Ana Sayfa Yaşam Giyime Gösterdiğimiz Özen Bizi Nasıl Mutlu Edebilir?

Giyime Gösterdiğimiz Özen Bizi Nasıl Mutlu Edebilir?

39

Giydiğimiz kıyafetler insanlar üzerinde izlenimlerimizi belirliyor. Günümüzde bir kişi hakkında karar verirken ister istemez giyim tarzına göre bir fikir oluşuyor kafamızda. Ne yazık ki dış görünüşe bakıp yargılayabiliyoruz. Kadın veya erkek karşımızdaki insanı tanımadan bu düşünceye kapılıyoruz. Bir de marka giymeyi özenerek giydiğini düşünenler var. Giyime gösterdiğimiz özen burada hayatımıza giriyor.

Kendinize Hiç Dışardan Bakabildiniz mi?

Ben dışardan bakınca nasıl görünüyorum? Üstümdeki markayı gerçekten yakıştığı için mi giyiyorum yoksa marka olduğu için mi giyiyorum? Giydiğim elbise bana yakışıyor mu? Ben bu rengi çok seviyorum ama karşıdaki kişi bende nasıl görüyor? Ben bu kıyafetlerin içinde mutlu muyum?

Bütün Bu Sorulara Bir Cevabınız Var mı?

Hadi gelin birlikte bakalım;

Sergilediğimiz tavırlar gibi giydiğimiz kıyafetler de bize aittir, bizi yansıtır. Dışarıdan nasıl göründüğümüz karşıdan aldığımız bir dönüt bir iltifat modumuzu ne kadar değiştirebilirse de bundan daha önemli olan bir şey vardır. Bizim kendimizi nasıl gördüğümüz. Aynadaki beni nasıl gördüğümüz. Giydiğimiz kıyafetin içinde nasıl hissettiğimizdir.

“Dışarda giyime özen göstermeliyiz.”  Sadece dışarda değil evin içinde giydiklerimizle de mutlu olmayı bilmeliyiz. Giydiklerinle mutlu olmak sadece dışarıya özel bir durum değildir. Evin içinde giydiklerimiz bile bizim ruhumuzu değiştirebilir. Ev içindeki yaşamımızı, enerjimizi değiştirebilir. Sabahtan akşama kadar pijamayla dolaştığımızda aklımız hep yatakta olur ama uyandıktan sonra bir eşofman giymek o ruh halinden çıkmamızı sağlayabilir. İlk olarak kendimizi mutlu hissetmeliyiz daha sonra dışardaki kişileri düşünmeliyiz.

Her insanın giyim tarzı birbirinden farklıdır. Moda olduğu için beğenmediğimiz bir kıyafeti veya çok pahalı diye aldığımız elbiseyi giymek belki bizi o gün için mutlu etmiyordur. Sırf moda olduğu için marka olduğu için, içinde rahat olmadığımız, kendimizi mutlu hissetmediğimiz kıyafetler giymek biraz saçmalık oluyor. İnsanlar ruh hallerine göre giyinmek isteyebilir. Bence bunu herkes yaşamıştır. O gün içinden spor giyinmek geliyordur spor giyinirsin bu sana kalmış. Giyinme tarzımızı ruh halimiz belirleyebilir. Alışveriş yaparken üstümüzde güzel gördüğümüz bir eşya aldığımızda bile mutlu oluruz bazen. Bu bir takı veya bir toka. Onu kendimizde güzel görüyorsak en ufak şey bile mutluluğumuzu tamamlayabilir. Hangi kıyafetin içinde mutluysak moda bizim için odur aslında.

Bazı anlar vardır. Özel hissetmemiz gereken güzel zamanlar. İlk buluşmalar, ilk iş görüşmeleri, ilk iş günü vb. zamanlar. Bu durumlarda dolabımızda bulunan bize en yakışan kıyafeti giymek isteriz. Bu kıyafetin bize uğur getireceğini düşünür içerisinde kendimizi mutlu ve özgüvenli hissederiz. Bunu yaparken karşımızdaki insana saygımızı da gösteririz aslında. Kendimize verdiğimiz önemin yanı sıra karşı tarafında bizde önemli, değerli olduğunu hissettiririz. Bu durum bizim 1-0 önde başlamamızı sağlayabilir. Bir de o bizi mutlu eden kıyafetle günümüz güzel geçtiyse o elbisenin, pantolonun yeri her zaman ayrı olur.

Aslında güzel giyinmek sadece kıyafetle oluşan bir şey değildir. Giyime gösterdiğimiz özeni saçımızla, cildimizle ve yüzümüzdeki gülümsemeyle tamamlamalıyız. Kadınlar için kıyafeti tamamlayıcı unsur bazen makyajla veya doğal olmayla alakalı olabilir. Bunları yaptığımızda aynada kendimizi güzel gördüğümüzde mutluluk paha biçilemez olur. Tabii ki kadınlar için ne kadar önemliyse erkekler içinde güzel, iyi hissetmek önemlidir. Erkekleri de mutlu hissettiren bir hırka, bir saat, bir güneş gözlüğü veya ayakkabıya uyumlu olan bir kemer günün kurtarıcısı olabilir. İyi giyindiğimizde, o kıyafetin içindeyken iltifat aldığımızda yaptığımız işi severek, isteyerek yaptığımız ve yaratıcılığımızın arttığı araştırmalar arasında yerini almıştır.

Bir ortamda kendimizi rahat hissetmek istiyorsak ilk olarak o ortama uygun giydiğimiz kıyafetlerin içerisinde rahat olmalıyız.  Bu rahatlık karşıdaki kişiyle iletişimimize kurduğumuz cümlelere yansıyacaktır mutlaka. Güzel görünmemizin yanı sıra sergilediğimiz tavırlar, konuşmamızdaki güzellik ve yüzümüzdeki gülümseme giyime gösterdiğimiz özeni tamamlayacaktır.

Önceki İçerikGizemlerini Hala Koruyan Mısır Piramitleri Hakkında Az Bilinen 15 Gerçek
Sonraki İçerikRamazan Sofranızı Süsleyecek Düşük Kalorili Tatlılar
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.