Ana Sayfa Sanat DC Karakterleri ve Öne Çıkan Özellikleri

DC Karakterleri ve Öne Çıkan Özellikleri

92

Son zamanlarda çizgi romanlardan uyarlanan filmler oldukça popüler olmuş durumda. Bu filmlerden konu açıldığında akıllara gelen iki farklı çizgi roman evreni bulunuyor. Bunlardan ilki Marvel ikincisi de DC. Çizgi romanlarda ve hikâyelerde yer alan karakterler ve kahramanlar sayılamayacak kadar fazla olmasına rağmen bunlardan çok azı biliniyor. Gelin hep birlikte DC evreninde bulunan ve pek bilinmeyen karakterlere ve onların öne çıkan güçlerine bir göz atalım.

10. Decreator

DC Comics evreninde bulunan karakterlerden bazıları özel güçlere sahip olmasa da yaptıkları sayesinde kahraman olarak anılır. Fakat bazı karakterler de yalnızca kozmik enerjiden oluşur. Decreator da kozmik enerjiden var olmuş bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Hatta DC evreninin en güçlü karakterlerinden birisi olduğunu söylesem yanılmış olmam. Çok eski bir karakter olan Decreator bizzat yaratıcının kendisi tarafından oluşturulmuştur. Bilinen eski kaynaklara göre Tanrının Gölgesi ismiyle de bilinir. Kendisi büyük bir göz şeklindedir ve inanılmaz güçlere sahiptir. Dünyaları ve zamanı tamamen yok edebilir. Eğer isterse yok ettiklerini tekrar yaratabilir.

9. Shazam

Asıl ismi Billy Batson olan Shazam DC evreninin en güçlü büyücülerindendir. Geçtiğimiz sene kendine ait sinema filmi vizyona girdiğinde pek çok kişi tarafından ismi öğrenilmişti. Popülerliği birden artan Shazam ile ilgili bilinen ve bilinmeyen birçok hikâye bulunuyor. Billy çizgi roman okuyup süper kahraman olma hayalleri kuran sıradan bir çocuktur. Günün birinde The Wizard ile karşılaşır. Bilmeyenler için The Wizard’ın çok güçlü bir büyücü olduğunu belirtmeliyim. Çok yaşlandığı ve eskisi kadar iyi hissetmediği için güçlerini devredecek birini aramaktadır. Billy’yi bu güçlere layık görür ve kendisine büyülü güçlerini aktarır. Sıradan bir çocuk olan Billy artık çok büyük güçlere sahip bir kahramandır. Shazam kelimesini her söylediğinde çocuk vücudundan kurtularak güçlü bir yetişkinin vücuduna ve büyülü güçlere sahip olur. Artık yeni kahramanımızın normal bir hayatı olmayacaktır. Yeni düşmanlar edinecek ve kötülerle savaşacaktır.

8. Doctor Fate

Kent Nelson isminde bir arkeolog araştırma esnasında bir tapınak ile karşılaşır. Bu tapınak çok büyük güçlere sahip olan kozmik bir varlığa aittir. Bilmeyenler için belirtmek isterim ki bu hikâyedeki kozmik varlığın ismi Nabu’dur. Kent bu durumun farkına varır. Fakat Nabu bizim bulunduğumuz boyutta yaşamamaktadır. Bu konuda çalışmalar sürdüren Kent Nelson sonunda Nabu ile yüz yüze gelir. Bu yüzleşme Doctor Fate’in oluşmasının başlangıcıdır. Nabu Düzenin Efendileri’nin Kaosun Efendileri’ne karşı amansız bir savaş verdiğinden bahseder. Bütün evrende düzen sağlamak için böyle bir savaş olmaktadır ve kendisi de düzeni sağlamaya çalışan varlıklardan biridir. Kent çok cesur bir insan olduğu için Nabu Kent’e özel bir güç bahşeder. Ortaya Doctor Fate çıkar ve bu yeni karakter o kadar güçlüdür ki evrende düzeni sağlamaya çalışan varlıkların önemli bir üyesi olur.

7. Lords Of Chaos

Yukarıda bahsettiğim karakterleri yani Kaosun Efendileri ile listemize devam edelim istiyorum. En başta bu evrende normal varlıkların yanı sıra kozmik varlıkların da olduğundan bahsetmiştim. Kaosun Efendileri de tamamen kozmik varlıklardan oluşan bir grup diyebilirim. Tek amaçları ise evrene kaos ve yıkım getirmek. Bulundukları yere kaosu yayarak ilerlerler. Bu varlıkları tanrısal varlıklar olarak da görebilirsiniz. Oldukça büyük güçlere sahip olan bu karakterleri Düzenin Efendileri engellemeye çalışır. Bu amansız mücadele ilk zamanlardan beri metafiziksel bir dünyada devam etmektedir.

6. Lords Of Order

Kaosun Efendileri’nden bahsettikten sonra Düzenin Efendileri’nden bahsetmemek olmazdı. Tıpkı yukarıda bahsettiğim gibi Düzenin Efendileri de kozmik varlıklardan oluşurlar. DC evreninin başlangıcından sonuna kadar süren bir savaş vardır. Bu savaş düzenin ve kaosun savaşıdır. Kaosun Efendileri yıkım getirmeye çalışırken, evrenin belirli bir düzen içerisinde olması gerektiğini savunan Düzenin Efendileri kozmik bir mücadele verirler. Doctor Fate ve Nabu düzenin efendilerinin bir parçası olarak savaşmaktadır.

