Ana Sayfa Gündem Cem Bölükbaşı’dan Euroformula Open Birinciliği!

Cem Bölükbaşı’dan Euroformula Open Birinciliği!

22

Son zamanlarda başarılarıyla gündeme gelen Cem Bölükbaşı’dan gururlandıran bir başarı daha geldi. Euroformula Open’ın Macaristan’da düzenlediği antrenman turlarında birincilik koltuğuna Cem Bölükbaşı oturdu. Daha 23 yaşında olan Bölükbaşı bu spora olan ilgisi ve yeteneği sayesinde başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Bizlerinde göğsünü kabartan bu başarılarının devamının geleceğini düşünüyorum.

Daha İlk Yarışta Kazanılan Birincilik

Geçtiğimiz aylarda F3 Asya şampiyonasında 9. olarak bizleri gururlandıran Bölükbaşı’dan yeni bir başarı geldi. Macaristan’ın Hungaroring Pisti’nde düzenlenen EuroFormula Open serisinin antrenman turlarına katılan genç yarışçı bitiş çizgisini birincilikle geçti. Kullandığı araç diğer yarışlarda kullandıklarından biraz farklıydı. İlk defa deneyimlediği bu yarışa çok hızlı bir şekilde adapte olduğunu söyleyebilirim.

Genç yarışçı Van Amersfoort Racing takımıyla ve 74 numaralı araçla piste çıktı. Aynı takımda bulunan arkadaşı ile duble yaparak yarışı tamamlayan Van Amersfoort Racing takımı bu yarıştan büyük mutlulukla ayrıldı.

Yarışta Çıkan Karmaşadan Ustalıkla Kaçtı

Cem’i zorlayan Cameron Das yaptığı hata sonucunda pistten çıktı. Daha sonrasında ise lastik patlattı ve yarış dışı kaldı. Bunu fırsata çeviren Bölükbaşı, birinci sıraya yerleşti. Tabi ki bu fırsatı iyi değerlendirmesi ve koruması gerektiğini biliyordu. Yarış sonuna kadar birinciliğini koruyan Bölükbaşı krizi fırsata çevirmeyi başardı diyebilirim.

Yarışın başarılı isimlerinden olan Jak Crawford ve Louis Foster birbirlerine temas ettiler. Bunun üzerine hız kaybettiler ve gerilediler. Birinci sıraya yükselmeden önce bu durumu da fırsata çeviren Bölükbaşı ortaya çıkan karmaşadan etkilenmeden yarışına devam etti. İzleyenleri ve takımını kendine hayran bıraktığını da söylemeden geçmeyelim.

Macaristan’da yapılan yarışın sonuçlarını sizlerle paylaşmak isterim:

 • 1. Cem Bölükbaşı (Van Amersfoort) 1:35,326
 • 2. Rafael Villagómez (Van Amersfoort) 1:35.559
 • 3. Jak Crawford (Motopark) 1:35.913
 • 4. Josh Mason (Double R) 1:36.115
 • 5. Cameron Das (Motopark) 1:36.183
 • 6. Casper Stevenson (Van Amersfoort) 1:36.389
 • 7. Joshua Dürksen (Drivex) 1:36.403
 • 8. Louis Foster (CryptoTower) 1:36.458
 • 9. Nazim Azman (CryptoTower) 1:36.818
 • 10. Enzo Scionti (Drivex) 1:37.513
 • 11. Vivien Keszthelyi (Motopark) 1:37.582
 • 12. Filip Kaminiarz (CryptoTower) 1:37.677
 • 13. Zdenek Chovanec (Double R) 1:38.400

Euroformula Open Şampiyonası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Formula 3 ile oldukça benzer yanları olan Euroformula Open şampiyonası ilk olarak 2001 yılında düzenlendi. Yarış ilerledikçe Toyota tarafından farklı bir şekilde isimlendirildi. 2006 yılında İspanya Formula 3 Şampiyonası olarak isimlendirilen bu şampiyona şimdilerde Euroformula Open olarak biliniyor.

Formula 3 ile bazı farklara sahip olduğunu söyleyebilirim. Hatta Formula 3 olarak isimlendirilmemesinin sebeplerinden biri de bu farklardır. Motor konusunda ufak farklara sahip olduğu da bilinenler arasında. Bu tipteki şampiyonalar Formula 1 yolunda önemli adımlar olarak yer alıyor.

23 Yaşındaki Temsilcimiz Cem Bölükbaşı

Yukarıda da bahsettiğim üzere daha 23 yaşında olan Cem Bölükbaşı küçük yaşlarda merak duyduğu motor sporlarına yöneldi. İlerleyen süreçte eğitimler alarak kendini geliştiren Bölükbaşı ismini elde ettiği başarılar ile duyurmayı başardı. Farklı puanlama sistemlerinin bulunduğu bu yarışlarda elinden gelenin en iyisini yapan Bölükbaşı günümüzde Türk bayrağını taşıyan ve bu kategorilerde yarışan en başarılı yarışçılardan birisi olarak biliniyor. İlk defa bu kategorideki bir yarışta yer alan Cem’e başarılarının devamını diliyoruz.


Motor sporları oldukça çekişmeli ve hararetli geçen sporlardan birisi. Pistte yaşanan kazalar ve hatalar bu gerginliği bir üst seviyeye taşımaya yetiyor diyebilirim. Fakat ülkemizde çok yaygın olmayan böyle bir spor dalında Türk isimlerin kazandığı başarıları görmek bizleri her zaman mutlu ediyor. Son zamanlarda elde ettiği başarılarla isminden sıkça bahsettiren Cem Bölükbaşı bizleri gururlandırıyor diyebilirim. Umarım ülkemiz bu tipteki spor dallarına daha fazla yönelebilir. Motor sporlarına ilgi gösteren gençlerin bu konuda eğitim almalarının da oldukça önemli olduğunu belirtmeliyim. Çünkü eğer gerekli tedbirler alınmasa kötü sonuçlar doğabilir.

Önceki İçerikSağlıklı Bir Şekilde Güneşlenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikMarvel’ın Beklenen Filmi Black Widow Vizyona Girdi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.