Ana Sayfa İlginç Dünya Ülkelerinin Bitmek Bilmeyen Uzay Yarışı

Dünya Ülkelerinin Bitmek Bilmeyen Uzay Yarışı

34

İnsanoğlunun uzaya olan merakını bilmeyen yoktur. Uzay denince hayal gücümüz oldukça genişliyor. Uzay için yapılan araştırmalar, düşünceler günümüzde çok büyük etki yaratıyor. Uzaya olan merakımızın geçmişten nasıl günümüze kadar evirildiğine gelin beraber bakalım.

Ne radyonun ne televizyonun olmadığı zamanlar insanlar gökyüzüne bakarak şekiller çıkartıyordu. Yıldızlardan hayvan figürleri oluşturuyorlardı. Tabii gökyüzünde oluşan bu şekiller gün geçtikçe daha çok meraka yol açıp araştırmalar başladı. İlk olarak gökyüzünü daha net ve yakından görebilmek için teleskop bulundu. Bununla birlikte merak daha da arttı. Orville ve Wilbur Wright kardeşler yıllarca uğraştıkları bir araştırmanın sonucuna ulaştılar. Ladin ağacının gövdesinden oluşan ve sadece 12 beygirlik motora sahip bir uçak geliştirdiler. Wright kardeşlerin yaptığı bu uçak yeni bir çağın ortaya çıkmasına neden olmuş bu uçağın icadından 66 yıl sonra ilk Ay’a çıkma deneyimi gerçekleşti.

Gökyüzüne Atılan Adımlar

Uzaya gönderilen ilk yapay uydu Sovyetler Birliği’nin 4 Ekim 1957′de Sputnik-1′i göndermesiyle başladı. Sputnik-1 gönderilmesinin amacı uzayda bilimsel deneylerin başlatılmasıydı. Bu durum uzay yarışının başlamasına neden oldu.

1946’da Uzaya gönderilen ilk canlılar Birleşik Devletlerinin ele geçirdiği Alman V-2 roketinin içinde bulunan meyve sinekleriydi. Daha sonra SSCB Sputnik 2 ile Laika adında bir köpeği göndermeyi denedi. Göndermeyi başardılar ancak geri getirebilecek bir yol bulamamışlardı. Uzaya indikten sonra hayvan aşırı stres ve sıcaktan yaşamını yitirdi. 1960 yılında uzay köpekleri Belka ve Strelka Dünya’nın etrafında başarıyla dönüşünü tamamlayıp geri dönebildiler.

İlk Astronotların Uzaya Çıkışı

Uzaya insan göndermeden önce araştırmalar devam etti. Amerika Afrika’dan gelen şempanzeler üzerinde çalışmalar yaptı. Sovyetler 1968 yılında bu sefer kaplumbağaları uzaya gönderdi ve ayın etrafında canlı olarak dolaşan bir uçuş gerçekleştirdiler.

Uzaya ilk insanlı uçuşun sağlanmasını da Sovyet Birliği gerçekleştirmişti. Vostok-1 kapsül ile Yuri Gagarin 1961 yılında dünyanın etrafında bir tur dönerek hedefe yaklaşmıştı. ABD Sovyetlerin bu başarısından sonra uzay yarışından hüsrana uğramıştı. Sovyetlerin başarısından sonra hırs yapan ABD 20 Haziran 1969′da Apollo-11 uçuşuyla Ay’a ilk insanı indirmeyi başarmıştı. Çünkü Ay’a iniş uzay alanında yarış yapan ülkeler için kilit bir taşı niteliğindeydi. ABD bunu başararak çok büyük bir başarı kazandı. Tarihe geçecek bu başarıyla beraber uzaya olan ilgi tüm dünyada çok fazla dikkat çekmeye başladı. Ay’a ilk adım atıldıktan sonra uzay araştırmaları hız kazandı. Uzay teknolojilerinde dur durak bilmeyen hızlı bir gelişim başladı.

Gözlemlerle Hayatımıza Giren Uzayın Yarışa Dönüşmesi

Bu yarışı kaybeden Sovyetlerin bir başarı kazanması gerekiyordu. Önünde iki seçenek vardı. Birincisi Mars’a insan göndermek; 1970’lerin başında teknolojinin imkânsızlıklarından dolayı zor bir hedefti. İkincisi İnsanlı uzay istasyonları; Maddiyat bakımından zor değilse bile Ay’a insan göndermenin yanında oldukça küçük kalıyordu.

Sovyetler ikinci seçeneği seçti çünkü birincisi teknolojik bakımından o zamana göre imkansızdı. Uzay istasyonları yapımı düşüncelerine başladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri de bu seçenekle ilgilenmeye başladı.

Amansız Uzay Yarışının Kayıpları

Tabii ki yıllar içerisinde birçok araştırma yapıldı. Birden fazla insan uzaya gönderilmek istendi ama sonuçları her zaman iyi olmadı. Teknolojinin verdiği yetersizliklerden ve acele edilmesinden dolayı birden fazla insanın ölümüne neden olundu. Bunun yanında gereksiz harcamalarda ön plana çıktı. Amerika Birleşik Devletleri Ay’a çıkma yarışını 9 yılda değil 30 yılda tamamlamış olsaydı hem o kadar insan teknolojinin verdiği yetersizliklerden dolayı hayatını kaybetmezdi hem de gereksiz bütçe harcanmamış olurdu. Sovyetler ve ABD’nin uzay yarışı her zaman başarılı sonuçlanmadı maalesef.

Uzay Yarışında yaşanan ölümler;

  • Amerika Birleşik Devletleri / Apollo 1: Uzay aracı daha yerdeyken birden oluşan yangınla 27 Ocak 1967 de uzay adamları Gus Grissom, Edward White ve Roger Bruce Chaffee yanarak yaşamlarını yitirdiler.
  • SSCB / Soyuz 1: 23 Nisan 1967 tarihinde dönüş esnasında uzay aracının paraşütünün açılmamasından dolayı içerisinde bulunan Vladimir Komarov’la beraber yere çakıldı. Komarov maalesef yaşamını yitirdi.
  • SSCB / Soyuz 11: Vladislav Volkov, Georgi Dobrovolski ve Viktor Patsayev 33 Haziran 1971’de dönüş yolunda uzay aracının içindeki hava uzaya boşaldı. İçeride havasız kalan üç uzay adamı boğularak yaşamını yitirdi.

İnsanlığın Günümüze Kadar Uzanan Gökyüzü Macerası

Yarış sadece uzaya insan göndermekle kalmadı. Teknoloji geliştikçe ülkeler arasında uydu yarışı de devreye girdi. Uzaydaki toplam uydu sayısı net olarak bilinemiyor. Ama Amerika Birleşik Devletinin uydu sayısı tüm ülkelerden fazla olduğu biliniyor. Uydu sayısının net olarak bilinememesinin nedeni ülkeler askeri ve istihbarat nedeniyle uydu sayılarını gizlemelerinden kaynaklı. Bu uyduların çokluğu hızlı büyüyen ekonominin verdiği etkiyle ülkelerin “pastadan ne kadar çok pay alırsam” düşüncesinin hâkim olduğu bir yarışa başlamasına neden oluyor.

Önceki İçerikEpic Games’in 419 TL’lik Ücretsiz Oyunu NBA 2K21 Nasıl Alınır? Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
Sonraki İçerikYerli Platform Exxen ve Dünya Devi Netflix Arasındaki Farklar Nelerdir?