Ana Sayfa Yaşam Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

2

Elektrikli arabalar son yıllarda hayatımıza girmiş en yeni teknolojilerden biri. Fosil yakıtların dünyamıza ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Atmosfere verdiği zararla birlikte hava kirliliğine yol açan fosil yakıtlar insanlara da zarar verir. Aynı zamanda uzun yıllardan beri kullandığımız bu yakıt türü bitmeye başladı diyebilirim. Bunun sonucu olarak Tesla’nın ilk adımlarını attığı elektrikli arabalar son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Sessiz çalışmaları, doğayı kirletmemeleri, yakıt tasarrufu ve üst düzey performansı göz önüne alındığında oldukça çekici olduklarını söyleyebilirim. Peki elektrikli arabalarla kaç kilometre yol gidilir? Elektrikli arabalar nasıl şarj edilir? Elektrikli arabaların avantajları ve dezavantajları nelerdir? Herkesin aklında olan bu sorulara gelin birlikte cevap verelim.


Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?
Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Lityum iyon pillerin yer aldığı elektrikli araçlar elektrik gücünü hareket gücüne çevirerek çalışırlar. Elektrikli arabaların motor kısmında rotor adı verilen parça bu görevi üstlenir. Elektrik gücünü hareket gücüne çevirerek aracın hareket etmesini sağlar.

Bu tip arabalarda içten yanmalı motor bulunmadığı için tork gücünü arttırmak oldukça kolaydır. Belirli bir motor devrine ihtiyaç olmadan yüksek tork gücü sağlanabilir. Aynı zamanda çok seri bir şekilde hızlanabilirler. Ne kadar hızlı gidebilirler sorusu da aracın teknik özelliklerine bağlıdır. Motor gücü ve batarya kapasitesi bu durumu etkileyen özellikler arasındadır. Bazı elektrikli araçlar fosil yakıt kullanan araçlara kıyasla çok daha hızlı gidebilir. Üstelik elektrik gücünü kullandıkları için içten yanmalı motorlar kadar ısınmazlar ve oldukça sessiz çalışırlar.


Elektrikli Arabalar İle Kaç Kilometre Yol Gidilir?

Elektrikli Otomobiller İle Kaç Kilometre Yol Gidilir?
Elektrikli Otomobiller İle Kaç Kilometre Yol Gidilir?

Bu konu neredeyse herkesin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına yol açmıştır. Elektrikli arabalar ilk çıktığında şarj istasyonları yaygın değildi ve arabanızı her yerde şarj edemiyordunuz. Arabaların menzilleri batarya kapasitesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Fakat bu teknolojide kısa sürede oldukça güzel gelişmeler yaşandı.

Günümüzde bataryayı tek sefer şarj etmeniz yaklaşık 500 km yol gitmenize imkan sağlıyor. Ayrıca yaygınlaşan elektrik istasyonları yolda kalmak gibi tehlikeleri ortadan kaldırıyor. Kısacası yanınızda powerbank taşımanıza gerek olduğunu sanmıyorum. Şarjınız bitmeden önce araba size uyarı veriyor. Bu sayede erken davranarak arabanızı şarj edebiliyorsunuz.


Elektrikli Arabalar Evde Şarj Edilir mi? Şarj İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Elektrikli Otomobiller Evde Şarj Edilebilir mi? Şarj İşlemi Nasıl Gerçekleşir?
Elektrikli Otomobiller Evde Şarj Edilebilir mi? Şarj İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Arabanızı şarj etmek sandığınızdan daha kolay. Şarj istasyonlarına giderek bu işlemi yarım saat kadar kısa bir sürede de yapabiliyorsunuz. Veya aracınızın modeline göre belirli bir süre bekleyerek bataryanızı doldurabiliyorsunuz. Bazı araba markaları şarj işlemini ücretsiz hale getirdi. Bunun sebebi ise elektrikli arabaların kullanımını yaygınlaştırmak.

