Ana Sayfa Nedir Ciro Nedir?

Ciro Nedir?

84

Ciro bir şirketin belli bir dönemdeki net olmayan karıdır. Bir diğer deyişle, giderlerinin hesaplanmadan sadece gelirlerin hesaplanmasıdır. Peki bir şirket neden ciroya ihtiyaç duyar? Cironun hesaplanmasındaki amaç, şirketin ne kadar etkin olduğu ve maliyet-masraf ile kazanç arasındaki ilişki ile ilgilidir. Zira cirosu çok yüksek olan bir şirketin, maliyet-masrafı da yüksekse karı az olmaktadır. Aynı şekilde, maliyet-masrafı azsa cirosu düşük olan bir işletmenin kar oranı ortalamanın üzerinde olabilir. Cironun hesaplanması için iki farklı yol bulunmaktadır. Birincisi safi hasılat yöntemi olup, diğeri gayrisafi hasılat yöntemidir.

1. Safi Hasılat Yöntemi:

Bu sıralar safi hasılat yöntemi ciro hesaplamadaki en güvenilir yöntemdir. Bu yöntemde yurt içi satışlar hesaplanır, tabi ki isteğe bağlı olarak yurt dışı satışlar da eklenebilir. Bu yöntemde kullanılan formül ise şu şekildedir. Safi hasılatı bulmak için; (600) yurtiçi satışlar, (601) yurtdışı satışlar ve (602) diğer gelirler toplanmaktadır. Sonrasında ise elde edilen tutardan (610) satıştan iadeler, (611) satış iskontoları ve (612) diğer indirimlerin toplamı çıkartılmaktadır. Kısacası; formül (600+601+602) – (610+611+612) biçimindedir.

2. Gayrisafi Hasılat Yöntemi:

Gayrisafi hasılatta ise formül; (600+601+602) biçimindedir. Ve gayrisafi hasılat gelir tablosunda brüt satışlar gösterilirken, safi hasılatta iadeler ve indirimlerin düşürülmesi sonucunda elde edilen satış gösterilmektedir. Yani gayrisafi hasılat şirketin toplam gelirinden, indirimlerin, iskontoların ve iadelerin düşülmeden önceki halini ifade etmektedir.

Önceki İçerikVpn Nedir?
Sonraki İçerikİstanbul Sözleşmesi Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.