Ana Sayfa İnternet Google’ın Yeni Getirdiği Özellik Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?

Google’ın Yeni Getirdiği Özellik Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?

123

Birçoğumuz karanlık mod özelliğini telefonlarımızda veya uygulamalarımızda kullanmaya başladık. Geceleri telefona bakarken oldukça işlevsel olan bu özellik birçok uygulamaya sonradan geldi. Kimisi geceleri kullanışlı olduğu için kimisi de havalı olduğu için bu modu kullanıyor. Başta belirttiğim üzere ilk olarak telefon uygulamalarına ve temasına giriş yapan bu mod Google Chrome’da da kullanılmaya başlandı. Telefon üzerinden karanlık temaya geçiş yaptığınızda Chrom’da siyahlara bürünüyordu. Bu özellik kullanıcılar tarafından beğeni alınca Google bunu bilgisayar ortamına da taşımaya karar verdi.

Bildiğiniz üzere bu özelliğin kullanılması için sitelerin bu özelliği desteklemesi gerekiyor. Bilgisayar üzerinden giriş yaptığınız siteler eğer bu özelliği desteklemiyorsa yalnızca Google ara yüzü ve belirli noktalar bu özelliğe uygun çalışmış oluyor. Google’ın bilgisayar için getirdiği yeni eklenti (uzantı) bu durumu tamamen ortadan kaldırıyor. Kullanıcıları sevindiren haber de işte bu oldu. Chrome’unuza bu uzantıyı kurduğunuzda karanlık modu desteklemeyen siteler bile bu özelliğe uygun halde görüntülenecek. Gelin ayrıntılarıyla birlikte sizlere bu özellikten ve nasıl aktif edileceğinden bahsedeyim.

Karanlık mod telefonlarda nasıl aktif hale getirilir?

Öncelikle bilmeyenler için mobilden başlamak istiyorum. Android kullanıcıları çok uzun süredir bu özelliğin gelmesini bekliyordu. Twitter veya Discord gibi sosyal ağların uygulamaları bu özelliği destekleyen güncellemeleri daha öncesinde getirmişti. Birçok kullanıcı da beğenerek kullanıyordu. Android telefon kullanıcıları uzun süredir Chorome için de bu özelliğin gelmesini istiyordu. Bu süreçte WhatsApp bile bu özelliği destekleyen güncellemesini yaptı. En sonunda Google’da Android kullanıcılarına müjdeyi verdi. Mobilde kullanabileceğiniz karanlık modu aktif etmek için öncelikle uygulamanızın güncel olduğundan emin olmalısınız. Chrome’un 74.0.3729.112 sürümü ile Android kullanıcılarına sunulan bu özelliği açmak, aktif hale getirmek için telefonunuzun ayarlar kısmından karanlık modu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Uygulamanızın bu değişikliği fark edip otomatik olarak Dark Mod’a geçmesi gerekiyor. Eğer bu yöntem işe yaramazsa yapmanız gereken çok basit.

 • Arama çubuğuna ‘chrome://flags/#enable-android-night-mode‘ yazmalısınız.
 • Daha sonra ‘Git’ seçeneğine tıklayın,
 • Karşınıza ‘Android Chrome UI dark mode‘ bölümü çıkacak,
 • Buraya tıklayıp ‘Enabled’ seçeneğini seçmelisiniz,
 • Uygulamayı kapatıp tekrar açtığınızda bu özelliği kullanabilirsiniz.

Yeni gelen güncellemeler ile uygulamanızın ayarlar bölümünden bu modu açıp kapatabileceksiniz. Eğer buda işe yaramadıysa:

 • Arama çubuğuna ‘chrome://flags’ yazın,
 • Açılan ekranda sizleri bir arama çubuğu bekliyor olacak,
 • Bu arama çubuğuna ‘Dark Mode’ yazmanız gerekiyor,
 • Çıkan Contents seçeneğini Enable olarak değiştirerek bu özelliği telefonunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Karanlık mod bilgisayarda nasıl aktif hale getirilir?

Şimdi de bilgisayarlarınızdan bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğinizden bahsedelim. Çok beğenilen bu modu bilgisayarınıza kurmak için yapmanız gereken oldukça basit.

 • İlk olarak Chrome web mağazasına girin,
 • Buradaki arama çubuğuna Dark Reader yazın,
 • Çıkan seçeneğe tıklayın ve bu uzantıyı Chrome’a ekle butonuna tıklayın,
 • Birazcık beklemeniz gerek. Bu sırada eklenti bilgisayarınıza yüklenecek,
 • Yükleme tamamlandıktan sonra tarayıcı çubuğunda bulunan eklenti kısmından bu uzantıyı aktif hale getirebilir veya kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

İlk bölümde belirttiğim gibi bu özellik ziyaret ettiğiniz bütün web sitelerde işe yarayacak. Dark modu desteklemeyen web sitelerinde bile bu özelliği kullanabileceksiniz.

