Ana Sayfa Sanat Boş Zamanlarınızı Değerlendirebileceğiniz Mutlaka Denemeniz Gereken 10 El İşi Sanatı

Boş Zamanlarınızı Değerlendirebileceğiniz Mutlaka Denemeniz Gereken 10 El İşi Sanatı

15

El işi sanatlarının tarihi Osmanlı zamanlarının da öncesine dayanır. Genel olarak kadınlarımızın yaptığı el işi sanatının içerisinde halı dokuma dahi vardır. Fakat günümüzde bu işerin yerini makineler aldığı için aktifliğini kaybetmiş gerçek bir sanat olarak kalmıştır. Ama merak etmeyiniz çünkü bu sanatların hepsini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Sizler için boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 10 el işi sanatı önerisinde bulunduk. Haydi başlayalım.

1. Origami

Origami olarak bilinen ünlü kağıt sanatının ilk önce Japonya ve Çin’de ortaya çıktığı söylenmektedir. 17.yy’da Japonya’da kağıt sanatı ile ilgili ders verilirken Avrupa’ya o zamanlar daha yeni gelmiş ve henüz gelişmeye başlamış bir sanattır. Günümüzde ise yediden yetmişe hepimiz kağıtlardan; ağaç, lale, insan ve benzeri şekiller oluşturmaya devam ediyoruz. Sizler de bu kolay ve eğlenceli sanat ile uğraşabilirsiniz.

2. Oya İşçiliği

Oya; hepimizin annemizden veya ninelerimizden gördüğü bir el işlemesidir. Oya işçiliği; oyayı yaparken kullandığınız malzeme ve iğne çeşidi ile isminde değişiklik gösterir. Yazma kenarlarına tığ ile ince ipin işlenmesine yazma kenarı oyası denilir ve günümüzde yazma ve havlu kenarlarına işlenir. Geleneği yaşatmak için annelerimiz çeyiz sandıklarına el işlemelerini güzelce paketlerler. Sizler de bu geleneği sürdürmek isterseniz daha geç kalmış sayılmazsınız.

3. Ahşap Boyama ve Ağaç İşçiliği

Ağaç işçiliği Selçuklu Devleti zamanlarından kalma bir işçiliktir. Ağaç işçiliğinde sağlam ağaç kullanmanız gerekir ki yapacağınız eser kaliteli olsun. Bu yüzden ceviz, armut, sedir ve gül ağaçlarını kullanabilirsiniz. Ağaç işçiliği gelişirse yanında onu süslemek için ahşap boyama sanatı da gelişir. Günümüzde Halk Eğitim Kurslarında bile öğretilen ahşap boyama sanatını yapabilirsiniz. Bu sayede hem göz zevkinizi hem el yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

4. Dokuma Sanatı

Dokuma sanatının ilk önce Türklerde görüldüğünü ve tarihte ilk halının ise Türkler tarafından dokunduğunu biliyor muydunuz? Dokuma sanatı Türklere ait olan ve herkesin yapabileceği bir el işi sanatıdır. Ham maddesi yün, tiftik, pamuk, kıl ve ipekten oluşan kilim ve halı çeşitlerini şimdi de evde otururken yapabilir ve kendinize ait bir eser oluşturabilirsiniz. Hatta para kazanarak kendinize yeni bir gelir oluşturabilirsiniz. 

5. Seramik – Çömlek Yapımı

Çömlek ve seramik aslında birbirine çok benzer sanatlardır. Seramik yapımı çömleğe nazaran daha kolaydır. Seramiği evinizde hamurunu hazırlayarak fırınınızda pişirebilir en sonunda da istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Çömleği de evinizde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken alet ve edevatlarını tam takım şeklinde almanızdır.

6. Sepet El İşçiliği

Sepet işçiliği çok güzel aynı zamanda tatlı bir uğraştır. Sepet yapmak için malzeme satın almanıza gerek yok çünkü doğa size kendi elleri ile malzemeyi veriyor. Gerisini ise sizin el becerinize bırakıyor. Sepet yapımında kullanılan malzemeler ise saz, söğüt ve fındık dallarıdır. Bu malzemeleri birbiriyle örerek sepet haline getirebilirsiniz.

7. Nakış El Sanatı

Nakış aslında ip ile yapılan bütün işlemelerin tek başlık altında toplanmasıdır dersek yalan olmaz. Nakış derken içerisine nelerin girdiğinden bahsedelim; çizerek kumaşa geçirme, oyarak kumaşa geçirme, ütü ile kumaşa geçirme gibi nakış işlemleri vardır. Aslında nakış, makinaların el işinin yerini almadığı zamanlarda oldukça önemli bir el işçiliği idi. Günümüzde ise bu işlemleri uğraş olarak evinizde rahatlıkla yerine getirebilir ve yok olmaya başlayan geleneği ayakta tutabilirsiniz.

8. Kumaş Boyama Teknikleri

En sevdiğiniz tişörtünüzün üzerinde çamaşır suyu sıçradığını düşünün. Tişörtünüze artık çöp gözüyle bakmaya başlarsınız öyle değil mi? Tabi ki böyle bakmakta sonuna kadar haklısınız ama artık edineceğiniz bu uğraş ile tişörtünüzü çöp olmaktan kurtarabilirsiniz. Shibori tekniği ile tişörtünüzü daha güzel hale getirmek artık sizin elinizde.

9. Preslenmiş Çiçek Sanatı

Son zamanlarda takı mağazalarına gittiyseniz eğer kolye içerisine koyulmuş çiçekler dikkatinizi muhakkak çekmiştir. Peki, size aynısını evinizde yapabileceğinizi söylesem nasıl olur? iki cam arasına hava almadan çiçeklerinizi yerleştirebilir ve muhteşem takılar yapabilirsiniz. Daha da güzeli bunu gelir kaynağına bile çevirebilirsiniz.

10. Örme işçiliği

Hepimizin o kışları giydiği kazak ve hırkaların yapımı aslında bir sanattır. Yani hepimizin annesi bir sanatçıdır dersek yalan söylemiş sayılmayız. Kalın ve farklı renklerdeki örgü iplerini şiş ile örebilir; çorap, patik, kazak, hırka yapabilirsiniz.


El sanatlarının hepsi aslında atalarımızın yaptığı işçiliktir. Günümüzde ise hızlı yaşamın getirdiği koşullar nedeniyle ihmal ettiğimiz geleneğimizi sürdürebilir ve el becerilerinizi bu sayede geliştirebilirsiniz.

Önceki İçerikYaşanmış Öyküleri Seviyorsanız Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap
Sonraki İçerikGün İçerisinde Halsiz Kalmanıza Sebep Olan 12 Alışkanlık
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.