Ana Sayfa Gündem En çok Kullanılan Müzik Dinleme Uygulaması Spotify Artık Ses İle Kontrol Edilebilecek

En çok Kullanılan Müzik Dinleme Uygulaması Spotify Artık Ses İle Kontrol Edilebilecek

19

Spotify artık hayatımızın her yerinde var. Arabadayken, spordayken, yürüyüşteyken kulağımızda çalan bir müzik hepimizi iyi hissettiriyor. Bu yazıyı yazarken bile arkada Spotify’dan çalan müziği duyabiliyorum. Belirli bir ücret karşılığında oldukça güzel özellikler sunan bu uygulama yıllardır kullanılıyor. Her geçen gün yeni şarkılar ve yeni özellikler ekleniyor. Yine adından söz ettirmeyi başaran Spotify’ın yeni özelliği ses ile kontrol edilebilmesi.

Müziğin Kablosuz Dönemi

Ses ile kontrol özelliği Android ve IOS işletim sistemine sahip cihazlarda zaten bulunuyordu. ”Hey Siri”, ”Hey Alexa” ve ”Okey Google” gibi komutlarla kontrol edilebilen cihazlar gerçekten büyük kolaylıklar sağlıyor. Ellerimiz doluyken veya bir işle meşgulken bu kısayolları kullanarak istediğimiz işlemi yapabiliyoruz. Son dönemlerde iyice popüler olan Google Home uygulaması ile artık cihazların yanı sıra evlerimizi de yeni nesil teknolojiyle kontrol eder olduk. Sesli komut özelliği bu kadar sevilmişken bunu uygulamasına eklemek isteyen Spotify güzel bir adım attı.

”Hey Spotify” Kısayolunu Çok Duyacağız

Artık ”Hey Spotify” komutu ile müzik açabileceksiniz. Aynı zamanda istediğiniz komutları vererek elinizi kullanmadan müziğinizi kontrol edebileceksiniz. Eller serbest modu ile gelen bu özellik şimdiden kullanıcıları sevindirdi. Birbirinden bağımsız bağlantılar son zamanlarda oldukça popüler durumdaydı. Kablosuz kulaklıkların bu konuda adeta devrim niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Yeni çıkan sesli komut özelliği ile arabada ilerlerken veya evde yemek yaparken müziğinizi açıp kapatabilirsiniz. Eğer isterseniz şarkı değiştirebilir veya ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Önceden uyumlu cihazlar yardımıyla bu özelliği tam olarak olmasa da kullanabiliyorduk. Fakat tabi ki her zaman istendiği gibi çalışmıyordu. Çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Spotify’ın aktif olan 345 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunların 155 milyonu ise uygulamayı paralı kullanıyor. Global olarak kullanılan bu uygulama döneme ayak uydurmak amacıyla getirdiği bu özelliğe eşlik edecek cihazlar da geliştirmeye başladı.

Arabada Yolculuklarına Eşlik Edecek Cihaz: Car Thing

Sürpriz üstüne sürpriz haber veren Spotify’ın bir sonraki projesi Car Thing. Bu projede bizleri yeni bir cihaz bekliyor. Bu cihaz anlayacağınız üzere arabalarda kullanılmak için çıkacak. Henüz ne zaman çıkacağı belli olmayan cihazın geliştirme süreci hala daha devam ediyor. Bu cihazı aracınıza bağlayıp kullanabileceksiniz. Hali hazırda kullanıma sunulan özellik sesli komut özelliği de bu cihazda kullanılabilecek. Arabanız ile yolculuk yaparken müziklerinizi istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz.

Spotify Sesli Komut Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği aktif etmek için Spotify’ın sesinize erişmesi gerekiyor. Bunun için izin vermeniz gerekiyor. Test aşamasından geçtikten sonra uygulamalara güncelleme ile gelecek olan bu özelliği eğer isterseniz kullanabilirsiniz. Tabi ki bu özelliği aktif etmeyip eskisi gibi kullanmanız da mümkün.

Spotify HİFİ ve Eklenecek Olan Yeni Özellikler

Geleceğini bildiğimiz bir diğer yenilik Spotify HİFİ. Bu özelliği Spotify Premium olarak özetleyebiliriz. CD kalitesinde kayıpsız ses sunmak için bu yeni özelliği getirmeyi planlıyorlar. Müzik dinlerken ses kayıplarının olması hoş bir durum değil. Bu durumdan kimsenin hoşlandığını düşünmüyorum. Bu sebeple getirilen bu özellik oldukça işe yarar bir özellik olacak. HİFİ üyeliği standart Spotify üyeliğinden biraz farklı olduğu için ekstra ücrete tabi olacak. Bu özeliği tercih eden birçok kişi olacağına eminim. Fakat belki bu özelliği ücretsiz olarak getirseler daha güzel olabilirdi. Bu özelliğin Spotify uyumlu cihazlarda daha verimli bir şekilde çalışacağını da buraya ekleyelim.

Stream On etkinliği ile duyurulan birkaç yeni özelliği şu şekilde listeleyelim:

  • Podcast yayınlarına gelen yeni audio reklam özelliği ve bunun için kurulan Spotify Audience Network
  • Dinleyiciler için genişletilmiş kişiselleştirme özellikleri
  • Sesli içerik üreticileri için podcast yayınlarını gelire dönüştürme seçenekleri

Ve bunlarla birlikte getirilen birçok farklı özellikler bulunuyor. Spotify’ın günümüzün en kullanışlı ve popüler müzik dinleme uygulamalarından biri olduğu su götürmez bir gerçek. Getirilen yeni güncellemeler ile bizlere daha iyi bir deneyim sunacaklarını umuyorum. Şimdiden kulaklıklarınızı taksanız iyi olur.

Önceki İçerikHulu’dan Güzel Haber Geldi: How I Met Your Father Dizisi Yakında İzleyiciyle Buluşuyor!
Sonraki İçerikDünyanın Farklı Yerlerine Açılan Pencere: WindowSwap
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.