Ana Sayfa Sanat Cesaret Veren 10 Motivasyon Filmi

Cesaret Veren 10 Motivasyon Filmi

671

Motivasyon filmleri hepimizi derinden etkiler değil mi? İçimizde uyanmayı bekleyen cesareti veya inancı ayağa kaldırdıklarını düşünürüm her zaman. Kim ne derse desin hepimizin bazen biraz gaza gelmeye ihtiyacı olur. Benim motivasyon filmleriyle tanışmam ise küçükken gerçekleşti. Spor veya dövüş filmleri izledikten sonraki gün yastıkları karşımıza alıp çalışmaya başladığımızı hepimiz itiraf edebiliriz. Sonuçta biz bizeyiz. Fakat bu gaz kısa süreliydi. Sizlere etkisinden uzun süre çıkamayacağınız motivasyon filmlerini derledim. Haydi gelin başlayalım.

1. Zafere Hücum – IMDb:8,1 (2016)

Zafere Hücum filmi imdb
Zafere Hücum

Listemizin ilk filmi yarış tutkunları için geliyor. F1 yarışlarının en popüler olduğu zamanlar yani 1970’lerde geçen film 2 yarışçının rekabetini konu alıyor. Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda talihsiz bir kaza yapar. Bu sayede rakibi James Hunt birinci olur. Fakat bu kaza Niki Lauda’yı durdurmaya yetmeyecektir.


2. Kurucu – IMDb:7,2 (2016)

Kurucu filmi
Kurucu

Listemize hızlı bir giriş yaptığımızı düşünüyorum. Gelin bunu efsanevi bir başarı hikâyesiyle devam ettirelim. Filmde McDonald’s firmasının yükselişine tanık olacaksınız. Hırsı satış görevlisi Ray Kroc’un bu uzun ve zahmetli yolda yaşadıklarını konu alan film beni oldukça derinden etkiledi diyebilirim.


3. Silikon Vadisi’nin Korsanları – IMDb:7,3 (1999)

Silikon Vadisi'nin Korsanları filmi
Silikon Vadisi’nin Korsanları

Teknolojik gelişmeler hayatlarımızı kolaylaştırdığı kadar ilgimizi de çeken şeylerdir. İsimlerini hemen hemen her yerde duyduğumuz Bill Gates ve Steve Jobs’ın başarı hikâyesini anlatan bir film izlemeye ne dersiniz? Üniversite yıllarında yollarının nasıl kesiştiğini ve şirketlerini nasıl kurduklarını anlatan film tam anlamıyla bir başarı öyküsü olarak bizleri karşılıyor.


4. Çöl Çiçeği – IMDb:7,4 (2009)

Çöl Çiçeği filmi
Çöl Çiçeği

Harika ve güçlü bir kadının başarı öyküsü ile karşınızdayım. Konuyu hiç uzatmadan sizlere filmden bahsedeyim. Yalnızca 3 yaşındayken Somali’de sünnet edilen ve bununla kalmayıp 13 yaşında evlendirilen bir kadının bu berbat hayattan kaçış öyküsü bu filmde sizleri karşılayacak. Bu cesur kız Amerika’ya kaçarak süper model oluyor ve BM’de kadın sünnetine karşı dimdik duruyor.


5. Limit Yok – IMDb:7,4 (2011)

Limit Yok filmi izle
Limit Yok

Bu film açıkçası benim favori filmlerimden birisidir. Başrolde Bradley Cooper ile karşılaşıyoruz. Kendisi hayatı mahvolmuş ve hiçbir şey yapmaya gücü kalmamış bir karakter canlandırıyor. Fakat daha sonra karşısına bir hap çıkıyor. Bu hap daha iyi düşünebilme her özelliğini daha aktif kullanma özelliğini kendisine kazandırıyor. Daha sonra hayatı birdenbire değişiyor. Değişim ile gelen aksilikler ve tehlikeler ile nasıl başa çıktığını filmde görmenizi tavsiye ederim. Her şeyi anlatırsam heyecanı kalmaz değil mi?


