Ana Sayfa İnternet Dünyanın Farklı Yerlerine Açılan Pencere: WindowSwap

Dünyanın Farklı Yerlerine Açılan Pencere: WindowSwap

82

Bir başka tanıtım içeriği ile sizlerleyim. Daha önce buna benzer bir internet sitesi olan Drive & Listen ile farklı şehirleri arabayla turlamıştık. Şimdi bahsedeceğim internet sitesi ise dünyanın farklı yerlerinde pencere açabilirsiniz. Evlerimize kapandığımız bu günlerde bir internet sitesinde de eve kapanmayı göze alabilir misiniz bilemem. Fakat bazılarınızın bu uygulamaya bayılacağına eminim.

Pencereden Dışarı Bakma Geleneği

Çocukluğumuzdan bu yana evde sıkıldığımızda, pencereden dışarı bakarak olan biteni izleriz. Kimimiz geçen arabaları seyreder, kimimiz de bir o tarafa bir bu tarafa koşturan insanları. Pencereden bakarak oynanan oyunlar bile oluşturulmuştur. İki kişi kendine bir renk belirler ve seçtikleri renkte arabalar geçtikçe puan kazanır. Farkında olmasak da evimizin penceresinden dışarıyı seyretmek hobilerimiz arasında yer alır. Yalan söylemeyeceğim, bunun rahatlatıcı bir yanı da bulunuyor.

Dünyayı Pencereden Pencereye Gezebilirsiniz

Şimdi de bahsettiğim uygulamaya geçelim isterseniz. Her zaman aynı pencere manzarasını görmekten sıkıldıysanız bu siteye bayılacaksınız. WindowSwap dünyanın farklı yerlerinde bulunan pencere manzaralarını sizlere sunuyor. İsteyen insanlar kendi evinin pencere manzarasını çekip paylaşıyor. İşin güzel tarafı ise bunu resim olarak paylaşmamaları. Yalnızca bir resme bakmıyorsunuz. Tekrar eden bir video izliyorsunuz diyebilirim. Döngü içerisindeki videolarda geçen arabaları veya insanları görebiliyorsunuz. Yanı sıra güzel bir müzik açarak kafanızı dağıtabileceğiniz bir site olduğunu söyleyebilirim.

Her Pencerede Farklı Manzara

Yalnızca bir tane pencere olmadığını anlamışsınızdır. Bu sitede birçok farklı ülkeye ait farklı manzaralar bulunuyor. İsterseniz bir gökdelenin tepesinden şehri izleyebiliyorsunuz. İsterseniz de tatlı bir çiftlik evinden doğaya bakabiliyorsunuz. Bu manzaraları seçmek tamamen size kalmış. Modunuza göre bir manzara seçip kahvenizi yanınıza alıp oturabilirsiniz. Eğer şehirdeyseniz doğayla iç içe bir evi tercih edebilir, eğer doğadaysanız ve şehir hayatını özlediyseniz şehrin karmaşasına karışabilirsiniz. Tabi doğadayken şehir hayatını özleyen ile daha önce karşılaşmadım. Fakat kim bilir herkesin zevki farklı olabiliyor.

Manzaraların Yanı Sıra Seslere de Kulak Verin

Yukarıda bahsettiğim gibi bu görüntüler resim olarak değil video olarak kaydedilmiş. Bu sayede pencereden bakarak dışarıdaki seslere de kulak kabartabiliyorsunuz. Bu sesler kuş sesleri, insan sesleri veya araba sesleri olabilir. Sesi açarak bir yabancının penceresinden hayatı seyretmeniz mümkün. Benim tavsiyem; bulunduğunuz atmosferi daha iyi algılayabilmeniz adına sesi açmanızdan yana. Bu sayede kendinizi gerçekten oradaymış gibi hissedebilirsiniz.

WindowSnap Nasıl Kullanılır?

Öncelikle siteye girmeniz gerekiyor. Siteye girdikten sonra isterseniz üye olabilirsiniz. Üye olmadan da devam edebildiğinizi unutmayın. Üye olmanızın faydasına daha sonra geleceğim. Şimdilik üye olmadan devam ettiğimizi varsayalım. Önünüzde bir buton göreceksiniz. Butonda ‘’Dünyanın herhangi bir yerinde pencere aç’’ yazıyor. Bu butona tıkladığınızda karşınıza pencere manzaraları çıkacak. Bu manzaralar harika bir deniz manzarası da olabilir, karışık bir şehir manzarası da olabilir. Sol üst köşede bu pencerenin sahibini görebilirsiniz. Sağ üst köşede ise dünyanın hangi ülkesinde ve hangi şehrinde olduğunu göreceksiniz. Butona her tıkladığınızda yeni bir manzara ile karşılaşacaksınız. Sağ alt köşede ses butonu bulunuyor. Bu buton yardımıyla sesi açıp kapatabilirsiniz.

Karşınıza çıkacak yeri seçemiyorsunuz. Nerede pencere açacağınıza karar vermek için üye olmanız gerekiyor. Üyelik ücretsiz olarak sağlanabiliyor. Üye olduğunuzda siz de kendi pencere manzaranızı çekip atabilirsiniz. Aynı zamanda kahve ısmarlamak istediğiniz pencere sahiplerine bağış yapabilmeniz de mümkün. Sitede dikkatimi çeken tek eksik etrafınıza bakamamanız. İster istemez çevrenize bakmak istiyorsunuz. Fakat yalnızca çekilen açıyı görebiliyorsunuz. Bunun dışında harika bir site olduğunu söyleyebilirim.


Bu uygulama ile evinizde farklı pencereler açabileceğinizi düşünüyorum. Oldukça keyifli bir uygulama olduğunu belirtmeliyim. Ben gezinirken ülkemizden yalnızca Fethiye’de bir pencereye rastladım. Eminim bizim Türkiye’den de birçok manzara vardır. Sitede dolaşırken kendinizi kaybedeceğinize eminim. Vaktin nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz bile. İlerleyen süreçte yeni güncellemeler ve yeni özellikler geleceğini düşünüyorum. Kahvenizi hazırlayın ve pencereden pencereye gezinmeye başlayın.

Önceki İçerikEn çok Kullanılan Müzik Dinleme Uygulaması Spotify Artık Ses İle Kontrol Edilebilecek
Sonraki İçerikMilyonların İzlediği Mukbang Videolarına Çin Hükümetinden Yasak Geldi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.