Ana Sayfa İlginç Evde Yapabileceğiniz İlginç DIY Projeleri

Evde Yapabileceğiniz İlginç DIY Projeleri

105

Hepimiz evimizde veya çevremizde artık kendi alanında kullanılmayan eşyaların farklı şeylere dönüştürüldüğünü görmüşüzdür değil mi? Örneğin kullanılmayan bir ampulün içine çiçek dikerek onu tekrar kullanabiliriz. Hem oldukça şık gözükür hem de kullanılmayan eski eşyalar değerlendirilmiş olur. Bu projelere DIY (do it yourself) projeleri diyebiliriz. Yapmak için teknik bilgiye veya profesyonel malzemelere gerek yoktur. Sizler için kullanışlı olan ve çevrenizi güzelleştirecek bir o kadar da ilginç DIY projelerini derledim. Lafı uzatmadan gelin başlayalım.

1. Tırmıktan Kaşıklık

Eğer kullanmadığınız ve eski bir tırmığınız varsa onu önce bir güzel temizleyin. Daha sonra metal kısmını sapından ayırın. Bunu ters bir şekilde asarak kaşıklık yapabilirsiniz. Kepçe, kaşık ve benzeri mutfak eşyalarının ucundaki delikten asabilirsiniz. Tabi ki bunu yapmadan önce bahçedeki yaprakları toparlamanızı öneririm.


2. Raketten Ayna

Kullanmadığınız veya hasar almış tenis raketiniz varsa sakın çöpe atmayın. Çünkü bunları değerlendirmek için harika bir fikirle geldim. Raketinizin ortasını ölçün ve bu boyutta ayna kestirin. Raketin ortasına kestirdiğiniz aynayı yapıştırın. Bunu yapmadan önce aynanın oturacağı yere bir mukavva bağlamanız tavsiyesini verebilirim. Bu sayede ayna daha rahat yapışır ve düşmez.


3. Teneke Kutulardan Masa Lambası

Dolabımızda bulunan salça veya herhangi bir konserve kutudan yapabileceğiniz başka bir DIY projesi ile karşınızdayım. Teneke kutumuzun dibini sıyırıp bir güzel temizledikten sonra etrafını istediğiniz desende boyayın. Gereken eşyaları altıktan sonra ona önce bir ayak yapın ki masanızda durabilsin. Daha sonra arkasına basit bir elektrik devresi yerleştirin. Yeni ve şık masa lambanız hazır ve çalışır durumda.


4. Şişeden Saksı

Bunu gittiğim bazı köylerde görmüştüm ve çok hoşuma gitmişti. Pet şişeleri veya şarap şişelerini atmayın. Pet şişe ile yapacaksanız ikiye bölün. Üst kısmından ip geçirmek için delikler açın. Eğer bunu şarap şişesine yapıyorsanız delik açmanıza gerek yok. İçine toprak doldurun ve çiçeklerinizi, bitkilerinizi dikin. Yapımı ne kadar basit değil mi? İstediğiniz yere asabilirsiniz. Birkaç tane yaparak daha güzel gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bahçenizdeki ağaçlarınıza veya balkonlarınıza asabilirsiniz. Küçük bir tavsiye daha verebilirim. Çevrelerine asacağınız ışıklar ile harika bir ortam yaratabilirsiniz.


5. Paletten Sehpa

İnşaatlarda veya ürün taşınacak herhangi bir yerde bulunan taşıma paletlerini eminim biliyorsunuzdur. Bunları kullanarak sehpa haline getirebilirsiniz! Bulduğunuz bir paleti isterseniz sade halde isterseniz de üzerine istediğiniz deseni çizerek kullanabilirsiniz. Paletin altına metalden ayaklar yapabilirsiniz. Eğer bunu yapamam diyorsanız birkaç tane paleti üst üste koyarak harika bir sehpa elde edebilirsiniz. Ufak bir tavsiye verebilirim. Her yerden bulabileceğiniz masa tekerleklerini sehpanın altına monte ederek istediğiniz yere hareket ettirebilirsiniz.


6. Merdivenden Askılık, Kitaplık

Eski merdivenlerin üzerine çıkmak tehlikeli olabilir. Onları artık emekliye ayırmalısınız. Üzerinde hafif yükler taşıyabilecekleri harika bir fikir ile buradayım. Bu merdivenleri yatay veya dikey olarak sabitleyerek askılık olarak kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz dikey pozisyonda eklemeler yaparak kitaplık olarak da kullanabilirsiniz. Eminim çok şık görünecektir.


7. Şişeden Avize, Abajur

Bunun için ihtiyacınız olacak şeyleri sayıyorum iyi dinlemenizde yarar var. Öncelikle beğendiğiniz şişeleri toplamalısınız. Renkleri veya şekilleri tamamen size kalmış. Bu şişeler cam olursa gerçekten mükemmel gözükebilir. Şişenin alt kısmını kesin. Cam olduğu için keserken dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Aldığınız ampullerin kablolarını şişeden geçirin. Bunları birleştirerek harika bir avize sahibi olabilirsiniz. Eğer abajur istiyorsanız büyük ve sağlam bir şişe kullanmanızda yarar var. Bunu yaparken şişeyi dikey pozisyonda kullanın. Işıkları açtığınızda gözlerinizi alamayacaksınız.


8. Fıçıdan Beşik, Dolap

Eski bir fıçı bulursanız kaçırmadan alın. Eğer ufak bir bebeğiniz varsa fıçının yarısını keserek ona havalı bir beşik yapabilirsiniz. Bu beşiğe ayak yapmak için daha fazla tahtaya ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Eğer kendinize havalı bir dolap yapmak istiyorsanız fıçının yüzeyini dikdörtgen şekilde kesin. İki küçük menteşe alın ve çıkan parçayı uygun bir şekilde monte edin. İçeceklerinizi veya herhangi bir şeyi koyabileceğiniz bir dolap haline gelmiş olur.


9. Kasadan Raf

Eski meyve kasalarını kullanarak kendinize mükemmel bir raf yapabilirsiniz. Üst üste koyarak yapabileceğiniz gibi duvara da sabitleyebilirsiniz. Benim tercihimi sorarsanız mutfakta kullanmak için iki kasayı birleştirmenizi öneririm. Hem çok kullanışlı olacak hem de harika görünecek.


10. Mandaldan Havlu Askısı

Çamaşır mandallarını farklı bir yerde kullanmaya ne dersiniz? Benim tercihim tahta olanları kullanmanızdan yana. Bunları bir tahtaya çivi yardımıyla sabitleyerek yan yana dizmelisiniz. Ardından havluluk ihtiyacınız olan bir yere bunu asabilirsiniz. Havluları mandallara tutturarak harika bir havluluk elde etmiş olacaksınız.


İlginç DIY projeleri kimi zaman hayatımızı kolaylaştırır kimi zaman da güzel dekoratif eşyalarını oluşturur. Sizler için ilginç ve kullanışlı DIY projelerini derledim toparladım. Eğer biraz boş vaktiniz ve kullanmadığınız eşyalarınız varsa sizler de yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin!

Önceki İçerikMarvel Filmlerini Hangi Sırayla İzlemelisiniz?
Sonraki İçerikYouTube Müzik ve Video İndirme Siteleri Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.