Ana Sayfa Nedir Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

61

Bitcoin şu günlerdeki yükselişiyle herkese şaşkınlık yaratırken kimilerine göre de bitcoin hala güvenilemez bir dolandırıcılık yöntemidir. Bitcoin 2008 yılındaki ekonomik krizin ardından Satoshi Nakamato tarafından oluşturulan bir dijital kripto para birimidir. Bu para birimini diğer para birimlerinden ayıran şey ise herhangi bir para transferine üçüncü şahıs kişilerin karışamıyor olmasıdır. Üçüncü şahıs kişilere en iyi örnekler banka veya aracı kurumlar olarak gösterilebilir. Peki bu kurumlar olmadan yani herhangi bir otorite sağlayıcı olmadan para transferleri nasıl gerçekleşiyor? Bitcoin transferi için karşı tarafın kişiye özel hesap numarasına ihtiyacınız var ve Bitcoin gönderme işlemini yaptığınız zaman bu işlem durdurulamaz veya geri alınamaz ve bu süreçte gönüllü kodlayıcılar tarafından işlemleriniz onaylanır. Bu işlem yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürer ve sonunda Bitcoin karşı tarafın hesabına ulaşır.


Bu yüzden bu sisteme “Eşten eşe elektronik nakit sistemi” denir. Bitcoin’ in nakit paralardan en büyük farkı kıymetli madenler gibi sınırlı bir sayıda üretilebilmesidir.


Bitcoin için bu sınır 21 milyon adettir. Bu yüzden her gün Bitcoin bir önceki güne göre daha da değerlenir çünkü bir gün talep arttıkça arz seviyesi sabit kalmak zorunda olacak. Bitcoin’in en büyük avantajları izinin sürülememesi (anonim), enflasyondan etkilenmemesi ayrıca çok yüksek miktarlarda nakit akışı döndürebilmesidir. İzinin sürülememesi dezavantaj olarak da görülebilir çünkü para aklama ve yasal olmayan ticaretlerde kullanılabilir. Diğer dezavantajlar ise bu konuda yeterince yetkin kişi bulunmamaktadır ve bu teknolojiye geçiş insanların şüphelerinden dolayı yavaş yavaş olmaktadır. Ülkemizde Bitcoin alabileceğiniz en güvenilir sitelerin başında BtcTurk gelmektedir. Hatırladığım kadarıyla Türkiye’de Bitcoin alım satımına olanak sağlayan ilk sitelerden biridir. Ayrıca kolay kullanım ve kullanıcı dostu ara yüzü bu işi herkes için sevilebilir ve hoş kılmaktadır. Mobil uygulaması sayesinde de istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde Bitcoin alım satımı yapabilirsiniz.

Önceki İçerikİletişim Nedir?
Sonraki İçerikEgo Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.