Ana Sayfa Yaşam Başarı Öyküleriyle Öne Çıkan 10 Girişimci

Başarı Öyküleriyle Öne Çıkan 10 Girişimci

147

Hayat her zaman yüzümüze gülmez değil mi? Fakat bu başarılı olmayacağımız anlamına da gelmez. Bazı zorluklara göğüs gerip sabrettiğinizde başarılı olmanız kaçınılmazdır. Dünyada bunun gibi veya daha farklı birçok girişimcilik hikayesi bulunuyor. Bu öyküler insanlara cesaret veriyor ve hiçbir şeyin imkânsız olmadığını kanıtlıyor. Açıkçası ben bu öyküleri okumaya bayılıyorum. Kimisi en baştan şanslı oluyor kimisi de yapılan birçok hatadan sonra başarıyı yakalıyor. Bütün bu öykülerin arkasındaki ortak şey ise çok çalışmak ve umutsuzluğa kapılmamak. Sizler için bu hikayelerin bazıları seçtim ve derledim. Unutmayın hayallerinizi gerçekleştirmek için geç değil. Yalnızca biraz cesaret gerekiyor. Bu cesaret için gelin diğer girişimcilerin başarı öykülerine bir göz atalım.

1. Hamdi Ulukaya

Etrafta göreceğiniz birçok farklı girişimcilik öyküsü olduğunu biliyorum. Bunların hepsi lüks giyim markalarından veya yeni bir web yazılımı ile olmuyor. Buna vereceğim en güzel örneklerden biri de kesinlikle Hamdi Ulukaya’dır. Hamdi Ulukaya Erzincan’da doğmuş bir çocuktur. Ailesi süt ürünleri üretiyordu. Büyüdükten sonra New York’a İngilizce öğrenmek için Hamdi Ulukaya burada yeni bir karar aldı. New York’un kuzeyinde satılık olan kapatılmış bir yoğurt fabrikasını satın aldı. Bu yoğurt fabrikası dönüm noktası olacaktı. Satışlar beş seneden kısa bir sürede 1 milyar doların üzerine çıktı. Kurduğu yoğurt fabrikasının ismi Chobani’dir. Ve bu marka Amerika’nın en hızlı büyüyen markalarından biridir. Hatta başarıdan başarıya koşan bu marka 2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri listesinde yerini aldı. Bununla birlikte Dünyayı Değiştiren Şirketler listesinde de kendine yer buldu. Ne diyelim Hamdi Ulukaya’ya başarılarının devamını diliyorum.


2. Nevzat Aydın

Gelelim listemizin ikinci sırasına. Burada sizlere hemen herkesin duyduğu, bildiği ve kullandığı yemeksepeti uygulamasının kurucusu Nevzat Aydın’dan bahsedeceğim. Kendisi İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Amerika yollarına düştü. Burada bulunan Silikon Vadisi’ne giderek University of San Francisco’da MBA eğitimi aldı. Amerika’da bulunduğu süreç boyunca e-ticaret konusuna ilgi duyan Nevzat Aydın kafasında harika bir projeyle Türkiye’ye döndü. Diğer iki ortağı ile birlikte 150 bin dolar harcayarak 2001 yılının başında yemeksepeti isimli projesini hayata geçirdi. Başlangıçta yalnızca İstanbul’da hizmet veren yemeksepeti yaygınlaştıkça Ankara, İzmir ve diğer tüm şehirlerde kullanılır hale geldi. Bu girişimden faydalananlar yalnızca karnı acıkmış insanlar değildi. Küçük ve bilinmeyen birçok işletme bu uygulama sayesinde birçok insana servis yapabilir hale geldi. Son olarak yemeksepeti Almanya’da bulunan Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara satıldı. Karnınız acıkıp sipariş vermeden önce yazımıza üçüncü girişimcimiz ile devam edelim.


3. Sophia Amoruso

Hayat ne kadar acımasız olursa olsun başarmanın sizlerin elinde olduğunu gösteren bir girişimcilik hikayesi ile sizlerleyim. Kahramanımızın ismi Sophia Amoruso. Bu cesur kadının öyküsü oldukça üzücü bir şekilde başlıyor. Sophia öncelikle nefret ettiği okulunu bırakıyor ve sonra daha 17 yaşında olmasına rağmen evini terk ediyor. Kendi tabiri ile ‘’Kendimi tıpkı yapış yapış bir makarnayı çöpe atar gibi yollara atmıştım’’ diyor Sophia. Geçimini sağlamak için ise bir şeyler çalmış. Daha sonra bir sanat okulunda güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlamış. Bu sırada okuduğu bir kitap ona başarı kapılarını aralama fikrini vermiş. Kitabın ismi ise Aptallar İçin eBay’de İş Hayatı. Daha yalnızca 22 yaşındayken eBay’de Nasty Gal isminde bir vintage dükkânı açmış. Başlangıçta küçük bir dükkân olan Nasty Gal şu anda 350 çalışanı olan dev bir marka. 30 yaşında milyoner olan Sophia Amoruso bir zamanlar hırsızlık yaparken şimdi Los Angeles merkezli bir markanın kurucusu.


