Ana Sayfa İnternet Dünyayı Müzik Eşliğinde Gezdiren Web Sitesi Drive & Listen Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünyayı Müzik Eşliğinde Gezdiren Web Sitesi Drive & Listen Hakkında Bilmeniz Gerekenler

115

Gezmeyi ve gezerken müzik dinlemeyi kim sevmez ki? Başlıktan da anlayacağınız üzere dünyayı keyifle gezmenizi sağlayacak bir web sitesini tanıtmak istiyorum. Sitenin ismi Drive & Listen. Bu siteye girerek evinizde bilgisayar başından kalkmadan dünya şehirlerini gezebilirsiniz. Üstelik bunu bulunduğunuz şehrin radyosunu ve sokak seslerini dinlerken yapabilirsiniz. Kahvelerinizi hazırlayın ve size bu yolculuk hakkındaki ayrıntıları anlatmaya başlayayım.

Drive & Listen Nedir?

Drive & Listen bilgisayar başındayken sizlere dünyanın büyük şehirlerini gezdiren bir sitedir. Bunu siteye girer girmez de fark edeceksiniz. Dünyanın herhangi bir şehrini seçerek bu şehirde arabayla gezebilirsiniz. Arabanın ön camına takılan bir kamera size seçtiğiniz şehrin sokaklarını gezdiriyor. Şehir içinde sakin bir sürüş eşliğinde geziyorsunuz. Şehrin merkezini ve bununla birlikte birçok farklı semtini sokak sokak gezebilirsiniz. Bunu yaparken keyfinize keyif katması için radyo açabiliyorsunuz. Kısacası şehir turu yayını yapan ve bunu yerel radyoları dinleyerek deneyimlemenizi sağlayan bir uygulamadır.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Drive & Listen sitesine girmeniz gerekiyor. Herhangi bir ücret ödemenize kesinlikle gerek yok. Siteye giriş yapar yapmaz önünüze rastgele bir şehir çıkacak. Sağ üst köşede bulunan seçenekler butonuna tıklayarak seçeneklere erişebilirsiniz.

Seçeneklere tıkladığınızda en yukarıda şehir seçeneklerinin bulunduğunu göreceksiniz. Burada dünyadaki büyük şehirler yer alıyor. Bu şehirlerden istediğinize tıkladığınız anda kendinizi seçtiğiniz şehrin sokaklarında bir arabanın içinde buluyorsunuz. Bu araba sakin bir şekilde şehrin sokaklarını size gezdiriyor. Seçeneklerde hızı da değiştirebilmeniz mümkün. Yavaş ilerlediğinizi düşünüyorsanız hemen aşağıda bulunan kısımdan bunu değiştirebilirsiniz. 1x, 1,5x ve 2x olmak üzere 3 farklı hız seçeneği mevcut. Bunlardan istediğinizi seçerek kendinizi tekrardan şehrin sokaklarına atabilirsiniz.

Son seçeneğimiz ise müzik ile alakalı. Yukarıda da bahsettiğim üzere şehri gezerken radyo dinleyebilirsiniz. Seçenekler bölümünün en alt kısmı radyo için ayrılmış. Buradan tıpkı bir arabadaymış gibi radyo ayarlarını yapabilirsiniz. Radyonuzun sesini alçaltıp yükseltebilirsiniz veya frekansı değiştirerek farklı kanalları dinleyebilirsiniz. Bu sayede oldukça eğlenceli ve keyifli bir yolculuk yapmış olursunuz.

Sokak Seslerini Duyarak Daha Gerçekçi Bir Deneyim Yaşayın

Ufak bir ayrıntıdan da bahsetmeden geçmeyeceğim. Seçeneklerin arasında küçük bir buton olduğunu göreceksiniz. Bu buton sokak seslerini açıp kapatmaya yarıyor. Mesela çevrenizdeki arabaların motor seslerini, arabaya yakın olan insanların konuşma seslerini, trafikteki korna seslerini ve şehre ait bütün sesleri duyarak ilerliyorsunuz. Bu durum seyahatinizi daha gerçekçi bir hale getiriyor. Benim tercihim kesinlikle sokak seslerinin açık olması yönünde. Fakat sadece müziğe odaklanmak isterseniz veya sessiz bir şekilde yolculuk yapmak isterseniz sokak seslerini ve radyo sesini kapatabiliyorsunuz.

