Ana Sayfa İnternet Davet Edilmeden Girilemeyen Platform Clubhouse Ne Gibi Özellikler Sunuyor? Nasıl Kullanılır?

Davet Edilmeden Girilemeyen Platform Clubhouse Ne Gibi Özellikler Sunuyor? Nasıl Kullanılır?

38

Sosyal medya dünyasında yeni gelişmeler ile karşılaşmadığımız bir gün geçmiyor. Yaygın olarak kullandığımız uygulamalar yeni özellik getiriyor veya daha önce görmediğimiz yeni bir uygulamayla karşılaşıyoruz. Günümüzde insanlar gerçek hayattan çok sosyal hayata yönelmeye başladı. Özellikle evlerimizde kapalı kaldığımız bu günlerde sosyal medya biraz daha değer kazandı diyebilirim. Hayatımıza yeni giren Clubhouse uygulaması da bizlere yeni imkanlar sunuyor ve yeni deneyimlerin kapısını açıyor. Gelin birazda bu uygulama ile ilgili bilinmesi gerekenlerden bahsedelim.

Clubhouse Ne Gibi Özelliklere Sahip?

Bu uygulamayı tarif ederken kafe kültürünü sosyal medyaya taşımasını ön planda tutmak istiyorum. Clubhouse özel sohbet odalarına girerek bu odada bulunanlarla iletişim kurduğunuz bir uygulama. Sesli bir şekilde iletişim kurmanız gerektiğini de belirteyim. Bu odalarda belirli bir konu üzerine konuşabilirsiniz veya yalnızca muhabbet edebilirsiniz. Genel olarak belirli konu başlıkları üzerine odalar kuruluyor. Diğer sosyal medya uygulamalarının aksine buradaki ortam daha bilinçli kesimden oluşuyor. Bilimsel veya sanatsal konular hakkında konuşabildiğiniz gibi konuşmadan önce el kaldırarak söz almanız gerekiyor. Yalnızca tek bir tane profil açabildiğiniz uygulamada sizi davet eden kişinin ismi profilinizde her zaman gözüküyor. Bir tane profil açılmasına izin verilmesi bence oldukça güzel bir özellik. Bu sayede sahte profiller ortadan kalkıyor ve sosyal medyanın çirkin tarafı dışarda bırakılmış oluyor.

Facebook, Twitter ve İnstagram Gibi Uygulamalardan Ne Farkı Var?

Birçoğumuzun sorduğu ilk soru bu. Diğer sosyal mecralardan ne farkı olabilir? Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi bu uygulamada bilgi kirliliğine yer yok. Yazılı veya görsel paylaşımlar yapamıyorsunuz. Bu sayede herkes kendi kişiliğini ortaya koymuş oluyor. Sizin düşünceleriniz veya söyledikleriniz tamamen size ait oluyor. Çalınması, kopyalanması ve buna benzer şeyler ortadan kalkıyor. Boş vakitlerinizi harcadığınız sosyal mecraların aksine kaliteli vakit harcanmasını hedefliyor. Genelde hepimiz sosyal mecralarda boş bakışlar eşliğinde scroll yapıyoruz veya oluşturduğumuz profillerin arkasına gizlenerek buralarda varlığımızı sürdürüyoruz. Clubhouse’da vakit geçirirken aktif olmanız gerekiyor. Fikir paylaşımı yaparak kaliteli vakit geçirebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz profil tamamen sizi yansıtıyor.

Yalnızca Appstore’da Bulunan Clubhouse Android Kullanıcıları İçin Playstore’a Gelecek mi?

İlerleyen süreçte bu uygulamanın Android kullanıcılarının erişimine açılacağı biliniyor. Şu anda yalnızca Apple kullanıcılarının indirip kullanabildiği bu uygulamayı maalesef Android kullanıcıları kullanamıyor. Fakat birden patlayan ve sosyal medyaya yeni bir soluk getiren bu uygulama herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Android kullanıcıları da bu uygulamaya katılmak istese de şu an için bu mümkün değil.

Nereden Davetiye Bulunur, Clubhouse’a Nasıl Katılınır?

Başlangıçta söylediğim gibi bu mecraya elini kolunu sallayan giremiyor. Bu durumun pek çok iyi yönü olmakla birlikte kötü tarafları da yok değil. İlk günden bu yana pek çok ünlü tarafından da kullanılan Clubhouse’da herkes bulunamıyor. Davetiyelere internet üzerinden veya herhangi bir yerden ulaşamıyorsunuz. Uygulamaya katılmak için içerde bulunan biri tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Ünlülerin de kullanmaya başladığı bu uygulama da eğer davet edilirseniz yaptığı işleri sevdiğiniz ünlülerle konuşabilirsiniz. Kurulan sohbet odalarında bulunan ünlüler ile sohbet edebilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Şu anda herkes giremediği için oldukça ilgi çekici bir hal aldı. İnsanlar bilmedikleri şeylere oldukça büyük ilgi duyarlar. Bu sebeple Clubhouse’da insanların ilgi odağı oldu. Herkes girebilmek için davetiye kovalamaya başladı. İlerleyen süreçte bu durumun ortadan kalkacağını düşünenlerdenim. Çünkü yavaş yavaş herkes bu uygulamaya katılacak ve merakını giderecek. Geriye kalanlar ise uygulamayı gerçekten sevenler olacak. Kısacası İlerleyen süreçte bu kadar yoğun ilgi görür mü bilemem fakat şu anda önümüzde kaliteli bir uygulama olduğu kesin.

Davet Edildikten Sonra Nasıl Kullanılır?

Öncelikle İOS işletim sistemine sahip bir Apple cihazınızın olması gerektiğini belirtmiştim. Bunun illa ki telefon olmaı gerekmiyor. iPad cihazlarınıza da indirebiliyorsunuz. Başlangıçta kendinize bir profil oluşturmalısınız. İsminizi seçiyor ve yeni bir fotoğraf belirliyorsunuz. Ardından tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi onay mesajı geliyor. Onaylamayı yaptıktan sonrabeklemeye alınıyorsunuz. Davet edilirseniz bu kısımda beklemenize gerek kalmıyor. Direk içeriye girebiliyorsunuz. Geri kalan süreçte yapacaklarınız oldukça basit. Farklı konu başlıkları ile oluşturulmuş sohbet odalarına girerek sosyalleşmeye başlıyorsunuz.


Sosyal medya hayatımızda çok büyük bir yer kaplıyor. Her geçen gün farklı uygulamalar veya farklı özellikler ile karşılaşıyoruz. Clubhouse’da yeni çıkan uygulamalardan birisi. Getirdiği yenilikler ve kaliteli sosyalleşme imkanı ile şimdiden kullanıcıların ilgisini üzerinde toplamayı başardı. Zamanla Android kullanıcılarının da kullanabileceği bu uygulama diğer mecralara göre sunduğu farklılıklar ile öne çıkıyor. Şimdilik oldukça kaliteli ve ilgi çekici bir izlenim verse de sosyal medyaya nasıl bir katkıda bulunacağını ve sevilip sevilmeyeceğini ilerleyen zamanlarda hepimiz göreceğiz.

Önceki İçerikSon Dönemlerin Gözdesi Kripto Paraya Elon Musk’tan Büyük Yatırım
Sonraki İçerikCildinizi Güzelleştirecek Doğal Bakım Ürünleri Evde Nasıl Yapılır?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.