Ana Sayfa İnternet CV, Özgeçmiş ve Ön Yazı Nedir? Ücretsiz CV Hazırlayabileceğiniz Siteler Nelerdir?

CV, Özgeçmiş ve Ön Yazı Nedir? Ücretsiz CV Hazırlayabileceğiniz Siteler Nelerdir?

17

Günümüzde iş arayanların birçoğu üniversite mezunu. Bu sebeple işe alım süreçleri daha farklı geçiyor. Kendini geliştiren ve yetiştiren adaylar diğerlerine göre birkaç adım daha önde oluyorlar. Fakat adayların birçoğu kendini iyi anlatamıyor veya güzel bir CV hazırlayamıyor.

Son yıllarda işe alım süreçleri internet ortamına taşınmış durumda. Kariyer siteleri ve Linkedin gibi platformlar bu konuda oldukça işlevsel bir konumda. Durum böyle olduğu için CV ve özgeçmiş hazırlamak daha önemli bir noktaya geldi. Çok başarılı bir geçmişiniz olsa bile bunu iyi bir CV ile gösteremezseniz, şansınızın oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim. İlk izlenim oldukça önemlidir ve sizler de ilk izleniminizi CV ile vermelisiniz.

CV Nedir?

CV Ve Özgeçmiş Nedir
CV Ve Özgeçmiş Nedir

CV birçok kişi tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bunun sonucu olarak yanlış hazırlanan CV’ler ortaya çıkmaktadır.

Kısaca anlatmak gerekirse CV, sizin hakkınızda gerekli bilgilerin en kısa ve öz haliyle sunulduğu bir özgeçmiştir. CV’nizde eğitim durumunuz, kişisel bilgileriniz ve başvurduğunuz iş için yeterli olup olmadığınızı anlatacak bilgiler yer alır. İş için başvuru yaptığınız şirket sizin hakkınızda bilmek istediği temel bilgilere ilk olarak CV ile ulaşır.


CV Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

CV Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz
CV Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz
  • Bilmeniz gerekenlerden ilki CV’nizi yazarken laf kalabalığından uzak durmalısınız. Daha güzel durması için verilen önemsiz bilgilere yer vermeyin. Mümkün olduğunca kısa ve öz bir CV hazırlamaya çalışın.
  • Eğitim durumunuzu ve bu konudaki iş tecrübelerinizi eklemeyi unutmayın.
  • Kişisel bilgileriniz ile beraber iletişim bilgileriniz de CV’nizde yer almalı. Örneğin askerlik durumunuzu, sahip olduğunuz ehliyetleri mutlaka belirtin. Aynı zamanda kullanmakta olduğunuz telefon numarası ile mail adresinizi de eklemeyi unutmayın.
  • Sahip olduğunuz sertifikalar ve katıldığınız konferanslar işe alım sürecinizde pozitif rol alabilir. Bu belgeleri eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda sahip olduğunuz becerileri de eklemelisiniz. Örneğin kullanabildiğiniz bilgisayar programlarını ekleyebilirsiniz. Microsoft Office programları ve iş hayatında kullanabileceğiniz programları eklemeniz sizi bir adım öne çıkartacaktır.
  • İşe girmek için yanlış bilgiler vermeyin. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, ilerleyen süreçte farklı iş başvuruları yaptığınızda karşınıza gelebilir ve kariyerinizi kötü yönde etkileyebilir.

Ön Yazı Nedir?

Ön Yazı Nedir, Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir diğer ismiyle ‘’Niyet Mektubu’’ olarak da bilinen ön yazı oldukça büyük önem taşır. Bu yazıda firmadan beklentilerinizi yazmalısınız. Hangi pozisyonda çalışmak istediğiniz, ne kadar ücret talep ettiğiniz ve buna benzer isteklerinizi kaleme almalısınız.

Aynı şekilde firmaya katabileceklerinizi de yazmanız sizin için önemli bir artı olacaktır. Becerileriniz ve bilgi birikiminizi bu yazıda belirtmelisiniz. Bu sayede çalışmak istediğiniz firma kendilerine ne katabileceğinizi ve bunun karşılığında ne istediğinizi öğrenmiş olacak.


Ücretsiz CV Hazırlayabileceğiniz İnternet Siteleri

1. Resume.com

Resume.com
Resume.com

Ücretsiz CV hazırlama deyince akıllara gelen ilk sitelerden biri de Resume oluyor. Bu sitenin diğerlerinden farkı tamamen ücretsiz olarak hizmet vermesi. Bazı siteler belirli özellikleri ücretsiz verirken, bazı özellikler için belirli bir ücret talep edebiliyor. Fakat Resume, bütün hizmetlerini ücretsiz olarak sunuyor.

Yapmanız gereken tek şey bilgilerinizi girmek, CV formatını belirlemek ve beklemek. Bu site sizler için CV hazırlıyor. Hazırlanan CV’yi 4 farklı formatta indirebiliyorsunuz. İsterseniz Word olarak, isterseniz de PDF formatında CV’nizi hazırlayabilirsiniz.


2. Visual CV

Visual CV
Visual CV

Türkçe olarak hizmet veren bir site ile listemize devam edelim. Visual CV diğer sitelere göre daha sade belge hazırlıyor. Toplamda 3 farklı şablon seçeneği sunuyor. Kulağa az gelebilir fakat ücretsiz olduğu için eminim işinize yarayacaktır.

