabiliriz. Pudrayı alırken fondötenle renginin uyumlu olmasına dikkat edelim. Çünkü açık renk bir pudra alırsanız cildinizin ruh gibi görünmesine yol açabilirsiniz.

9. Göz Farı

Doğal bir görünüm istiyorsanız pastel tonlarıyla bir göz makyajı yapabilirsiniz. Göz makyajını kıyafetinizle uyumlu tonlarda yaparsanız şık görünüme sahip olabilirsiniz.

10. Allık Kullanımı

Allık kullanırken göz makyajınızla zıt tonlar kullanmamaya dikkat edin. Aksi taktirde yüzünüzde renk karmaşası yaratabilirsiniz. Ama göz makyajı olarak sadece rimel ve eyeliner kullandıysanız istediğiniz bir tonda allık tercih edebilirsiniz. Allığı doğru noktaya uyguladığınızdan emin olun. Bu durum yüzünüzün şekillenmesinde çok büyük etkendir.

11. Ruj Seçimi

Dudaklarınız kuru bir yapıya sahipse mat ruju dudak nemlendiricisiyle birlikte sürmek daha güzel bir görüntü yaratacaktır. Ruj rengi seçimi de görünüş bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Göz makyajınızın ve kıyafetinizin tonlarına uygun seçmelisiniz. Rujun ağır görüntüsünü istemiyorum, dudaklarımın parlak ve canlı görünmesini istiyorum derseniz özellikle yaz ayları için Gloss tercih etmeniz en doğru karar olacaktır.


Günlük rutinimizde bu hataları herkes yapıyor olabilir. Bile bile aynı hataları yapmayalım diye size ufak hatırlatmalar yaptık. Sizleri makyaj konusunda bilgilendirdiysek ne mutlu bize. Okuduğunuz için teşekkürler.

Önceki İçerikRamazan Sofranızı Süsleyecek Düşük Kalorili Tatlılar
Sonraki İçerikApple’ın Yeni Ürünü Airtag ve Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.