4. Pierre Omidyar

Hazır eBay’den az önce bahsetmişken kuruluş hikayesini anlatmamak olmazdı diye düşünüyorum. Çünkü bu hikayenin de en az diğerleri kadar ilginizi çekeceğine eminim. Tam ismi Pierre Morad Omidyar olan girişimcimiz Paris’te dünyaya geldi. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ise Apple tarafından kullanılan yazılımları geliştiren Claris adlı şirkette çalışmaya başladı. Benim fikrime göre kariyerine oldukça iyi başlayan Pierre General Magic isimli şirkette yazılım mühendisi olarak devam etti. Burada yaptığı iş ise web sayfası tasarlamaktı. Hatta eşiyle web sayfası tasarlayarak tanıştı. 28 yaşındayken Auction Web isimli çevrim içi hizmet ile eBay’in temellerini atmış oldu. Hatta sizlere ufak bir bilfgi daha vermek isterim. Sitede satılan ilk ürün kırılmış bir lazer işaretleyiciydi. Sattığı ürünler günden güne arttı. Sattığı her üründen aldığı ufak kar payları ile siteyi büyüttü. Büyüyen işine daha fazla vakit ayırabilmek için General Magic isimli şirketten ayrıldı. Son olarak ise 1997’de sitenin ismini eBay olarak değiştirdi. Birçok insanın ticaret yapabildiği bu harika sitenin kurulum hikayesi işte bu şekilde ortaya çıktı. Oldukça istikrarlı ve başarı dolu bir öykü olduğunu düşünerek bir diğer girişimcimize geçmek istiyorum.


5. Gamze Cizreli

Diyarbakırlı bir ailenin kızı ve Türk girişimcimizin ismi Gamze Cizreli. Üç kız kardeşin en küçüğü olan Gamze Hanım ODTÜ işletme mezunu. Üniversite eğitimini bitirdikten sonra ise kendisi kafe sektörüne atılmış. Ailesi bürokrat veya avukat olmasını isterken kendisinin hayalinde hep kafe işletmek varmış. Hep kalabalık sofralarda yemek yiyen Cizreli bunu kafe sektörüne yansıtmayı düşünmüş ve erkek arkadaşı ile birlikte Ankara’daki ilk kafeyi 1993 yılında açmış. Ardından başarı basamaklarını yavaş yavaş tırmanmaya başladılar. 2 farklı ortak ile birlikte Kuki’yi daha sonra ise Quick China’yı açtılar. 2005 yılında ise ikinci girişimcilik hayatının başlamasını sağlayan bir dibe çöküş dönemi yaşandı. Her şeyini kaybettikten sonra 2007 yılında yeni ortakları ile beraber Big Chefs isimli kafeyi açtı. Ankara’da doğan Big Chefs kısa sürede büyüyerek 50 şubeye ulaştı. Lakabı Big Mama olan Gamze Cizreli bu başarı öyküsüyle Türkiye’nin öne çıkan girişimcilerinden birisidir. Başarılarının devamını diliyoruz.


6. Demet Mutlu

Listemizin altıncı sırasında Türkiye’de en çok kullanılan e-ticaret sitesi olan Trendyol’un kuruluşundan ve kurucusu olan Demet Mutlu’dan bahsedeceğim. Haydi başlayalım. Trendyol’un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu’dur. New York doğumlu olan Demet Mutlu liseyi İtalya’da okudu. Daha sonrasında ise doğduğu şeyhe yani New York’a dönerek üniversiteye başladı. New York Üniversitesi ekonomi bölümünü birincilikle bitirdikten sonra Harvard’a MBA’e kabul edildi. Oldukça başarılı bir eğitim hayatına sahip olan Demet Mutlu kendi işini kurmak istiyordu. Bu sebeple Harvard’ı yarım bırakarak 300 bin dolar sermaye ile evinin salonunda Trendyol’u kurdu. 2010 yılında yayına geçen Trendyol ilk 16 ayda 150 milyon dolar değere sahip olan büyük bir şirket haline geldi. Şu an ise bu markayı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.