3 farklı şablon seçeneğinden fotoğraflı olanı tercih etmenizi öneririm. Çünkü yeni nesil CV’lerde fotoğrafın önemli bir yeri var. Gereken bilgileri girerek kendinize sade fakat işe yarar bir CV oluşturabilirsiniz. Zaten bu tür belgelerin karışık veya süslü olması olumsuz etki bırakabiliyor. Bu sitenin beğenmediğim tek bir özelliği var. Hazırladığınız belgeyi yalnızca PDF formatında indirebiliyorsunuz. Eğer bu şekilde kullanırım derseniz oldukça işe yarar bir site olduğunu söyleyebilirim.


3. Resumonk

Resumonk
Resumonk

Tamamen ücretsiz olmasa da temel ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılayabileceğiniz bir diğer site Resumonk. Farklı CV şablonlarını sizlerin seçimine sunuyor. Bu şablonlardan birini seçerek özgeçmişinizi hazırlayabiliyorsunuz.

Bu sitenin olumlu yönde özelliklerinden biri de arayüzü. Karmaşık arayüze sahip sitelerin kullanımı zor olabiliyor. Resumonk sizlere oldukça kolay kullanabileceğiniz bir arayüz sunuyor. Bazı özellikler ücretli olarak sunuluyor. Fakat CV hazırlama konusunda pek çok özelliğe ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Bu konuda birçok kişinin favori sitesi olarak bilinen Resumonk eminim sizin de favorileriniz arasına girecek.


4. CVlogin

CVlogin
CVlogin

Listemize Türk yapımı bir site ile devam edelim. CVlogin tamamen ücretsiz kullanabileceğiniz bir site. Diğer sitelerden farklı olarak birkaç özelliği bulunuyor.

Öncelikle pek çok siteden daha fazla CV şablonu bulunduruyor. Bu şablonlardan istediğinizi seçerek kullanabiliyorsunuz. Bilgilerinizi giriyorsunuz ve özgeçmişiniz hazırlanıyor. Hazırlanan belgeyi PDF olarak indirebiliyorsunuz. Farklı bir formatta indirme seçeneği şuan için bulunmuyor.


5. Canva

Canva
Canva

Sırada pek çok konuda kendini kanıtlamış bir site bulunuyor. Benim de favori sitelerim arasında bulunduğunu belirtmeden geçmeyeceğim.

Sitenin ismi Canva. Canva logo tasarımları, sosyal medya için post hazırlama ve davetiye tasarımları gibi pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Üstelik bütün bunları ücretsiz olarak sunuyor. CV tasarımları ve geniş seçenekleriyle dikkat çeken Canva eminim pek çok konuda size yardımcı olabilir.

CV hazırlama konusunda diğer sitelere göre çok daha fazla şablon seçeneğine sahip. Üstelik bunları gruplandırarak sizlere sunuyor. Hangi sektörde iş arayışına girecekseniz ona yönelik bir şablon seçerek CV hazırlayabiliyorsunuz. Arayüzünün Türkçe olması ve kullanımının kolay olması da pozitif özelliklerinden birisi.


6. Resume Genius

Resume Genius
Resume Genius

Profesyonel bir CV hazırlamak için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir diğer site Resume Genius. Resume Genius içerisinde birden fazla şablon bulunduran bir site.

Bu şablonlardan istediğinizi seçebiliyor ve CV’lerinizi hazırlayabiliyorsunuz. Süslü veya abartılı şablonlar bu sitede bulunmuyor. Fakat sade ve anlaşılır CV hazırlama konusunda işinizi görebilir. Hazırladığınız CV’leri PDF formatında indirebilir ve kullanabilirsiniz.


7. Enhancv

Enhancv
Enhancv

Tıpkı Canva gibi farklı sektörler için gruplandırılmış şablonlara sahip bir site ile devam edelim. Enhancv diğer sitelerden farklı olan bazı özellikleri size sunuyor.

İçerisinde birçok farklı şablon seçeneği bulunan Enhancv sizler için ücretsiz olarak CV hazırlayabiliyor. Farklı sektörler için hazırlanmış şablonlardan birini seçerek bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Girdiğiniz bilgiler doğrultusunda CV’niz hazırlanıyor. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Enhancv CV hazırlama konusunda size oldukça güzel bir hizmet sunabilir.


8. Kick Resume

Kick Resume
Kick Resume

Hem CV hem de Ön Yazı hazırlayabileceğiniz bir site olan Kick Resume listemizin son üyesi. Bu sitede hem ücretli hem de ücretsiz şablon seçenekleri yer alıyor.

Çok fazla ücretsiz şablon seçeneği bulunmasa da 3 tane ücretsiz şablon bulunuyor. Bunların dışında bulunan şablonlar için ise belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz şablonları kullanarak kendinize profesyonel bir CV hazırlayabilirsiniz. Sade ve anlaşılır CV hazırlayabilir ve bu belgeleri PDF formatında indirebilirsiniz.


Yeni bir işe girerken sizden ilk istenilen belge CV’dir. İlk izleniminizi bu belgeyle verirsiniz. Aynı zamanda kendinizi ve becerilerinizi de bu belge ile anlatırsınız. Çalışmak istediğiniz şirket sizin beklentileri karşılayıp karşılamayacağınızı bu belgeye bakarak tahmin edebilir.

Günümüzde CV’ler ve Ön Yazılar internet ortamında hazırlanabiliyor. Sizler için CV ve Ön Yazı hazırlamanın püf noktalarını ve ücretsiz bir şekilde CV hazırlayabileceğiniz siteleri derleyip toparladım. Umarım işe girme sürecinizde sizlere yardımcı olur.

Önceki İçerikSosyal Medyada Takipçi Arttırmanın En Etkili Yolları Nelerdir?
Sonraki İçerikZayıflamanıza Yardımcı Olacak 7 Mobil Uygulama
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.