5. Trigon

Her çizgi romanda olduğu gibi DC evreninde de bolca kötü karakter bulunuyor. Trigon da bu kötü karakterlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Hatta o kadar kötü bir karakter ki, tek amacı dünyaları ve galaksileri yok etmek veya kendi himayesi altına almaktır. Fiziksel olarak bakıldığında kırmızı renkte olduğunu ve boynuzlara sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple kendisini bir şeytana benzetmek çok doğru olacaktır. Zaten kendisi her boyutta var olabilen bir şeytandır. Bazı varlıkları etkileyerek kendine tapmalarını sağlamıştır. Tabi ki bununla yetinmeyen Trigon fırsat buldukça yeni gezegenler yok etmeye veya himayesi altına almaya devam edecektir.

4. Mr. Mxyzptlk

İblislerden konu açılmışken listemize Mr. Mxyzptlk ile devam edelim. Bu karakter oldukça muzip bir karakter olarak bizleri karşılıyor. Eğlence düşkünü bir şeytan olan Mr. Mxyzptlk sadece eğlenmek için kötü şeyler yapabilir. Küçük olması ve sürekli gülmesi sizleri yanıltmasın. Oldukça büyük güçlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Pek çok şeyi yok edebilecek güçlere sahip olan bu karakter eğer işin içinde eğlence varsa hiç çekinmez. Bazı zamanlar eğlenceli olmadığı için kötülük yapmadığı da olmuştur. Bu karakteri kötü olarak da sınıflandırılabilir yaramaz olarak da.

3. Michael Demiurgos

DC evreninin en güçlü karakterlerinden birisinin de şüphesiz Michael Demiurgos olduğunu söyleyebilirim. Çok eski zamanlarda yani daha evren yaratılırken Lucifer Morningstar cennetten kovulmuştur. Bu sırada Lucifer’a karşı savaşanlardan biri de Michael Demiurgos olarak karşımıza çıkıyor. Bu savaştan galibiyet ile ayrılmasa da ne kadar güçlü bir karakter olduğu tartışılmaz bir gerçek. Gücünü direk olarak yaratıcılardan aldığını söylemem gerekiyor. Yaratılan ilk canlılardan biri olduğu da bildiklerimiz arasında.

2. Raven

Bu isim çoğunuza bir yerlerden tanıdık gelebilir. Teen Titans üyesi olan Raven yukarıda bahsettiğim Trigon’un kızıdır. Babası şeytan annesi normal bir insan olan Raven her ne kadar insan suretine sahip olsa da şeytani güçlere sahiptir. Teen Titans grubunda iyilik için savaştığını belirtmeden geçmeyelim. Çizgi romanlarda da kendisinin iyi niyetli bir karakter olduğu gözümüze çarpıyor. Babası şeytanların efendisi olduğu için ve bu güçlerin bir kısmı Raven’a geçtiği için kimi zaman kontrolü kaybedip şeytani işler yapabiliyor. Oldukça güçlü bir karakter olduğunu da söylemeden geçmeyeceğim.

1. Flash

Kimileri için oldukça basit bir karakter olan Flash aslında çok güçlü ve karmaşık yeteneklere sahiptir. Gerçek ismi Barry Allen olan karakterimizden yalnızca bir tane bulunmuyor. Wally West gibi daha farklı yeteneklere sahip birden fazla Flash vardır. Flash o kadar süratli hareket eder ki, kendisi için zamanı durdurup yavaşlatabilir. Ufak bir bilgi vermek isterim. Superman tıpkı Flash gibi çok hızlı hareket ederek zamanı kendisi için durdurabilir. Fakat bu gücünü kullandığını pek görmeyiz. Hatta bir çizgi romanda Flash Batman ile konuşur ve bunun sebebinin ne olduğunu sorar. Çok yüksek hızlarda hareket ettiğinde etrafa o kadar fazla enerji yayılır ki Flash’ın geçtiği yerler parçalanabilir. Bir deney sırasında yıldırım çarpması sonucunda bu güçlere kavuşan Barry Allen’ın hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır.


Sizler için DC Comics evreninden seçtiğim 10 karakterden ve sahip oldukları özelliklerden bahsettim. Bazı karakterleri eminim tanıyorsunuzdur. Fakat bu evrende o kadar fazla karakter bulunuyor ki her birini tanımak oldukça zor. Bilmediğiniz karakterler listemizde yer alıyorsa ve ilginizi çekebildiyse ne mutlu bize. Superman, Batman, Wonder Women ve Joker gibi popüler karakterlerin yanı sıra tıpkı diğerleri kadar ilgi çekici karakterler de bulunuyor. İsmi geçmeyen karakterler ile bir başka DC Universe içeriğinde görüşmek üzere.

Önceki İçerikVideo Düzenleme Programı Dendiğinde Akıllara Gelen En İyi 10 Program
Sonraki İçerikKişisel Gelişim Nedir ve Nasıl Sağlanır?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.