Ana Sayfa Gündem Borsaya Girmeyi Düşünenlerin Bilmesi Gereken Bazı Terimler

Borsaya Girmeyi Düşünenlerin Bilmesi Gereken Bazı Terimler

49

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de artık işten artmadığını anlamışsınız demektir. Şu dönemlerde herkesin borsa hakkında tüyo duyan bir arkadaşı vardır. Bu yazıda kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakıp size belli başlı terimlerin ne demek olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Hisse Senedi Nedir?

Hepimizin illa ki duymuş olduğu terimlerden biri de hisse senetleridir. Peki neden herkes hisse senetlerinden bahsediyor. Çünkü hisse senetleri halk arasında açıklaması çok basit ve günlük hayatta karşınıza çıkan markaların pay haklarından ibarettir. Yani aslında bu sizin bir markaya olan güveninize dayanır. Ama ekonomist jargonunda tanımlandığı zaman çoğunuzda bir kıvılcım oluşmaz. Ekonomist kavramı ise şöyledir: “Anonim ortaklıklar tarafından çıkarılan ve anonim ortaklığın sermayesine belirli bir katılma payını temsil eden, yasal şekil şartlarına uygun olarak düzenlenmiş, kıymetli evraktır.”


Viop Nedir?

Giderek daha riskli ve anlaması daha zor olan terimleri görüyoruz ve Viop görebileceğiniz en riskli piyasalardan biridir. Bu piyasadaki risk kaldıraç etkisinden gelir. İnsanlar kaldıraç diyince genel olarak kumar veya faiz gibi şeyleri düşünür. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız kesinlikle uzak durmalısınız. Viop piyasasında işlem yapabilmek için çeşitli sözleşmeler imzalamanız lazım ve bankalar hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerini çok kez altı çizili bir şekilde açıklarlar. Viop’un açılımı “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası”dır. Vadeli işlemlerin tanımı ise, “Organize bir borsa olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda(VİOP) işlem gören ve bir vadede önceden belirlenmiş fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni ve dövizi alma-satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.” bu şekilde geçer. Opsiyonlar piyasası biraz daha karmaşık bir piyasadır ve şöyle bahsedilir: “opsiyonu alan tarafa opsiyon primi ödeyerek karşılığında belirli bir vadede veya belirli bir vadeye kadar önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni veya dövizi alma-satma hakkı veren; satan tarafı ise yükümlü kılan sözleşmelerdir.” 

Bono Nedir?

Bonolar bu kısımda görebileceğiniz en risksiz yatırım aracı olabilirler. Çünkü bonolor çeşitli türlere ayrılmaktadır ve siz istediğiniz ülkenin istediğiniz bonosunu rahatlıkla bankadan alabilirsiniz. Riskinizi kendiniz belirlersiniz. Bono kısaca şu şekilde açıklanabilir: “devlet ve kurumsal firmalardan yatırımcıların sabit veya değişken faiz oranlarıyla belirlenen süre içerisinde kredi aldığını gösteren bir belgedir. Bonoların bilinen ilk özelliği vadeleridir. Bononun vadesi 2 aydan az veya 12 aydan fazla olamaz. Şirketler ya da devlet tarafından çıkarılırlar. Bonolar bu özellikleri sebebiyle hisse senetlerine benzemektedirler. Sözleşmede belirtilen vadenin sonunda bonolar, paranın şirkette veya devlette bulunduğu süre için belirlenen faiz oranından elde edilen faiz kazancı eklenerek, yatırımcıya geri ödenirler.” Çeşitli bono türleri ise: hazine bonosu, altın gümüş ve platin bonoları, banka bonoları, finansman bonosu olarak dörde ayrılmaktadır.

Foreks Nedir?

Bu piyasa görüp görebileceğiniz en riskli yatırımdır. Bu risk, Viop’taki gibi kaldıraçlı bir sistem olmasından kaynaklanır, ama ayrıştıkları nokta ise Foreks’in uluslararası döviz piyasası olup, Viop’un ise sadece Türkiye sınırları içinde bir değerinin olmasından kaynaklanır. Foreks’te işlemler Amerikan Dolar’ı cinsinden gereçekleşir ve herhangi bir aracı kurumdan yatırım yapabilmeniz için 50 bin TL veya 10 bin USD cinsinde bir portföyünüz olmak zorundadır. Foreks “Foreign Exchange”in kısaltılmışıdır ve uluslararası döviz piyasası olarak dilimize çevrilebilir. Kısaca, internet üzerinden global borsa analizleri yapıp, bu doğrultuda yatırımlar yapabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca bu piyasalar global olduğu için 5 gün 24 saat boyunca işleme açıktır. Herhangi bir aracı kurum ile anlaşma yapmak için bir sürü anlaşma imzalamanız gerekir. Bu aracı kurumların çoğu da sizi bu konuda bilgilendirmek için müşterilerinin yüzde 70’inin zarar ettiği gerçeğini sizinle paylaşırlar. 


Yukarda gördüğünüz gibi para kolay bir şekilde kazanılmıyor. Bu uğurda gerekirse paradan gerekirse sağlığınızdan olma ihtimaliniz var. O yüzden lütfen herhangi bir yatırım yapmadan önce finansal okuryazarlığınızı geliştirin veya profesyonel birine bırakın. Ayrıca yatırımın kumardan ne kadar farklı bir kafa yapısıyla gerçekleştiğini unutmayın. Asla profesyonel olmayan insanlardan yatırım tavsiyesi almayın.

Önceki İçerikSanal Dünyanın En Sevilen Türk Yapımı Oyunları
Sonraki İçerikCüzdanınızı Dolduran, Para Kazanabileceğiniz İnternet Siteleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.