Ana Sayfa İnternet Bionluk Nedir ve Freelancer Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Bionluk Nedir ve Freelancer Olarak Nasıl Para Kazanılır?

46

Günümüzde herkes bir yerlerden ek gelir elde etme çabasına girmiş durumda. Bunu yapabileceğiniz pek çok alan mevcut. Bu konuda bütün ilgiyi internet sektörü çekiyor diyebilirim. Hemen herkesin kullandığı ve erişimin kolay olduğu internet sayesinde pek çok kişi ek gelir elde ediyor. İnternet üzerinden para kazanmanın da birçok farklı yolu bulunuyor. Bunlardan biri de freelancer‘lık yapmak. Bu konuda sizlere önerebileceğim en başarılı sitelerden biri bionluk.com. Gelin sizlere freelancer’lık mesleğinden ve bionluk.com ‘dan bahsedeyim.

Freelancer Ne İş Yapar?

Freelancer nedir ve ne iş yapar? Malum teknoloji çağında yaşıyoruz ve birçok iş internet üzerinden yürüyor. Freelancer’lar bu döngünün önemli parçalarından biridir desem yanılmış olmam. Freelancer’lar tek seferlik veya birkaç işi birden yapıp yalnızca bu işin karşılığını alan çalışanlara denir. Bu şekilde herhangi bir yere veya bir kuruma bağlı olmadan çalışabilirsiniz. Peki freelancer olarak ne iş yapacağım dediğinizi duyar gibiyim. Elinizden hangi iş gelirse bunu yapabilirsiniz. Örneğin ingilizce veya farklı bir dilde çeviri yapıyorsanız bunun için ilan açarak veya verilmiş iş ilanlarına bakarak tek seferlik çeviri işi yapabilirsiniz. Makale yazarlığı yaparak her yazdığınız kelime üzerinden para kazanabilirsiniz. Eğer grafik tasarım veya yazılım alanlarında bilginiz varsa verilen tek seferlik işleri alabilirsiniz. Logo yapabilir veya bir web sitenin yazılımını yapabilirsiniz. Çalışma alanı oldukça geniş bir meslekten bahsettiğimizi belirtmek istiyorum. Tabi ki yaptığınız işin değerine göre para alacağınızı unutmayın.

Freelancer Ne Kadar Para Kazanır?

Bu durum oldukça değişken olabilir. Yukarıda da bahsettiğim üzere yaptığınız işin önemine göre para kazanırsınız. Öncelikle yapacağınız işin fiyatını sizin belirlediğinizi belirtmek isterim. Eğer müşterinizle fiyat konusunda anlaşabilirseniz işi yapıp paranızı alabilirsiniz. Piyasada iş yapan diğer freelancer’ların da ne kadar ücret karşılığında iş yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Sizin yapacağınız işi bir başkası daha uygun fiyata yapıyorsa, tercih edilme oranınız düşecektir. Bu sebeple öncelikle çalışacağınız alanda iş yapan diğer freelancer’ları araştırmalı ve ona göre bir fiyat belirlemelisiniz.

Kazanacağınız parayı biraz daha üst seviyelere çekmek için ekstra seçenekler ekleyebilirsiniz. Örneğin müşterinize fazladan revizyon hakkı tanıyarak daha fazla ücret talep edebilirsiniz. Veya sizinle aynı işi yapacak olan diğer kişilerden farklı bir özellik ortaya koyarak daha fazla para kazanmanız mümkün.

Bionluk Nedir?

Gelelim bioluk.com isimli sitemize. Yukarıda bahsettiğim freelancer’lık işini bir üst seviyeye taşıyan bir site olduğunu söylemeliyim. Her türlü iş kolunda çalışan freelancer’ları tek bir platformda toplayan sitenin ta kendisidir. Bu sitede kendinize bir profil oluşturarak yapabileceğiniz işler hakkında ilan verebilirsiniz. Verdiğiniz bu ilan ile herhangi bir yere bağlı olmadan tek seferlik işler yapabilirsiniz. Bionluk bunu en güvenli şekilde yapmanıza olanak tanır.

Herhangi bir kategoride iş ilanı açarak müşterilerinizle bionluk üzerinden iletişime geçerek para kazanabilirsiniz. Yapacağınız işe bir fiyat belirleyerek kendi kazancınızı yönetmeniz de mümkün. Ayrıca eğer bir iş yaptırmak istiyorsanız bunu bionluk’ta çalışan freelancer’lara yaptırabilirsiniz. Örneğin kendi şirketiniz için bir logo yaptırmak istiyorsunuz. Bionluk bünyesinde ilan vermiş çalışanlar ile iletişim kurarak logonuzu yaptırmanız oldukça iyi bir seçenektir. Burada iş yapan kişilerin önceki işlerine bakabilir, yorumlarını okuyabilir veya puanlarına göz gezdirebilirsiniz.

Bionluk’tan Nasıl Para Kazanabilirim?

Eğer freelancer olarak çalışıp para kazanmak istiyorsanız öncelikle kendinize bir profil oluşturmalısınız. Burada yapacağınız işi seçmeli ve bunun için detaylı bir ilan vermelisiniz. Ardından müşterilerinizle iletişime geçmelisiniz. Gelin daha önce bionluk’ta iş yapmış biri olarak sizlere biraz ipucu vereyim.