7. Robert Nay

Son dönemlerde yazılımcı olmanın önemi git gide artıyor. Hem iş dünyasında hem de eğlence dünyasında bunu hissedebiliyoruz. Örneğin akıllı telefonlar ile mobil oyun dünyasında yepyeni bir dönem açıldı. Hemen herkesin telefonunda mobil oyunlara rastlayabiliyoruz. Robert Nay isimli girişimcimiz ise oldukça genç. Henüz daha 14 yaşındayken kendi imkanları ile oyun yapmayı öğrenen Robert, Bubble Ball isimli bir oyun üretti. Bu oyun çok kısa sürede oldukça ünlü bir oyun olan Angry Birds’ü geçti. Robert 2 haftada 2 milyon indirmeye ulaşan oyunu ile bizlere bir şey kanıtlamış oldu. Girişimciliğin yaşı olmadığını ve her yaştan insanın girişimcilik yapabildiğini gösterdi. Ayrıca günümüzde her türlü bilgiye internet sayesinde ulaşabiliyoruz. Bütün bunlar düşünüldüğünde hayallerinizdeki fikirleri gerçekleştirebilirsiniz.


8. Nick D’Aloisio

Listemizin sekizinci sırasında yine oldukça genç bir girişimciye yer vermek istedim. Henüz 15 yaşındayken kendi yazdığı Summly adlı uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama başarılı olunca Yahoo’ya milyonlarca dolara sattı. Bilinen satın alma fiyatı ise 30 milyon dolar. Uygulamanın mantığı ise oldukça basit. Popüler haber ve medya sitelerindeki içerikleri kullanıcılar için özetliyor. Genç girişimcilerin bu denli büyük işler başarabilmesi insanlara her yaşta girişimciliğe atılabileceğini gösteriyor değil mi?


9. Chad Hurley, Steve Chan, Jawed Karim

Listemizin dokuzuncu üyeleri olan girişimci grubu ile karşınızdayım. İsimlerini duymamış olabilirsiniz fakat hayata geçirdikleri uygulamayı eminim biliyorsunuz. YouTube isimli uygulamayı kuran bu 3 arkadaş gerçekten dünyayı değiştiren bir işe imza attılar. Chad ve Steve PayPal’da çalışan iki arkadaştı. Katıldıkları ev partisinde çekilen fotoğraf ve videoları paylaşmak istediler. Boyut sorunları yaşamalarının ardından yeni bir çözüm üretme kararı aldılar. Test videosuyla yola çıkardıkları YouTube kısa süre sonra yayına açılmış oldu. Bazı şirketlerden yatırım alarak ilerleyen Youtube bir süre sonra Google tarafından 1,65 milyar dolar karşılığında satın alındı. 3 arkadaşın birlikte oluşturdukları bu girişim şu anda dünyanın en çok kullanılan video platformlarından birisidir.


10. Moziah Bridges

Listemizin son girişimcisi ile karşınızdayım. Yine genç girişimcilerden biri olan Moziah Bridges kendi üretimi olan papyonları internetten satarak büyük miktarda para kazandı. Daha yalnızca 9 yaşındayken babaannesinden öğrendiği dikiş bilgisiyle papyon üretmeye başladı. Ürettiği papyonları Etsy isimli e-ticaret sitesinde satan Moziah, 30 bin dolar kazandı. Yalnızca 11 yaşındayken pek çok iş adamından daha başarılı işlere imza atan Moziah Bridges girişimciliğin yaşının olmadığını bizlere gösteren genç girişimcilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Başarılarının devamını diliyorum.


İnsanların nerde ve hangi yaşta olduklarının önemi yoktur. Önemli olan hedeflerinizi kafanızda oluşturduktan sonra çok çalışma ve sabırla gerçekleştirmenizdir. Bu yazımda sizlere bunu kanıtlayacak birçok farklı başarı öyküsüne yer verdim. Her biri birbirinden farklı olmasına rağmen tek bir ortak yanları var. Hedeflerinden vazgeçmeyen insanlar ve girişimciler bu öykülerin ortak noktasıdır. Umarım bu öyküler cesaretinizi toplamanızda sizlere yardımcı olabilir. Belki bir gün bu listede sizlerin isimlerinize de yer verebiliriz.

Önceki İçerikUnutulmayan Efsane Çizgi Diziler
Sonraki İçerikCesaret Veren 10 Motivasyon Filmi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.