Ana Sayfa Yaşam Çağımızın Ciddi Sorunlarından Olan Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın Ciddi Sorunlarından Olan Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

19

Son yıllarda fiziksel hastalıkların yanı sıra psikolojik hastalıklarla boğuşmaya başladık. Bu hastalıklara örnek vermek istersek sayfalarca sürebilir. Herkesin bildiği veya en az bir kere duyduğu depresyon bu hastalıkların başında gelenlerden. Depresyonu birçok kişi ciddiye almasa da hatta hakkında şarkılar yazılsa da aslında çok ciddi bir sorun olduğunu bilmeliyiz. Pek çok insan bu rahatsızlıktan mağdur olduğunu söylese de bu hastalığın belirtileri ve sebepleri çok farklı olabiliyor. Gelin birlikte depresyonun ne olduğuna ve belirtilerinin neler olduğuna göz atalım.

Depresyon Nedir?

Belirli sebeplerden dolayı duygu ve durum çökmesine verilen isim depresyondur. Kişi ruhsal olarak bunalıma girer ve bundan kolay kolay kurtulamaz. Sürekli kötü şeyleri düşünen hasta, kendine zarar bile verebilir. Bu süreçte sağlıklı düşünebildiğini söyleyemeyiz. Bu sebeple sadece kötü şeyleri aklına getirir ve bu düşüncelerden kurtulamaz. Başlangıçta da belirttiğim gibi birçok kişi depresyonda olduğunu söylese bile bu durum aslında sanıldığından daha ciddi bir sorundur.

Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Gün boyu süren depresif ve kötü düşünceler depresyonda olan birini çok yoğun bir şekilde etkiler. Bu sebeplerden dolayı kişi oldukça isteksiz davranabilir. Bunun yanı sıra hiçbir şeyden zevk alamama durumu baş gösterir. Diğer konular gibi yemekten de zevk alamaz ve hızla zayıflamaya başlar. Depresyonda olan biri kendisini huzursuz ettiği gibi çevresine de negatif bir enerji yayar. Bu düşünceleri takip eden düşüncelerden biri de suçluluk duygusudur. Yaşadıklarından kendini sorumlu tutan hasta bu sebeple sürekli olarak düşüncelidir. Düşüncelerinden kurtulamadığı için de dikkati oldukça dağınık olur ve hiçbir şeye odaklanamaz.

Yapılan Araştırmalar Kadınların Daha Fazla Depresyona Girdiğini Gösteriyor

Yapılan geniş çaplı araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha fazla depresyona girdiğini gösteriyor. Bunun pek çok farklı sebebi olabilir. Yaşanılan olaylara bağlı olma olasılığı yüksek olan bir hastalıktan bahsediyoruz. Pek çok kadının yaşadığı zor şartlar sebebiyle depresyona girdikleri ve bunun sonucunda kendilerine zarar bile verdikleri görülmüştür.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle halk arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan antidepresanlar bu hastalığın tek çözümü değildir. Bunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Depresyon veya anksiyete dendiğinde akıllara gelen ilk çözüm yolu antidepresanlar oluyor. Fakat daha farklı birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Öncelikle bu hastalığa yakalanmış birisi tedavi amacıyla terapi alabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan terapiler depresyonu yenme aşamasında oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendi kendini iyileştirmesi de mümkündür. Daha önceden sevdiği aktiviteleri yapan bir kişi kendi isteğiyle de bu hastalıktan kurtulabilir. Bunun kolay olacağını kesinlikle söylemiyorum. Fakat imkânsız olmadığı da bilinmelidir.

Böylesine şiddetli bir psikolojik rahatsızlıktan kurtulmanın bir diğer yolu da yeni başlangıçlar yapmaktır. Yapılan şehir değişimi veya buna benzer herhangi değişiklikler bu konuda mağdur olan hastalara oldukça iyi gelebilir. Yapılan değişiklikler kişide iyi yönde değişiklikler olmasına yardımcı olur.

Depresyonun Sebebi Nedir?

Açıkçası pek çok kişi tarafından merak edilen fakat net bir cevabı olmayan bir soruyla karşı karşıyayız. Depresyonun birçok sebebi olabilir. Yaşanılan bir olay sebebiyle duygu yoğunluğu artabilir. Bu sebeple sarsıcı bir döneme girilebilir. Yaşanılan olayların yanı sıra kişinin işlevsiz olduğunu düşünmesi de bir depresyon sebebidir. Böyle bir durumda kişinin kendini önemli hissedeceği şeyler yapması gerekir. Çok aşağılamanın olduğu bir ortamda bulunan kişiler de ezilerek duygusal olarak çöküntüye girebilir. Yukarda da dediğim gibi depresyonun pek çok sebebi vardır. Gerçek sebebini öğrenmek ve çözüm bulmak için bir doktora danışmanızda yarar olduğunu söyleyebilirim.


Öncelikle bu hastalığa yakalanmış birisi tedavi amacıyla terapi alabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan terapiler depresyonu yenme aşamasında oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendi kendini iyileştirmesi de mümkündür. Daha önceden sevdiği aktiviteleri yapan bir kişi kendi isteğiyle de bu hastalıktan kurtulabilir. Bunun kolay olacağını kesinlikle söylemiyorum. Fakat imkânsız olmadığı da bilinmelidir.

Önceki İçerikŞarjı Kısa Sürede Biten Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?
Sonraki İçerikRadyo Programlarının Yeni Versiyonu Podcastler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.