Ana Sayfa Yaşam Gün İçerisinde Halsiz Kalmanıza Sebep Olan 12 Alışkanlık

Gün İçerisinde Halsiz Kalmanıza Sebep Olan 12 Alışkanlık

15

Gün içerisinde kendimizi yorgun ve halsiz hissettiğimiz zamanlar artık oldukça sıklaştı. Aniden ayağa kalkınca oluşan hafif baş dönmesi, sürekli uyku hali, eklem ağrıları, depresif ruh hali, gibi olumsuzluklar artık hayatımızın her yerindeler. Peki, halsiz kalmamızın sebepleri neler? Merak etmeyin sizler için halsiz kalmanıza nelerin sebep olduğunu araştırdık. Haydi başlayalım.

1. Su ve Mineral Tüketiminin Az Olması

Günde en az iki litre su tüketiminin önemini aslında hepimiz biliyoruz. Gel gelelim uygulamaya bir türlü geçemiyoruz. Baş ağrılarından, böbrek yolları hastalıklarına kadar hepsinin temeli suyu günlük yaşantımızda az tüketmemiz. Ve bu durum bizlerde alışkanlık olmuş durumda. Sadece susadığımız zamanlarda içtiğimiz su vücudumuza yeterli gelmiyor. En kısa zamanda suyu az tüketme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Yoksa ileri yaşlarda daha kötü sonuçlar doğabilir.

2. Kahvaltı Öğününü Atlamak

Yoğun iş temposu yüzünden hepimiz öğün atlamak zorunda kalıyoruz. Ve en çok atlanılan öğünler arasında en önemlisi kahvaltıdır. Sabahları iştahımızın olmadığını söylediğimiz veya zamanımız kalmadığı için ertelediğimiz kahvaltı aslında en büyük enerji kaynağıdır. Yani pek önemsemediğimiz kahvaltı aslında enerji deposu ve halsizliğin ilacıdır.

3. Ağır Yağlı Gıda Tüketimi

Hepimiz dışarıdan söylediğimiz veya evde yaptığımız fastfood tarzı yemeklere bayılırız. Özelikle de dışarıdan yemek yemeyi daha çok severiz. Ama sevdiğimiz şeyler bize oldukça zarar veriyor. Dışarıdan aldığımız hazır yiyecekler en ucuz yağlardan hazırlandığı için vücut yapısına daha çok zarar verir. En kısa örneği bir anda artış gösteren sağlıksız kilo alışınız ile hantallaşmanız diyebiliriz.

4. Az Meyve Tüketimi

Meyve tüketimine verdiğimiz önem kahvaltı öğününe verdiğimiz önemden bile azdır. Artık gerisini siz düşünün. Meyve tüketimi neden önemli? Yediğimiz meyvelerin içerisinde bulunan vitaminler (Özelikle B12 vitamini)  organ sağlığınızdan dikkat dağınıklığına kadar her şeyin ilacıdır. Aniden kalktığımızda gerçekleşen baş dönmeleri gibi sorunların çözümünü haplarda aramayın. Sadece mevsimine göre, bol ve düzenli şekilde meyve tüketiniz.

5. Düzensiz Beslenme Alışkanlığı

Düzensiz beslenme alışkanlığı, hızlı yaşam temposuna tutunma gereksiniminden doğan bir alışkanlıktır. Bazen sadece tek bir öğün yemeniz gerekir. Yemek saatleriniz arasındaki farklar da sizin hayatınızı tamamen etkileyen, küçük gibi gözüken ama büyük faktörlerdir. Vücudunuzun kendine ait bir düzeni vardır ve siz bu düzeni bozarsanız vücudunuz da size tepki olarak halsizlik ve yorgunluktan başlayarak daha ileri hastalıkları gösterebilir.

6. Aşırı Kafein ve Alkol Tüketimi

Gün içerisinde aşırı miktarda tükettiğimiz, kafein ağırlıklı içecekler vücudumuza hissettirmeden oldukça büyük zarar verir. Bu zararların hiç bu kadar kötü sonuçlar doğurabileceği aklınıza gelmiş miydi? Gelmediyse artık aklınızda bulunsun. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi kafeinin zararı vardır lütfen bundan sonra tüketirken bunları da gözden geçirin.

7. Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenme

Karbonhidrat vücudumuzun alması gereken temel besin kaynaklarından birisidir. Ama bizler maalesef ki sadece karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz. Yanı sıra ekstradan proteinli besinler yemiyoruz. Proteinli besinlerden kastım; kırmızı et, tavuk ve balık çeşitleridir. İkisinden de dengeli beslenmeliyiz ki vücudumuz sağlığını ve dengesini koruyabilsin.

8. Düzensiz Uyku Alışkanlığı

Normal bir insanın her gün düzenli olarak sekiz saat uykusunu alması gerekmektedir. Özelikle de gece uykusunu. Gece uykusunun önemi şuradan gelmektedir; gece saat 10 ile gece 3 arası uyunan uykuya REM uykusu denir ve bu uyku her yaştaki insan için (Özelikle çocuklar için) oldukça önemlidir. Çünkü beynin gerçekten dinlendiği ve uykusunu aldığı saatlerdir. Dinlenmemiş bir beynin sonuçları ise; baş dönmesi, dikkat dağınıklığı ve halsizliktir.

9. D Vitamin Eksikliği

Hepimizin bildiği gibi D vitamininin bir diğer adı da güneş vitaminidir. Bilmeyenler için, D vitamini en çok güneşte bulunur ve sağlıklı bir cilt için D vitaminine muhtacız. Tabi ki de, herkes her gün güneş altında bulunuyor ama burada önemli olan hangi saat dilimlerinde dışarıda bulunmanız gerektiğidir. Hayatınızda bu saatleri düzene oturtursanız sağlığınız için çok önemli bir adım atmış olacaksınız.

10. Yatak Yerine Koltukta Yatma Alışkanlığı

Herkesin televizyon karşısında yorgunluktan uyuyakaldığı zamanlar olmuştur. Ama, burada önemli olan bu yatışları alışkanlığa çevirmemek. Maalesef ki çoğumuz zaten bu duruma çoktan alışmış durumdayız. Peki, yatakta değil de kanepede yatmanın bize ne gibi zararı vardır? Ortopedik yatak haricinde rahatça yatamadığınız kanepelerde sırt ağrılarınız başlayacak ve kas dokularınıza zarar gelecektir. Eklem ağrılarınız başlayacak ve bu durum halsizliği ve yorgunluğu tetikleyecek. 

11. Alkol ve Sigara Bağımlılığı

Ülkece bağımlı olduğumuz ve kurtulmak istememize rağmen bir türlü kurtulamadığımız alışkanlık: sigara. Sigara ve alkol siz hiç fark etmeseniz bile beyninizi hantallaştırıyor. Bir işletmenin yöneticisi olmazsa ne olur? En sonunda iflas eder ve batar. Sizde batmak istemiyorsanız bu kötü alışkanlıklarınızla aranıza biraz mesafe koymaya başlasanız iyi olur.

12. Sporsuz Yaşam Alışkanlığı

Güne hangi birimiz, ‘Erkenden kalkayım bir sabah koşusu yaparım evden de öyle çıkarım.’ Diyerek düşünüyoruz? Tabi ki de hiç birimiz ve bu alışkanlığımız en kötü alışkanlıklarımız arasında en önde ilerliyor. Gün içerisinde spor olarak 2 km yürümemiz gerekiyor ki vücudumuz zindeliğini korusun.


Halsizlik aslında göz ardı edemeyeceğimiz sorunlarımızdan bir tanesidir. Çünkü, aşırı miktardaki halsizlik ve uykusuzluk hali kanser belirtisi olabilir veya tiroid bezinde hastalık meydana gelmiş olabilir. O yüzden yukarıdaki alışkanlıklarınızdan kurtulmanıza rağmen halsizliğiniz devam ediyorsa muhakkak doktorunuza danışınız.

Önceki İçerikBoş Zamanlarınızı Değerlendirebileceğiniz Mutlaka Denemeniz Gereken 10 El İşi Sanatı
Sonraki İçerikOkyanuslar Hakkında Okuduğunuzda Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.