Ana Sayfa Yaşam Daha Estetik Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak 10 Yöntem

Daha Estetik Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak 10 Yöntem

9

İnstagram, Pinterest, Tumblr benzeri platformlar yaygınlaştıkça fotoğraf çekme oranları da büyük bir artış gösterdi. Bu yalnızca sosyal medyanın etkisi değil tabi ki. Gün geçtikçe daha iyi yerlere ulaşan teknolojinin de parmağı olduğunu söyleyebilirim. Yüksek çözünürlüklü kameraların piyasaya çıkması ve telefonların daha iyi fotoğraflar çekmesiyle beraber herkes birer fotoğrafçıya dönüştü. Peki cep telefonlarımızı kullanarak daha güzel ve daha estetik fotoğrafları nasıl çekeriz? Gelin bu konuda sizlere birkaç ipucu vereyim.

1. Işığı Doğru Kullanın

Temel bir kuralla listeye başlamak istiyorum. Işık bir fotoğrafı harika da yapabilir, kötü de gösterebilir. Doğru ışığı yakalayıp doğru açıyla kullanırsanız fotoğraflarınız tadından yenmez. Eğer çekimi dışarıda yapıyorsanız güneşin geldiği açıya göre poz vermeniz daha doğru olacaktır. Çok parlak ışıklar her zaman iyi değildir bunu da unutmamalısınız. Bazı fotoğraflarda az ışık kullanılması daha doğru olabilir. Açıkçası benim favorim gün batımı ışıklarıdır. Sizlerde ışığı her açıdan deneyerek fotoğraflarınızı aydınlatacak olanı bulabilirsiniz.

2. Yatay veya Dikey Açılar Sandığınızdan Daha Önemli

Eğer telefonunuzla çekim yapacaksanız telefonunuzun yatay veya dikey pozisyonda olması fotoğrafı gerçekten etkiliyor. Bunu yaparken ilk olarak ışığın nereden geldiğini belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra fotoğrafta vurgulamak istediğiniz nesneyi veya kişiyi ekranın orta noktalarında tutmaya çalışın. Ardından bulunduğunuz çevreye ve ışığın geliş açısına göre fotoğrafı çekebilirsiniz. Eğer ışık yatay bir şekilde geliyorsa telefonunuzu dikey konumda tutabilirsiniz. Eğer ışık dik bir şekilde geliyorsa telefonunuzun yatay bir şekilde tutmanız daha iyi bir seçenek olabilir.

3. Kamera Ayarlarına Mutlaka Göz Atın

Kamera ayarlarınızı düzenlemeniz fotoğraf kalitesi bakımından oldukça önemli. Derinlik ayarlarını ve parlaklık ayarlarını mutlaka düzenlemenizi öneririm. Bununla birlikte çoğu telefonda profesyonel kamera ayarları bulunuyor. Bu ayarlar mekana ve ışığa göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple deneyerek kendi beğendiğiniz ayarları kaydetmeniz sizin için iyi bir seçenek olabilir.

4. Kompozisyon Kurgusunu Yapmayı Unutmayın

Belki de listemizin en önemli tüyosu kompozisyondur. Kompozisyonu fotoğrafın kurgulanması olarak düşünebilirsiniz. Örnek olarak çoğu kamerada bulunan ızgara özelliğini verebilirim. Ekranı bölen bu özellik sayesinde fotoğrafı kurgulayabiliyorsunuz. Eğer bir insanı çekiyorsanız vurgulamak istediklerinizi belirleyip fotoğraf karesine yerleştirmelisiniz. Örneğin ekranın sağ tarafına yerleştirirseniz sol kısmında yeteri kadar boşluk bırakmalısınız. Fotoğraf kurgusunu yaptığınızda farkı hemen göreceksiniz.

5. Flaş Her Yerde Kullanılmaz

Gelelim en çok yapılan hatalardan biri olan flaş kullanımına. Hava hafif karardığında açılan flaşlar bütün fotoğrafı mahvedebilir. Böyle bir durumda gece modunu kullanmanızı tavsiye ederim. Telefonlarda bulunan gece modu özelliği ortamdaki ışığı kullanırken, flaş ortama yeni bir ışık veriyor. Gece modu özelliğini kullanarak çekeceğiniz fotoğrafların daha estetik durduğunu kullandıktan sonra fark edeceğinizi düşünüyorum. Flaşı oldukça az kullanmalısınız. Güzel çıkacak fotoğraflara sürpriz yapmaması için açık flaşlarınızı kapatmayı unutmayın.