Bionluk’ta Daha Fazla İş Yapmanın Püf Noktaları:

  • Öncelikle profilinizde gözükmesi için kendinize bir portfolyo oluşturun. Bionluk’un özellikleri arasında bulunan portfolyo özelliğinin oldukça önemli bir nokta olduğunu söylemeliyim. Daha önce yaptığınız işleri derleyip toparlayın ve yeni müşteri adaylarınızın görmesi için profilinize ekleyin. Bu durum müşterilerin gözünde sizi değerli yapacaktır ve yeteneklerinizi daha rahat göstermenizi sağlayacaktır. Ayrıca portfolyo sahibi olan freelancer’lar diğerlerine göre bir adım öndedir. Tabi ki bunu yaparken işi yaptığınız müşterinizin izin verdiğinden emin olmalısınız.
  • İkinci olarak güzel bir fiyat tablosu oluşturmalısınız. Piyasa araştırması yapmalı ve yapacağınız işin ortalama ne kadar ücret karşılığında yapıldığını öğrenmelisiniz. Ardından cazip bir fiyat listesi oluşturarak iş yapmaya başlayabilirsiniz. Bionluk sizlere fiyat tablosu hazırlamanız için seçenek sunuyor. Bu sayede 3 farklı paket oluşturabiliyorsunuz. Ekstra özellikler ekleyerek yapacağınız işi daha hesaplı ve daha cazip hale getirebilirsiniz.
  • Müşterilerinizle iletişiminizi iyi tutmalısınız. Çünkü bu sitede puan ve yorum sistemi bulunuyor. Daha önce yaptığınız işleri müşterileriniz puanlıyor ve yorumluyorlar. Size iş verecek olan birinin en çok baktığı yerlerden biri burasıdır. Bu sebeple hem işlerinizi özenle yapmalı hem de müşterilerinize karşı ilgili olmalısınız.
  • Bir başka püf nokta olarak bu siteye karşı ilgili olmanız gerektiğini söylemeliyim. Profilinizde ortalama cevap verme süreniz ve en son ne zaman çevrimiçi olduğunuz gözüküyor. Müşteriler ortalama cevap süresi fazla olan biriyle çalışmaktansa atılan mesajlara hızlı dönüş yapanlarla çalışmayı tercih ediyorlar.
  • Son olarak pazarlık yapıp teklif vermekten çekinmeyin. Her müşteri için özel teklifler sunabiliyorsunuz. Bu teklifleri yapılacak olan işin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Bu kısım tamamen size kalmış. Eğer verdiğiniz fiyat müşteriniz için de uygunsa anlaşıp çalışabilirsiniz. Hem bu sayede sürekli olarak çalışabileceğiniz bir müşteri kazanabilirsiniz.
  • Bonus: Bu sitede işi ne kadar sürede tamamlayacağınızı belirtiyorsunuz. Eğer belirttiğiniz süreden daha kısa sürede işinizi teslim ederseniz hem güzel yorumlar alabilir hem de freelancer puanınızı yükseltebilirsiniz.

Ödemeler Nasıl Gerçekleşiyor ve Güvenli mi?

Bu da en çok alınan sorulardan bir tanesi. Bionluk.com’un oldukça güvenli bir ödeme sisteminin olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Müşteriniz ilk olarak profilinizde bulunan iş ilanlarından birini seçiyor ve ardından hangi paketi alacağına karar veriyor. Sizinle iletişime geçtikten sonra sistem üzerinden sipariş veriyor. Bu noktadan sonra belirttiğiniz işi tamamlama süreniz başlamış oluyor. Tabi ki müşteriniz siparişi verirken aynı zamanda ödemeyi de yapıyor. Yapılan ödeme bionluk üzerinde bekliyor. İşi tamamladığınızda müşteriye bunu belirtiyorsunuz ve sistem üzerinden yolluyorsunuz. İşin teslim edildiğini gören sistem müşteri onayını aldıktan sonra parayı size, yapılan işi de müşteriye teslim ediyor. Bu sayede dolandırıcılıkların önüne geçilmiş olunuyor.

Sizlere önerim; bu sizi siteden farklı bir platformda anlaşıp görüşmek için çağıranları dinlememeniz. Çünkü bunu yaparsanız dolandırılma ihtimaliniz olabilir. Her şeyi site üzerinden yapmanız sizin için daha güvenli olacaktır. Ayrıca herhangi bir sorun yaşarsanız destek sistemi sayesinde sorununuzu halledebiliyorsunuz. Eğer yapacağınız iş için farklı bir teklif vermek istiyorsanız görüşme sırasında bunu da gerçekleştirebiliyorsunuz. Fiyat konusunda karşınızdaki müşterilerle anlaşabiliyorsunuz.


Sizlere elimden geldiği kadar mükemmel bir platform olan bionluk’tan bahsetmeye çalıştım. Bu platformu kullanarak ek gelir elde edebilir ve bir flreelancer olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca tek seferlik işlerinizi de yaptırabilirsiniz. Oldukça güvenli bir site olan bionluk.com tıpkı yurtdışında bulunan fiverr platformuna benzemektedir. Eğer bilgisayarınız üzerinden tek seferlik işler yapmak ve herhangi bir kuruma bağlı kalmak istemiyorsanız bionluk.com tam size göre diyebilirim. Şimdiden bol kazançlar.

Önceki İçerik2021 Güncel Erkek İsimleri
Sonraki İçerik2021 Kız İsimleri Güncel Liste
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.