Akıllara gelen bir diğer soru da elektrikli araçların evde şarj edilip edilmediği. Evinizdeki prize takarak otomobilinizi şarj edebilirsiniz. Fakat bu oldukça uzun sürecektir. Ayrıca gelecek olan elektrik faturasından bahsetmeme gerek yoktur diye düşünüyorum. Eğer ben evimde şarj etmek istiyorum diyorsanız wallbox kullanarak aracınızı evinizde şarj edebilirsiniz. Bu durumda yaklaşık bir gecede otomobilinizin bataryası dolacaktır. Fakat ben neredeyse her yere yerleştirilmeye başlanan şarj istasyonlarını kullanmanızı tavsiye ederim.


Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

Düşük Yakıt Maliyetinin Olması

Elektrikli Araçlar Daha Düşük Yakıt Maliyetine Sahiptir
Elektrikli Araçlar Daha Düşük Yakıt Maliyetine Sahiptir

Günümüzde en çok yakındığımız şeylerden biri de yakıt fiyatlarının fazla olması. Elektrikli araçlarda bu durum oldukça farklı. Fosil yakıt kullanılan araçlara göre %50’den fazla daha ekonomik bir yakıttan söz ediyoruz. Elektrikli otomobiller yakıt konusunda oldukça ekonomik oluyor.

Ülke geneli ekonomiyi de oldukça iyi yönde etkilediğini söyleyebilirim. Petrol ve benzer yakıtları dış ülkelerden alıyoruz. Fakat elektriği kendimiz de üretebiliyoruz. Elektrikli araç kullanımı arttığında bu konuda dış ülkeye olan bağımız kopacak. Bu sayede ülke genelinde bir tasarruf söz konusu olacak.


Bakım Masraflarının Düşük Olması

Elektrikli Arabaların Bakım Masrafları Daha Düşüktür
Elektrikli Arabaların Bakım Masrafları Daha Düşüktür

Geçmişten günümüze kadar kullanılan içten yanmalı motorların oldukça karmaşık bir sisteme sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu sebeple herhangi bir yerde bir sorun olduğu zaman bu durum bütün motoru etkileyebiliyor. Zincirleme bir şekilde arıza veren arabalarla karşılaşmak oldukça muhtemel.

Fakat elektrikli otomobiller oldukça basit bir sisteme sahip. Yalnızca bataryaları bulunuyor ve bu bataryalara bağlı olan bir motor bulunuyor. Sistem basit olduğu için ve yağla çalışan herhangi bir şey olmadığı için bu araçlarda diğerlerine göre daha az arıza gözlemleniyor. Dolayısıyla bakım masrafları da diğer arabalara göre oldukça düşük oluyor.


Yüksek Performansa Sahip Olmaları

Elektrikli Otomobiller Oldukça Yüksek Performansa Sahip Olabilirler
Elektrikli Otomobiller Oldukça Yüksek Performansa Sahip Olabilirler

Yukarıda da belirttiğim üzere elektrikli otomobillerin performansları içten yanmalı motora sahip olan araçların birçoğundan daha iyi oluyor. Oldukça seri olan bu araçlar hız tutkunlarını tatmin edecek seviyede hızlanabiliyorlar.

Özellikle spor tarzda üretilen arabalar diğerlerine taş çıkartıyor diyebilirim. Yeni nesil spor arabaların temellerinin de atıldığını düşünüyorum.


Çevre Dostu Olmaları

Elektrikli Arabalar Çevre Dostudur
Elektrikli Arabalar Çevre Dostudur

Sanırım elektrikli otomobillerin en öne çıkan özelliği bu olabilir. İçten yanmalı motora sahip araçlar gibi egzoz ve şanzıman sistemine sahip olmayan elektrikli araçlar çevre dostu olmalarıyla bilinirler. Benzinli veya dizel araçlar gibi ozon tabakasını etkileyen gazlar yaymazlar.