6. Whiplash – IMDb:8,5 (2014)

Whiplash motivasyon filmi
Whiplash

Haydi gelin listemize müzik ile devam edelim. Andrew adında genç bir baterist filmimizin başrolünde yer alıyor. Ve şehrin en iyi müzik okullarından birinde eğitim görüyor. Ailesinde müzisyen bulunmadığı için kendisini takdir eden kimse yok. Fakat hayallerinin peşinden gitmekten vazgeçmeyen Andrew biraz azim biraz da şansla kendisini en iyi öğretmen olan Terence Fletcher’ın sınıfında buluyor. Bir anda büyükler ligine giriş yapan karakterimizin başına gelenleri heyecanla izleyeceksiniz.


7. Walter Mitty’nin Gizemli Hayatı – IMDb:7,3 (2013)

Walter Mitty'nin Gizemli Hayatı filmi
Walter Mitty’nin Gizemli Hayatı

Kendi halinde ve hiçbir göze batmadan yaşamını sürdüren sıradan bir insan olan Walter Mitty bu filmde ana karakter olarak bizleri karşılıyor. Çalıştığı dergide yeni işe başlamış olan Cheryl ile tanışana kadar dünyadan kopuk bir şekilde yaşıyor. Fakat yeni iş arkadaşının hayallerindeki kadın olduğunu anlamasıyla hayatı tamamen değişiyor. Bu değişim öyküsü gerçekten iyi bir motivasyon kaynağı diyebilirim.


8. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu – IMDb:8,7 (2019)

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi
Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Listemize bir Türk efsanesiyle devam etmek istiyorum. Kısa boyuna rağmen dünyaların yükünü taşımış olan Naim Süleymanoğlu’nun muhteşem hikâyesi filmin konusu olarak karşımıza çıkıyor. Açıkçası hakkında gerçekten az bilgiye sahip olduğum Naim Süleymanoğlu hakkında böyle bir film olması beni çok mutlu etti. Sizlerin de bu azim dolu öyküyü izlemenizi tavsiye ediyorum.


9. Göklerin Hakimi – IMDb:7,5 (2004)

Göklerin Hakimi filmi
Göklerin Hakimi

Bu film sıfırdan en tepeye çıkan Howard Huges adına yapılmış bir biyografi filmi olarak karşımıza çıkıyor. İkinci Dünya Savaşında uçakları savaş uçaklarına uyarlıyor. Dahi olarak görebileceğimiz Howard Huges sinema ve havacılık alanlarında kendini öne çıkarıyor. Ve bizlere de bu başarı dolu hikâyeyi keyifle izlemek düşüyor.


10. Tanrı’yı Oynayanlar – IMDb:8,3 (2004)

Tanrı'yı Oynayanlar
Tanrı’yı Oynayanlar

Başarılı bir cerrah olan Alfred Blalock’un olduğu yere hademe olarak alınan siyahi Vivien Thomas kardiyolojiye ilgi duyuyor. Cerrah Alfred kendisini asistan olarak yanına almak istiyor. Fakat filmin geçtiği dönemde ırkçı yaklaşımların çok fazla olduğunu unutmamalıyız. Bu sebeple Vivien pek çok zorlukla karşılaşıyor. Buna rağmen başarılı bir ortaklık ile işlerini sürdüren bu ikili harika biz başarı öyküsünü bizlere sunuyor.


Hepimiz bazen hayatlarımızın çok sıradan olduğunu hissederiz. Veya hayallerimize ulamak için itici bir güç ararız. Bu gücü harekete geçirmek için motivasyon filmlerinin oldukça yararlı olduğunu düşünenlerdenim. Umarım listemizdeki en az bir film sizi motive etmeye yetmiştir.

Önceki İçerikBaşarı Öyküleriyle Öne Çıkan 10 Girişimci
Sonraki İçerikBakımı Kolay Olan 10 Evcil Hayvan
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.