6. Renkleri Ayarlayın

Fotoğraf çektikten sonra bu fotoğrafı olduğu gibi kullanmak yerine renk ayarlarını yapabilirsiniz. Parlaklık ve kontrast ayarlarını değiştirerek istediğiniz renkleri ortaya çıkarabilirsiniz. Fotoğraflarınızın soluk olduğunu düşündüğünüzde bu özellik çok işlevsel olabiliyor. Tabi ki yalnızca fotoğrafı canlandırmakla kalmayabiliyorsunuz. Yansıtmasını istediğiniz duyguya göre renkleri ayarlamanız da mümkün. Bunun için yardım alabileceğiniz bazı uygulamalar da mevcut. Fotoğraf düzenleme uygulamaları bu konuda oldukça başarılı olabiliyor. Bu konuda sizlere Adobe Lightroom’u tavsiye edebilirim. İnternette önceden denenmiş ayarlara da ulaşmanız mümkün.

7. Zıtlığı Kullanın

Beyaz ve siyahın uyumunu bilmeyen yoktur. Genelde hepimiz renk veya şekil olarak uyum içerisinde olmak isteriz. Fakat bazen zıt şeylerin uyumu daha estetik gözükebilir. Bu sebeple fotoğraflarınızda birbirine zıt şekilleri veya birbirine zıt renkleri kullanabilirsiniz. Bu sayede eminim daha farklı ve daha estetik fotoğraflar elde edeceksiniz.

8. Zoom Yapmak Fotoğrafınızı Bozabilir

Zoom özelliğini kullanmak her zaman iyi bir seçenek değildir. Bunun yerine fotoğrafını çekeceğiniz nesneye veya insana yaklaşıp uzaklaşmayı deneyin. Profesyonel fotoğraf makinelerinde her zaman fark edilmese de telefonlarımızdan çektiğimiz fotoğraflarda yapılan zoom hemen fark ediliyor. Çünkü fotoğrafın kalitesini ciddi miktarda kötüleştiriyor. Bu sebeple güzel bir fotoğraf çekmek istediğinizde zoom yapmamanızda fayda var.

9. Çektiğiniz Fotoğrafın Zeminle Paralel Olmasına Dikkat Edin

Eğer bir manzara resmi veya herhangi bir arkadaşınızın resmini çekiyorsanız fotoğrafın zemine veya ufuk çizgisine paralel olması daha estetik olmasını sağlar. Herhangi bir eğim fotoğrafı kötü etkileyebilir. Bunu deneyerek de görebilirsiniz. Bir tanesine eğim vererek iki ayrı fotoğraf çekin ve karşılaştırın. Zemine paralel olan fotoğraf eminim daha estetik olacaktır. Eğimli fotoğrafların modası 2000’li yılların başında geçti diyebilirim.

10. Farklı Pozları Denemeyi İhmal Etmeyin

Çektiğiniz veya bulunduğunuz fotoğraflarda hep aynı pozu vermeyin. Alıştığınız pozlardan kurtulun ve yenilerini deneyin. Ayrıca fotoğraflarda kasılmamanız da çok önemli. Kasılarak çekildiğiniz fotoğraflar normale göre daha kötü olacaktır. Mümkün olduğu kadar rahat olmanızı tavsiye ederim. Rahat çekildiğiniz fotoğraflar her zaman daha estetik olacaktır.


Cep telefonlarımızı kullanarak daha estetik fotoğraf çekmeyi hepimiz istiyoruz. Çekilen fotoğraflar sosyal medyada sıkça paylaşılıyor. Bu sebeple son dönemlerde fotoğraf çekmek oldukça önemli bir hale geldi. Sizler için güzel bir fotoğraf çekmenin arkasında yatan sırları listeledim. Eminim sizlerin de güzel fotoğraflar için kullandığınız özellikler vardır. Bu özelliklere listede bulunanları da eklerseniz eminim istediğiniz fotoğrafları elde edebilirsiniz. Deklanşöre basmadan önce listedeki tüyolara dikkat etmeyi unutmayın derim.

Önceki İçerikKavurucu Yaz Sıcaklarında Terlemeyi Önlemenin En Etkili 13 Yolu
Sonraki İçerikSigarayı Bırakmanın ve Hayatınızı Bu Zehirden Kurtarmanın 10 Etkili Yolu
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.