Ana Sayfa İlginç Gizemlerini Hala Koruyan Mısır Piramitleri Hakkında Az Bilinen 15 Gerçek

Gizemlerini Hala Koruyan Mısır Piramitleri Hakkında Az Bilinen 15 Gerçek

48

Mısır Pirmitleri’ni bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Yıllar önce yapılan bu özel yapıların altında açığa çıkmayı bekleyen birçok gizem yatıyor. İşin ilginç tarafı teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen hala daha bazı gizemlerinin çözülememesi. Dışardan bakınca büyüleyici gözüken bu yapıların yapılış amacı ve özellikleri açığa çıktıkça piramitlere olan hayranlığımız giderek artıyor. Gelin sizlere bu güne kadar korunmuş dünya miraslarından biri olan bu yapılar hakkında bazı ilginç gerçeklerden bahsedeyim.

 • Eğer yoğurt yapmak istiyorsanız piramitler bunun için çok uygun. Çünkü bu yapıların içine süt koyarsanız bu süt kesinlikle bozulmuyor. Bozulmamakla kalmıyor, birkaç gün sonra yoğurda dönüşüyor.
 • Piramitler aslında kutsal mezarlardır. Her piramit bir hükümdar adına yapılmıştır. Hükümdar öldükten sonra piramitte bulunan mezar odasına defnedilir. Bu mezar odası çok ince bir hesapla inşa edilmiştir. Bu odaya yılda 2 defa güneş girer. İlk güneş ışıkları hükümdarın doğduğu gün, ikincisi ise öldüğü gün mezar odasını aydınlatır.
 • Tıpkı sütte olduğu gibi bir bardak suyu bu yapıların içine bırakırsanız birkaç gün sonra su arıtılmış olur. İçilebilir hale gelir.
 • Yıllar boyu bu esrarengiz yapıları tam olarak araştıramadık ve hala daha içerisinde bilmediğimiz odalar bulunuyor. Bunun sebebi bu yapıların içinde radar veya sonar gibi elektronik cihazlarımızın çalışamaz hale gelmesidir.
 • Herhangi bir organik atığı bu yapılardan birinin içine koyalım. Normalde evlerimizde veya sokaklarda çok kötü kokan bu atıklar piramit içinde kesinlikle kokmaz. Belirli bir süre sonra da mumyalaşır.
 • Bu harika yapıları yaparken mükemmel gözükmeleri istenmiş. Bunun için Nil Taşı kullanılmış. Mısırlılar için kutsal olan Nil Nehrinden getirilen bu taşların bir tanesinin ortalama ağırlığı yaklaşık 20 ton olarak biliniyor. Aynı zamanda bu taşların getirildiği yerler kilometrelerce uzak.
 • Bu yapılar yapılırken inanılmaz matematik hesapları yapıldığını biliyoruz. Astronomi konusunda da gelişmiş olan Mısırlılar Büyük Piramidi dünya üzerinde bulunan kara kütlesinin tam merkezine inşa etmişlerdir. Bunu nasıl hesapladıkları hakkında hala daha bir fikrimiz yok.
 • Diyelim ki vücudunuzda bir kesik veya yara var. Yukarıda bu yapıların içinde farklı bir enerji olduğundan bahsetmiştim. Eğer belirli bir süre boyunca bir piramidin içinde kalırsanız vücudunuzdaki yaralar veya kesikler normale göre çok daha hızlı bir şekilde iyileşir.
 • Sanılanın aksine dünya üzerinde birkaç adet piramit bulunmuyor. Ünlü olanlarını gören insanlar bu yapılardan yalnızca birkaç tane inşa edildiğini düşünüyor. Fakat dünyada yüzlerce piramit bulunuyor.
 • Yapıların üzerinde pek çok hiyeroglif bulunuyor. Hiyeroglifler bazı şekillerle ve yazılarla anlatılan hikâyeleri veya inanışları simgeleyebiliyorlar. Dikkatleri çeken bir hiyeroglifte günümüzde kullanılan uçak ve helikoptere benzeyen şekiller keşfedilmiş. Bu şekillerin o dönemde yapılan tasarımlar olduğu düşünülüyor.
 • Taşların ağırlığı ve işçilerin yapabileceği maksimum iş miktarı hesaplandığında bir piramidin yapımı yaklaşık 650 yılda tamamlanıyor. Fakat araştırmacılar ve arkeologlar piramitlerin yaklaşık 25 yılda tamamlandığını keşfetmişlerdir.
 • Gelelim piramitlerin en ilginç yanlarını barındıran içlerine. Bu olağanüstü yapıla o kadar iyi bir yalıtıma sahiptir ki, çölün kavurucu sıcağına rağmen içi serindir. Aynı şekilde soğuk gecelerde ise içerisi oldukça sıcaktır.
 • Piramidin içinde bulunan mezarlarda lahitler bulunuyor. Bu lahitlerin içinde ise eski Mısır için önemli birisi mumyalanmış bir şekilde yatıyor. Bu lahitlerden birini açan araştırmacılar ve o odada bulunan bütün görevliler yüksek radyasyon sebebiyle ölmüştür. Bunun nasıl olduğu hala daha bilinmese de lahitlerin içinde yüksek oranda radyasyon bulunuyor.
 • Ziyarete açık piramitlerin içerisine girebilirsiniz. Fakat çok az bir kısmını görebiliyorsunuz. Çünkü bu yapılar hala daha tam olarak keşfedilmediği için içinde kaybolma şansınız çok yüksek. Geçmişte bu yapıların içerisinde bulunan labirentlerde kaybolan insanlar bulunuyor.
 • İçerisinde mezar bulunan bu yapılar krallar ve hükümdarlar için yapılmıştı. Eski inanışa göre öldükten sonra gidilen dünyaya değerli eşyalar götürülmeliydi. Bu sebeple krallar mezarlarına en değerli eşyalarıyla birlikte gömülürdü. Kısacası bu yapıların içinde ufak bir hazine bulunuyor diyebiliriz. Bu hazineleri mezar hırsızlarından korumak için pek çok tuzak yerleştirilmiştir.

Piramitler günümüze kadar gizemlerini korumayı başarmışlardır. Hala daha içlerinde ilginç sırlar barındıran bu yapıların özellikleri saymakla bitmez. Bana ilginç ve merak uyandırıcı gelen bazı özellikleri sizlerle paylaştım. Umarım bu yapıların ne kadar özel olduğunu biraz olsun anlatabilmişimdir. Henüz bütün sırları çözülemese de, içlerinde dilediğimiz gibi dolaşamasak da bazı ilginç özellikleri hakkında fikir sahibiyiz. Bir gün bu gizemli yapılar hakkında daha çok bilgiye sahip olmayı ve sizlerle paylaşmayı isterim.

Önceki İçerikAnneler Günü ve Bu Güne Özel Hediye Önerileri
Sonraki İçerikGiyime Gösterdiğimiz Özen Bizi Nasıl Mutlu Edebilir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.