Radyo Özellikleri Neler? Ne Gibi Kanallar Var?

Radyo seçeneğinin eklenmesi beni gerçekten hayran bırakan bir özellik oldu. Seçenekler kısmından nasıl ayarlayabileceğinizi yukarıda anlattım. Peki nasıl kanallar var bu radyoda diye düşünebilirsiniz. Gezdiğiniz şehirde bulunan yerel kanalları dinleyebiliyorsunuz. Her ülke için ayrı kanal olmasından öte her şehir için ayrı kanallar var. Seçtiğiniz şehirde arabaya bindiğinizde hangi radyo kanalları ile karşılaşacaksanız o kanalları dinleyerek yolculuk ediyorsunuz.

Bir şehri gezmenizin en güzel noktalarından birinin bulunduğunuz şehrin kültürü ile karışarak gezmeniz gerektiğini savunurum her zaman. Bu uygulama ile bunu yapmak mümkün. Üstelik evinizden bile çıkmadan. Eğer farklı bir şehri geziyorsanız sokak sanatçılarını dinlemeli ve yemek kokularını içinize çekmelisiniz. Bu sayede bu şehri daha iyi tanıma fırsatınız olur. Aynı şekilde radyo yayınları da kentlerdeki yaşamı simgeler. Bu radyo yayınları yolculuğunuza keyif katarken o kenti daha iyi tanımanızı sağlayacak.

Radyonun sesini kapatıp açabiliyor veya kanal değiştirebiliyorsunuz. Burada yalnızca müzik kanalları yer almıyor. Haber kanalları veya sohbet kanalları da mevcut durumda. Kısacası bir arabanın radyosunda ne kadar özellik varsa bu radyoda da hepsi mevcut. Kim bilir belki kanallar arasında gezinirken sevdiğiniz şarkıya rastlarsınız.

Türkiye’den Şehirlerinde Yer Aldığı Onlarca Şehirden İstediğinizi Gezin

Sitede Türkiye’den de şehirler bulunuyor. Antalya, İstanbul ve İzmir bu listede yer alan Türk şehirleri. Bu şehirleri gezerken sokak seslerinden Türkçe kelimeler duyabiliyorsunuz veya radyoyu açıp bulunduğunuz şehrin frekansında yer alan yerel radyo kanallarını dinleyebiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra dünyada bulunan birçok farklı şehre gidebilirsiniz. Örneğin New York sokaklarında gezerken canınız sıkıldığında Barcelona’ya geçebilir ardından tek tıkla Miami’ye gidebilirsiniz. Şehir seçenekleri gerçekten oldukça fazla. Bununla birlikte şehir görüntüleri de bir hayli hoş diyebilirim. Video kalitesi oldukça yüksek olduğu için her ayrıntıyı görebiliyorsunuz. Sadece kafanızı sağa veya sola çeviremiyorsunuz. Yalnızca arabanın ön kamerasına yansıyanları görebilirsiniz.


Açıkçası Drive & Listen benim en sevdiğim sitelerden birisi. Farklı şehirlerin ve farklı ülkelerin sokaklarında gezmeyi herkes sever. Ufak bir değişiklik herkeste pozitif etkiler bırakır. Bunu yerel radyoları dinleyerek yapmak gezmek veya görmek istediğiniz şehri daha iyi tanımanızı sağlıyor. Zorlu dönemlerden geçiyoruz. Evlerimizden dışarı çok çıkamadığımız bu günlerde bu site eminim sizlere ilaç gibi gelecek. İçeceğinizi alın radyonuzu açın ve istediğiniz şehrin sokaklarını gezmeye başlayın!

Önceki İçerikCüzdanınızı Dolduran, Para Kazanabileceğiniz İnternet Siteleri
Sonraki İçerikYargılanmadan Önce Öğrenilmesi Gereken Topluluk : LGBT
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.