Ana Sayfa Gündem Dubai’de Bulutlara Elektrik Verilerek Yapay Yağmur Yağdırıldı

Dubai’de Bulutlara Elektrik Verilerek Yapay Yağmur Yağdırıldı

24

Gün geçmiyor ki ilginç bir haberle daha karşılaşmayalım. Son dönemlerde küresel ısınmanın da etkisiyle yüksek sıcaklıklarla boğuşuyoruz. Durum bizim ülkemizde böyleyken çöl iklimine sahip bölgelerde daha yüksek sıcaklıklar gözlemleniyor. Yüksek sıcaklıklarla boğuşan bir diğer bölge de Dubai. Sıcaklıkların artması ve yağmurun olmaması nedeniyle yeni bir yol izlenen Dubai’de yapay yağmur yağdırıldı. Gelin bu haberin detaylarına ve yapay yağmurun nasıl yağdırıldığına birlikte göz atalım.

Sıcaklıklar 50 Dereceyi Buldu

Son günlerde herkesin dilinde aynı şeylerin dolaştığına şahit oluyoruz. Havanın ne kadar sıcak olduğunu söyleyen insanlar her yerde diyebilirim. Ülkemiz bu konuda diğer birçok ülkeye nazaran oldukça şanslı. Çünkü Amerika ve bazı çöl iklimine sahip bölgelerde sıcaklık 50 dereceyi bulmuş durumda. Yüksek sıcaklıkların etkisiyle çatlayan yolları ve çıkan yangınları göz ardı etmek tabi ki mümkün değil. Dubai de bildiğiniz üzere çöl iklimine sahip bir bölgede yer alıyor. Yüksek sıcaklıkların etkisini arttırmasıyla birlikte kuraklık ile karşılaşan Dubai, bu konuda oldukça ilgi çekici bir çözüm ile gündeme geldi. Birçok insan yağmur duası yapmayı tercih ederken Dubai’de drone’lar yardımıyla yağmur yağdırıldı.

Drone’lar Yardımıyla Yağmur Yağdırmak

Akıllara ilk olarak böyle bir şeyin mümkün olup olmadığı geliyor. İnsanın doğa olaylarına müdahale edebileceği insanların aklına yatmıyor diyebilirim. Fakat bilimsel olarak bakıldığında gayet mümkün bir olaydan söz ediyoruz. Bulutların sudan oluştuğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Yağmur olarak adlandırdığımız olayı ise su buharından oluşan bulutların belirli etkenler sebebiyle sıvı halde yeryüzüne düşmesi olarak özetleyebiliriz. Yağmurun yağmasının birden fazla sebebi olsa da asıl sebebi soğuk hava ile karşılaşan bulutların faz değiştirerek yeryüzüne düşmesidir. Tabi ki Dubai’de farklı bir teknik kullanılarak yağmur yağdırıldı. Son yıllarda pek çok alanda kullanılan dronelar ise bu yöntemde aktif olarak kullanıldı. Gelin bu tekniğe göz atalım.

Bulutlara Elektrik Verme Yöntemi İle Yapay Yağmur Nasıl Yağdırılır?

Yukarıda da belirttiğim üzere bu yöntemin kahramanı son dönemlerde oldukça sık kullanılan dronelar. Yağmur yağması için soğuk hava dışında kullanılan yöntemler de mevcut. Bulutların içine uçurulan dronelar içerisinde su damlası bulunduran bulutlara elektrik yükü veriyor. Bulutlarda yapay olarak oluşturulan statik kuvvet su damlalarının birbirini çekerek ağırlaşmasını sağlıyor. Ağırlaşan su damlaları da doğal olarak yeryüzüne düşüyor. Bu sayede yapay olarak yağmur yağdırılmış oluyoruz. Yapay yağmur dendiğinde birçok kişinin aklına bu yağmurun doğal olmadığı geliyor. Fakat bu durum tabi ki böyle değil. Yapay olması yağmurun yapısında herhangi bir değişikliğe yol açmıyor. Yalnızca yağmurun yağması için gereken ilk kıvılcım verilmiş oluyor.

Yağmur Yağdırmanın Bir Diğer Yöntemi: Bulut Tohumlama!

Küresel ısınma oldukça acı bir gerçek. Her geçen gün etkilerini daha fazla gördüğümüz küresel ısınma dünyamızı pek çok konuda tehdit ediyor. Kuraklık da bu tehditlerin arasında yer alıyor. Pek çok bölgede yaşanabilecek kuraklık sorununa çözüm olarak yapay yağmur sunulmakta. Yapay yağmurun elektrik yardımıyla yağdırıldığından yukarıda bahsettim. Bir diğer yağmur yağdırma yöntemi de bulut tohumlama yöntemi olarak biliniyor. Bu durum yalnızca yağmur yağdırmak için değil, yağmurun türünü veya miktarını değiştirmek için de kullanılıyor.

Bulutların içerisine bırakılan kimyasal maddeler yardımıyla yağmurun durumu kontrol edilebiliyor. Kullanılan kimyasallar arasında ise Gümüş İyodür ve benzerlerinden oluşuyor diyebilirim. Tabi ki doğal olarak yağan yağmurun yerini hiçbiri tutmaz. Fakat herhangi bir zor durumda kullanılan ve oldukça işe yarayan yöntemler olduklarını söyleyebilirim.


Su hem dünyamız hem de insanlar için oldukça büyük bir öneme sahip. Yağmurların azalması ve bu tip yöntemlere başvurmamızın arkasındaki en büyük etken ise küresel ısınma. Bu durumdan kurtulmak ve kuraklığı engellemek tamamen bizim elimizde. Bu konuda üstümüze düşeni yapmalı ve dünyamızı korumalıyız. Hem bu sayede yapay yağmurlara ihtiyacımız kalmaz.

Önceki İçerikNetflix’te Bulunan IMDb Puanı En Yüksek 20 Dizi
Sonraki İçerikTürkiye’nin En İyi 11 Üniversitesi ve Kampüsleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.