Karbon ayak izini azaltmak için de oldukça büyük bir adım olduğunu söyleyebilirim. Doğaya verdiğimiz pek çok zararın arkasında fosil yakıtlar yer alıyor. Bunu büyük ölçüde azaltmak için elektrikli araçlar oldukça büyük bir önem taşıyor.

Elektrikli Otomobillerin Dezavantajları Nelerdir?

Yüksek Fiyatlı Olmaları

Yüksek Fiyatlı Olmaları Dezavantajdır
Yüksek Fiyatlı Olmaları Dezavantajdır

Bu araçların dezavantajı dendiğinde akıllara ilk olarak fiyat konusu geliyor. Maalesef yeni bir teknoloji ile karşı karşıya olduğumuz ve yüksek üretim maliyetleri ile karşı karşıya olduğumuz için oldukça yüksek fiyatlardan piyasaya sunulabiliyorlar.

Benzinli ve dizel otomobillere göre daha fazla fiyata sahip olan elektrikli araçlara, yaygınlaşmayla beraber daha uygun ve ekonomik fiyatlar karşılığında sahip olacağız gibi gözüküyor.


Şarj Sürelerinin Hala Daha İstenilenden Uzun Olması

Şarj Dolum Süreleri İstenenden Daha Uzun Sürer
Şarj Dolum Süreleri İstenenden Daha Uzun Sürer

Hızlı dolum istasyonlarında kısa sürede şarj olan arabalar bulunuyor. Fakat yine de bu süre istenenden fazla. Yarım saatte belirli bir oranda dolum sağlanabiliyor. Eğer evinizde şarj ederseniz bu süre neredeyse bir geceyi bulabiliyor. Fosil yakıtlı araçlar ile karşılaştırıldığında bu oldukça uzun bir süre.

Menzillerinin de beklenilenden kısa olduğu düşünüldüğünde bu durum biraz can sıkıcı olabiliyor. Fakat gelişen batarya teknolojileri ile birlikte bu durumun aşılacağını düşünüyorum. Önümüzdeki senelerde daha kısa sürede dolan bataryalar ile daha uzun mesafe yol alınacağını düşünüyorum.


Dolum Noktalarının Henüz Yeteri Kadar Yaygınlaşmaması

Şarj İstasyonları Bazı Bölgelerde Henüz Yeteri Kadar Yaygın Değildir
Şarj İstasyonları Bazı Bölgelerde Henüz Yeteri Kadar Yaygın Değildir

Bazı bölgelerde ve ülkelerde elektrikli otomobil şarj istasyonları yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Fakat bu durum her yerde aynı değil. Bazı bölgelerde hala daha elektrikli araç şarj istasyonları bulunmuyor. Bu sebeple araç sahipleri uzun yolculuklara çıkma konusunda tereddüt yaşayabiliyor.

Özellikle ülkemizde bu durum henüz yaygınlaşmış değil. Her yerde şarj istasyonu bulamayabiliyorsunuz. Tıpkı pil teknolojisinin gelişmesini beklediğimiz gibi bu konunun da zamanla çözüme kavuşacağını düşünüyorum.


Elektrikli otomobiller çağımızın gelişmekte olan teknolojilerinden bir tanesi. Oldukça güzel şeyler vaat eden bu teknoloji pek çok kişinin düşündüğünden daha hızlı gelişiyor ve yaygınlaşıyor. İlerleyen süreçte fosil yakıt kullanan ve içten yanmalı motora sahip olan araçları aratmayacak, belki de daha iyi olacak elektrikli araçlara sahip olacağımızı düşünüyorum. Sizler için bu otomobiller hakkında merak edilen bazı sorulara cevap verdim. Ayrıca avantajlarını ve dezavantajlarını listeledim. Umarım bu konuda aklınızda kalan sorulara cevap verebilmişimdir. Elektrikli arabaların gelişim sürecini hep birlikte izleyeceğiz.

Önceki İçerikZayıflamanıza Yardımcı Olacak 7 Mobil Uygulama
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.