Karanlık mod iPhone ve İOS’da Nasıl Aktif Edilir?

Bu özellik hakkında en çok sorulan soruların başında bu soru geliyor. Ülkemizde Android kullanıcıları olduğu kadar İOS işletim sistemine sahip cihazları kullanan kullanıcılar da bulunuyor. Peki iPhone kullanan birisi karanlık modu nasıl aktif edebilir? Bu sorunun cevabı da diğerleri kadar kolay.

 • Öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmına girmelisiniz,
 • Bu kısımda bulunan ekran ve parlaklık seçeneğine tıklayın,
 • Açılan sayfada koyu mod seçeneğini bulacaksınız.

Bu özelliği telefonunuzda aktif hale getirdiğinizde Google bunu otomatik olarak algılayacak. Bu sayede Chrome’u koyu tema ile kullanabileceksiniz.

Uygulamalar ve işletim sistemleri her gün yeni özellikler ve yeni güncellemeler getiriyor. Bu özellikler kimi zaman beğenilmiyor kimi zaman da oldukça seviliyor. Kullanıcılara yönelik getirilen bu özellikler birçok farklı konuda olabiliyor. Yazının başında da bahsettiğim gibi bu özelliği kullanan uygulamalar mevcut. Sizlere bu uygulamalarda koyu temanın nasıl aktif hale getirileceğinden bahsetmek isterim. Eminim aramızda bilmeyenler ve öğrendiğinde bunca zaman öğrenmediğine pişman olacaklar vardır. Haydi gelin başlayalım.

WhatsApp Koyu Mod Nasıl Kullanılır?

En çok kullanılan iletişim platformu WhatsApp da karanlık tema özelliğine sahip olan uygulamalardan. Açıkçası kendim bunu bir süre boyunca kullandım. Hiç fena olmayan bu özellik sohbet temasını, konuşma balonlarını ve birkaç yerin daha rengini koyu temaya uygun hale getiriyor. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gerekenleri şu şekilde açıklayabilirim:

 • İlk olarak ‘Diğer Seçenekler’ kısmına tıklamanız gerekiyor,
 • Daha sonra ‘Ayarlar’ kısmına girin,
 • Ayarlar bölümünden ‘Sohbet’ kısmına tıklayın,
 • Burada bulunan ‘Tema’ bölümüne dokunun,
 • Karşınıza seçenekler çıkacak. Koyu seçeneği koyu modu aktif hale getirir. Açık seçeneği ise bu özelliği devre dışı bırakır.

Bu şekilde uygulamanızın rengini değiştirebilirsiniz. Eğer telefonunuzun ayarlarına girerek, ekran özelliklerinden koyu modu aktif hale getirirseniz WhatsApp bunu otomatik olarak algılar. Bu yöntem ile de bu özelliği kullanabilirsiniz. Telefonunuzun koyu uygulamanızın açık modda olmasını istiyorsanız uygulama ayarlarına girerek bunu düzenleyebilirsiniz.

Twitter Koyu mod Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Birçok uygulamada olduğu gibi Twitter’da da bu özellik mevcut. Hatta bu özelliği ilk getiren uygulamalardan birisidir. Bu özelliği nasıl kullanabilirim? Nasıl aktif hale getirebilirim? Gibi soruları sıkça görüyoruz. Sizler için hazır konusu açılmışken bundan da bahsetmesem olmazdı diye düşünüyorum. Bu bölümde de izlemeniz gereken birkaç adım mevcut.

 • İlk olarak Twitter’da solda bulunan menüye tıklayın,
 • Daha sonra buradan ayarlar kısmına girin
 • Karşınıza görünümü özelleştir bölümü çıkacak,
 • Burada yalnızca koyu mod değil, birçok farklı renk seçeneği de bulunuyor. Uygulamanızın temasını istediğiniz renkte yapabilirsiniz. Işıkları kapat butonuna tıklarsanız koyu moda geçiş yapmış olursunuz. Bu bölümden yazı tipin ve büyüklüğünü de istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Sizlere bugün koyu temanın uygulamalarda ve Google’da nasıl kullanılacağından, nasıl aktif hale getirileceğinden bahsettim. Bu özellikleri henüz denememiş olabilirsiniz. Eğer denemediyseniz veya nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız buradan yararlanabilir ve uygulamalarınızı ayarlayabilirsiniz. Gündemde yankı uyandıran Chrome Dark Mod eklentisini de denemenizi öneririm. Birçoğunuzun seveceğinden eminim.

Önceki İçerikSteam’de 20 TL Altına Alabileceğiniz 12 Oyun
Sonraki İçerik35 Profesyonel CS-GO Oyuncusuna Rekor Ceza
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.