Ana Sayfa Yaşam Evde Uygulayabileceğiniz 10 Etkili Diş Beyazlatma Yöntemi

Evde Uygulayabileceğiniz 10 Etkili Diş Beyazlatma Yöntemi

22

Gülmek herkese çok yakışır değil mi? Güldüğümüzde öne çıkan dişlerimizin sağlığı da görünüşü de oldukça önemlidir. Günümüzde diş ve ağız sağlığına yeterince önem verilmeyebiliyor. Bazıları da daha beyaz dişler isterken gereksiz bularak diş beyazlatmak için gerekli uygulamaları yapmayabiliyor. Daha beyaz dişlere sahip olmak ve dişlerinizi beyazlatmak için evlerinizde uygulayabileceğiniz bir takım işlemler mevcut. Gelin sizlere evde yapabileceğiniz etkili diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedeyim.

1. Dişlerinizi Fırçalamayı Unutmayın

Listemize ilk olarak diş fırçalamayla başlayalım isterim. Birçok kişinin yalnızca üşendiği için işlerini fırçalamıyor. Bunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Diş fırçalamak dişlerinizin beyaz olması ve ağız sağlığı için çok büyük önem taşıyor. Çürük dişler gerçekten sizi uğraştırabilir. Günde en az 2 kere dişlerinizi fırçaladığınızda hem daha beyaz dişlere sahip olursunuz hem de ağız sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi Hem Temizler Hem Beyazlatır

Gelelim listemizin ikinci tekniğine. Elma sirkesinin bakterileri öldürmek gibi bir huyu vardır. Fakat bunu tabi ki kullanmanın bir formülü var. Dişi beyazlatma özelliğiyle bilinen bir diğer malzeme karbonat ile karıştırıldığında bu formül oldukça etkili olabilir. Bir çay kaşığı karbonat ile yalnızca birkaç damla elma sirkesini karıştırmalısınız. Elma sirkesi ağzınızdaki bakterileri temizlerken karbonat dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacak. Hazırladığınız karışımı dişlerinize diş fırçası yardımıyla uygulayabilirsiniz.

3. Limon Formülü İle Beyazlık

Az önce bahsettiğim formüle benzer bir formül ile devam edelim. Bu formülün ana malzemesi limon. Limonun asidik bir yapısı olduğunu eminim biliyorsunuzdur. Asidik özelliğiyle dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacak limona ekleyeceğiniz bir diğer malzeme yine karbonat olacak. Bir çay kaşığı karbonatın üzerine limon sıkın. Ardından köpürdüğünü göreceksiniz. Köpürdükten sonra bu karışımı yine bir diş fırçası yardımıyla dişlerinize uygulayın. Bunu her gün uygulamanıza gerek yok. Haftada bir veya iki defa uygulamanız yeterli olacaktır. Tabi ki bunun yanında dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.

4. Muz Kabuğu Mucizesi

Vitamini kabuğunda lafı pek çok kişi tarafından söylenir. Muz meyvesi de kabuğunda vitamin ve mineral taşıyan meyvelerden. Kabuğunda magnezyum ve potasyum barındıran muz meyvesini diş beyazlatmak için kullanmak oldukça basit. Dişlerinizi kısa bir şekilde fırçaladıktan ve kalıntılardan arındırdıktan sonra muz kabuğunu dişlerinizi temizleyin. Masaj yapar gibi ve fazla sert olmadan dişlerinize sürün. Tabi ki ardından tekrar dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

5. Karbonatın Renk Açıcılığını Kullanın

Evde diş beyazlatmak için kullanılan en yaygın malzeme karbonattır. Yapısı ve içeriğindeki mineraller sayesinde dişlerinizin rengini açarak beyaz renge kavuşmasına yardım eder. Uygulaması ise oldukça kolay. İlk olarak diş fırçasını ıslatın. Daha sonra hafif bir şekilde karbonata batırın. Ardından dişlerinize uygulayın. Haftada bir veya iki kere uyguladığınızda eminim sonuç göreceksiniz.

7. Sofra Tuzu İle Beyaz Dişler

Evlerinizin mutfağına girerseniz ilk olarak önünüze çıkacak baharat sofra tuzudur. Peki sofra tuzu kullanarak dişlerinizi biraz olsun beyazlatabileceğinizi biliyor muydunuz? Öncelikle belirtmeliyim ki sofra tuzu karbonat kadar güçlü bir etkiye sahip değil. Fakat uygulaması tıpkı karbonat gibi. İlk olarak ıslattığınız temiz bir diş fırçasını hafif bir şekilde tuza bandırın. Ardından dişlerinizi hafif bir şekilde fırçalayın. Tadının hoş olmayacağını biliyorum fakat bu yöntem dişinize yarayacaktır. Uygulamayı yaptıktan sonra dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı güzelce yıkamalısınız.

8. Beyazlatan Üçlü: Tarçın, Adaçayı ve Karbonat

Bu karışım az önce bahsettiğim tuz gibi ağzınızın tadını kaçırmayacak. En büyük rolü tabi ki yine karbonat üstleniyor. Ağzınızdaki bakterileri temizlemekle beraber dişlerinizin beyazlamasını sağlayacak bu formülün nasıl yapıldığını anlatayım. İlk olarak adaçayını ezerek öğütmeniz gerekiyor. Ardından toz tarçın ve karbonatı da eklemelisiniz. Hepsinden birer çay kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır. Islak bir diş fırçasını hazırladığınız karışıma batırıp dişlerinizi hafif bir şekilde fırçalamalısınız. Bu şekilde hem ferah bir nefese hem de beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

9. Çilek İle Lezzetli Beyazlatma Yöntemi

Çilek yapısında malik asit içerir. Bu sayede dişlerinizin rengini örten ve çürümesine yol açabilen plakların oluşmasına engel olur. Çileği herhangi bir malzemeyle karıştırmanız gerekmiyor. Bu sebeple hazırlanması en kolay formüllerden biri de bu. Çileği ezip püre haline getirmelisiniz. Diş fırçanızı hazırladığınız püreye batırıp dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu sayede hem ağzınızdaki bakterileri yok ederken hem de dişlerinizi beyazlatmış olacaksınız.

10. Bakterileri Yok Edip Beyazlatan Portakal ve Defne Yaprağı

Eğer etkili sonuçlar görmek istiyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. İlk olarak aktarlarda bulabileceğiniz defne yapraklarını ezerek öğütün. Ardından bir miktar portakal kabuğu rendeleyin. Rendelediğiniz kabukları ezerek öğütmenizde fayda var. Hazırladığınız malzemeleri güzelce karıştırın. Diş fırçasını bu karışıma batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu karışım sayesinde hem ağzınızdaki mikroplar yok olacak hem de dişleriniz daha beyaz bir görünüme kavuşacak.


Dişlerinizi kimyasal yöntemlerle beyazlatmak zorunda değilsiniz. Evinizde bulunan malzemeler yardımıyla da dişlerinizi beyazlatmanız mümkün. Bu yöntemleri abartmadan uygulamanız gerekiyor. Çabuk etki görmek için fazla uygulama yapmanız yarardan çok zarar verebilir. Bu sebeple haftada bir veya iki defa bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Önceki İçerikÜcretsiz Kullanılan En İyi 10 Video Düzenleme Programı
Sonraki İçerikMarmara Denizi’ni Kaplayan Müsilaj Yani Deniz Salyası Nedir?