Ana Sayfa İlginç Dünyanın En Zenginleri Listesi Güncellendi (2020 Yılı Listesi)

Dünyanın En Zenginleri Listesi Güncellendi (2020 Yılı Listesi)

137

Hayatta başarılı olmak için hayallerinden vazgeçmeyen insanlar çoğunlukla hedefine ulaşıyor. Kimi zaman ufak bir garajda başlayan maceralarıyla beraber dünyanın en zengin insanlarını merak ediyoruz. İtiraf etmeliyim ki bu benim de ilgimi çekti. Ben de sizler için araştırdım. Ne demişler zenginin malı züğürdün çenesini yorar lafını hepimiz duymuşuzdur. 2020 yılı Vikipedi verilerini göz önünde bulundurarak bir liste hazırladım. Haydi gelin servetleriyle göz kamaştıran insanlara bir göz atalım.

1. Jeff Bezos – 189,4 milyar dolar

Artık Amazon’u bilmeyen, duymayan ve kullanmayanın kaldığını düşünmüyorum. İşte bu büyük şirketin kurucusu ve CEO’ su Jeff Bezos’ un ta kendisi. Servetiyle gözleri yaşartan Jeff Bezos birçok büyük firmanın da hissedarlarından birisidir. Ayrıca çevrenizde gördüğünüz çoğu şirketin de sahibi Amazon’dur. Örnek vermek gerekirse; IMDb, Alexa, Twitch ve Airbnb bunlardan yalnızca birkaçı. Günlük yaşamımızda mutlaka birine denk gelmişizdir. Bu sebeple kendisi dünyanın en zengin insanı olarak biliniyor.


2. Bernard Arnault – 134,2 milyar dolar

5 Mart 1949’da dünyaya gözlerini açan Bernard Arnault 134 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci insanı konumunda yer alıyor. Hatta kimi zaman bu listenin ilk sıralarını zorladığını söyleyebilirim. Peki bu servetini neye borçlu dersiniz? Lüks giyim markası olan LVMH (Moët Hennesy Louis Vuitton) ve Christian Dior SA şirketlerinin başkanı ve CEO’su olarak görev yapıyor.


3. Bill Gates – 120,1 milyar dolar

Gelelim listemizin üçüncü en zengin insanına. Bu ismi hepimiz en az bir kere duymuşuzdur. Önceden dünyanın en zengin insanı konumunda yer alan Bill Gates Amerikalı girişimci, yatırımcı ve yazılımcı iş adamıdır. Birçok bilgisayarda karşınıza çıkacak olan Microsoft şirketinin de kurucuları arasında yer alıyor. Evli ve 3 çocuk babası olan Bill Gates şu sıralar biraz yorulmuş olacak ki şirketin teknik danışmanı olarak görev yapıyor.


4. Mark Zuckerberg – 106,6 milyar dolar

Filmlere konu olmuş bir maceranın başrol oyuncusu ile karşınızdayım. Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg bu macerasına okul yurdunun odasında başlamıştır. Facebook hakkında birçok kötü haber görsek de sosyal medyanın öncülerinden olduğunu inkâr edemeyiz. Bu sayede kazandığı serveti ile Mark Zuckerberg listemizin dördüncü sırasında yer alıyor.


5. Elon Musk – 96,7 milyar dolar

Tesla model arabalarıyla tanıdığımız Elon Musk, Spacex gibi büyük firmaların CEO’su olarak görev yapıyor. Bunun dışında bilindiği üzere Giga Factory isimli fabrikayı da kendisi kurmuştur. insanlığa faydası dokunacak oluşumların başında kendisini görmekten mutluluk duyuyorum. Elon Musk ismini daha çok duyacağımıza da oldukça eminim.


6. Warren Buffett – 84 milyar dolar

Dünyanın en zengin altıncı insanı ile devam etmek istiyorum. Tam ismi Warren Edward Buffett olup kendisi karlı yatırımları ile tanınır. Hatta kendisi son dönemlerin en başarılı yatırımcısı olarak bilinir. Başarılı olacak olan şirketleri önceden tahmin edebiliyor. Örnek olarak Coca Cola’dan bile bir miktar hisse satın almıştır. Bunların dışında ise Berkshire Hathaway yatırım şirketinin de CEO’su ve en büyük hissedarıdır.


7. Larry Page – 78,9 milyar dolar

Her ne kadar kendisini Larry Page olarak tanısak da asıl ismi Lawrence Page’ dir. Kendisi çok önemli bir yazılımcı olarak görev yapıyor. En çok kullanılan arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisidir. Ayrıca Sergey Brin ile birlikte Google’ın kurucusudur. Şu an ise Alphabet Inc. Şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.


8. Mukesh Ambani – 78 milyar dolar

Dünyanın en zengin insanları yalnızca Amerika’dan çıkmıyor. Mukesh Ambani bu listede sekizinci sırada yer alsa da kendisi Asya’nın en zengin iş adamıdır. Hepimizin merak ettiği soru ise şu; ne iş yapıyor bu adam? Mukesh Ambani şu an Hindistan’ın en değerli şirketi olarak bilinen Reliance Industries Ltd.’ nin başkanı, en büyük hissedarı ve genel müdürü olarak görev yapıyor. Kendisi tahmin ettiğiniz üzere Hintlidir fakat Yemen’in Aden şehrinde dünyaya gelmiştir.


9. Larry Ellison – 77,1 milyar dolar

İşini iyi yapan insanların rekabete yol açtığını ve bu sayede başarıya ulaşan insanların olduğunu hepimiz biliriz. Bence Larry Ellison da bu insanlardan biri olarak listemizde yer alıyor. Microsoft ve SAP’ ın en büyük rakibi olan Oracle’ ı duymuş olabilirsiniz. Bir veri tabanı yazılımı firması olan Oracle’ ın kurucusu ve CEO’su olarak listenin dokuzuncu sırasında bizleri Larry Ellison karşılıyor.


10. Sergey Brin – 76,6 milyar dolar

Hepimizin bildiği Google şirketinin kurucularından biri olan Sergey Brin ile listemizin son ismini sizlere elimden geldiği kadar tanıtmak istiyorum. Yahudi kökenli olan yazılım mühendisi ve girişimci Sergey Brin Larry Page ile birlikte Google’ı kurdu. Daha sonra ise Alphabet Inc.‘in başkanlığını yaptı. Fakat 2019’ da bu görevini bıraktı.


Bu insanların hepsinin ağzında altın kaşıkla doğduğunu düşünmüyorum. Eğer hayalleriniz varsa sizler de çok çalışarak bu hayallerinize ulaşabilirsiniz. Kim bilir belki ilerde bu listede kendi isminizi görebilirsiniz.

Önceki İçerikAz Bilinen 10 Alışveriş Sitesi
Sonraki İçerikKendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Sabah Rutini
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.