Ana Sayfa Gündem Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır?

86

Günümüzde ülkemizi derinden yaralayan, depremlere değinmek istiyorum. Depremler hazırlıksız yakalandığımızda hayatlarımızı alt üst edebilecek doğa olaylarıdır. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Depremler yıkıcı özelliğe sahiptir fakat hepimizin bildiği gibi deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür. Son günlerde İzmir’de 6,8 büyüklüğünde meydana gelen deprem bütün Türkiye’yi yasa boğdu. Sağlam olmayan yapılar çöktü ve maalesef bazı vatandaşlarımız göçük altında kaldı. Bu durumlara karşı her zaman tedbirli olmamızda yarar var değil mi? Ailemizle birlikte toplanarak kendimize deprem anında sığınabileceğimiz bölgeler belirlemeliyiz. Sağlam beyaz eşyaların yanına yatarak yaşam üçgeni oluşturabilir ve korunabiliriz. Ev içerisinde herhangi bir sarsıntı anında devrilebilecek kitaplık veya dolap gibi eşyaları sabitlemeliyiz ve her türlü senaryoyu düşünerek kendimize bir deprem çantası hazırlamalıyız. İnsanların birçoğu bu konuda yardıma ihtiyaç duyuyor. Son dönemde yaşanan olayları göz önünde bulundurarak sizler için bir deprem çantasının içinde neler bulunmalı, hangi eşyalara yer verilmeli bütün bunları listeledik. Tedbiri elden bırakmamak için sizler de evinizde mutlaka bir deprem çantası oluşturun ve ulaşılması kolay bir yere yerleştirin.

Deprem Çantasında Neler Bulunur?

1. Su

Deprem anında en kötü durum göz önünde bulundurulduğunda ne kadar süre boyunca mahsur kalacağımızı bilemeyiz. Bu sebeple insanın en temel yaşam kaynağı olan suyu deprem çantasında mutlaka bulundurmalıyız. En az 72 saat boyunca yeterli olacak miktarda su koymalıyız.


2. Gıda

Deprem anında en kötü durum göz önünde bulundurulduğunda ne kadar süre boyunca mahsur kalacağımızı bilemeyiz. Bu sebeple insanın en temel yaşam kaynağı olan suyu deprem çantasında mutlaka bulundurmalıyız. En az 72 saat boyunca yeterli olacak miktarda su koymalıyız.


3. İlk Yardım Çantası

Deprem anında panikle beraber bazı yaralanmaları hissedemeyebilirsiniz. Bununla birlikte ciddi yaralanmalar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple deprem çantasında ilk müdahaleyi yapabilmek için dezenfektanlarla birlikte bir ilk yardım çantası bulundurmalısınız. Yaralanmalara ilk müdahaleyi bu şekilde yapabilir ve yaraları temizleyebilirsiniz.


4. Yedek Piller ve El Feneri

Büyük çaplı depremlerde elektrik kesintileri yaşanabilir. Bu sebeple deprem çantanızın içerisine mutlaka kullanışlı bir el feneri koymalısınız. Bu el fenerini ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanız için yanınıza bir miktar pil almanızda yarar var. Ayrıca herhangi bir elektronik eşyayı çalıştırmak için piller imdadınıza yetişebilir.


5. Şarjı Dolu Bir Telefon ve Yedek Batarya

Deprem anında en önemli şeylerden birisi iletişimdir. Yakınlarımıza ulaşmak için veya acil durum ekiplerini çağırmak için hepimiz telefonlarımıza sarılıyoruz. Telefonlarımız bazen hayat kurtarıcı görevler üstlenebilir. Enkaz altında kalan kazazedelerin bazıları yakınlarına veya ilk yardım ekiplerine telefon yardımı ile ulaşabiliyorlar. Bu sayede kurtulabiliyorlar. Telefonlarınızı şarjının olması bu sebeple büyük önem taşıyor. Deprem çantanızda mutlaka yedek batarya veya dolu bir Powerbank olmalı.


6. Giyecekler

Hava şartlarına göre çok yer kaplamayan giysileri yanınıza almanızda fayda olacaktır. Özellikle yağmurluk, çorap benzeri kıyafetler deprem sonrasında oldukça yararlı olabilir. Çok yer kaplamayacak şekilde deprem çantanıza yerleştirmelisiniz.


7. Battaniye

Soğuk günler için yanınıza bir battaniye almalısınız. Deprem sonrasında bir süre evlerin dışında konaklamanız gerekebilir. Bu dönemde sizleri soğuk havadan koruyacak eşyalardan birisi de battaniyelerdir. Çok yer kaplamamasına dikkat ederek deprem çantanıza mutlaka bir tane battaniye olmasına dikkat etmelisiniz.


8. Tuvalet Kağıdı, Islak Mendil ve Dezenfektanlar

Temel ihtiyaçlarınızı sağlamak için deprem çantanızda mutlaka kuru ve ıslak mendil bulundurmalısınız. Ayrıca bunların dışında dezenfektan ürünlere yer vermeniz sağlığınız ve temizliğiniz açısından oldukça önemlidir.


Tabi ki bu içerikte bahsettiklerimizin yanında tam ve doğru bilgiye ulaşmak için AFAD tarafından yayınlanan makaleyi incelemeniz daha doğru olacaktır. Bütün bunların yanında İzmir depreminde yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türk milletine başsağlığı dilerim.

Önceki İçerikUnesco Nedir?
Sonraki İçerik20 Tane Birbirinden İlginç Yılbaşı Hediye Önerisi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.