Ana Sayfa Nedir Ego Nedir?

Ego Nedir?

86

Ego hayatımızda bolca kullandığımız veya duyduğumuz kelimelerden birisidir öyle değil mi? Bu kelime dilimize Latinceden gelmiştir. Bu kavram aslında pek iyi bir şey değildir. Kelime anlamını kısaca açıklamam gerekirse insanın kendini öne çıkarması veya kendini olduğundan daha büyük, daha önemli görmesi olarak açıklayabilirim. Bunun birçok sebebi olabilir. Eğer bir kişi kendini sosyal olarak yetersiz görüyorsa ve toplum içinde küçük düşmek istemiyorsa bu yola başvurabilir. Ego kavramını ‘ben’ kelimesi ile özdeşleştirebiliriz. Bir kişi bu yola başvurursa genellikle ben kelimesi ile başlayan cümleler kurar ve kendini ön plana çıkartmaya çalışır. İnsanın ruhsal ve psikolojik yapısı üç alt başlıkta incelenebilir. İlki İD yani alt benliktir. İkincisi ego yani benliktir. Üçüncüsü ve sonuncusu ise süper ego yani üst benlik olarak adlandırılır. Eğer bir kişi kendini olduğundan önemli ve büyük göstermeye çalışıyorsa alt benliği ve benliği arasında dengesiz bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi sizlere az önce bahsettiğim üç alt başlıktan bahsetmek istiyorum. İlkiyle başlayalım. Yani alt benlik ile.


Alt benlik insanların asıl benliğini oluşturur. Oldukça ilkeldir ve yaratılıştan bu yana insanların ruhsal yapısının bir parçasıdır. Mantıkla pek uyuşmayan alt benlik, bilinç dışı olarak görülür. İçgüdülerimizi burada barındırırız.


İkinci alt başlık olan benlik ile devam edelim. İlkinin aksine gerçeklik ve mantıkla daha uyumlu çalışan benlik kısmı insanların dış dünyaya daha uyumlu bir şekilde davranmasını sağlar. Bir nevi düzenleyici görev gördüğünü de söyleyebiliriz. Üçüncü ve sonuncusu olan süper ego ile devam edelim. Üst benlik olarak da adlandırılan süper ego insanın manevi değerlerini kapsar. Örnek olarak ahlak ve kültür değerlerini verebiliriz. Süper egonun ahlak kuralları gibi bazı gerekçelerle engellediği duygular veya düşünceler bilinç altına yönlendirilir ve bazen karşımıza psikolojik sorunlar olarak çıkabilir. Egonun asıl görevinin düzenleyici olduğundan bahsetmiştim. Alt benlik ve üst benlik arasındaki dengeyi korumak asıl görevidir. Her insanın zihni katmanlardan oluşur. Bu katmanlar arasında dengesizlik olduğunda insanlar kendilerini küçük görürler. Bu durumlarda kendilerini öne çıkardıklarında ise bu kavramı kullanırız.

Önceki İçerikBitcoin Nedir?
Sonraki İçerikSpk Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.