Ana Sayfa Yaşam Bakımı Kolay Olan 10 Evcil Hayvan

Bakımı Kolay Olan 10 Evcil Hayvan

119

Hayatımızın büyük bölümünü evlerimizde geçirdiğimiz bu günlerde bir ev arkadaşı hepimize iyi gelirdi değil mi? Hayvan dostlarımız hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. Bazılarını evde besleyebiliyorken bazılarını vahşi doğadan ayırmak zararlı olacağından evlerimizde besleyemiyoruz. Evde besleyeceğiniz hayvanı seçerken düşünmeni gereken ilk şey evcil dostunuzun sağlığı ve mutluluğu olmalı. Onları doğasından ayırmak kimi zaman iyi bir fikir olmayabilir. Eğer hayvan bakımına elverişli imkanlarınız varsa evcil hayvan edinmelisiniz. Unutmamak gerekir ki evcil hayvan sahibi olmak gerçekten büyük bir sorumluluktur. Ayrıca her zaman savunduğumuz şey hayvanların para kullanılarak alınması değil sahiplenilmesidir. Gelin şimdi sizlerle evde bakımını kolay yapabileceğiniz hayvan dostlarımıza göz atalım.

1. Köpek

Evcil hayvan denildiğinde birçoğumuzun aklına ilk olarak köpekler gelir. Bahçenizde veya evinizin içinde besleyeceğiniz köpekler oldukça sadık bir dosttur. Köpeklerin evde bakımını yapmak için standart bir bilgi maalesef yok. Çünkü her cinsin kendine özgü bakımı mevcut. Eğer köpek sahiplenmek istiyorsanız sahipleneceğiniz türün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bazı cinslerin yaşam alanı ev olmayabiliyor. Eğer enerjisini atabileceği bir alanınız yoksa bu tür köpekleri eve kapatmanız tam anlamıyla eziyet anlamına gelebilir. Neredeyse bütün köpeklerin yapması gereken şey ise spordur. Günlük yürüyüşe çıkartmanız gerekir. Her gün bu dostunuza vakit ayırmalı ve onunla ilgilenmelisiniz. Köpeğiniz sizden doğal olarak ilgi bekleyecektir. Ona ihtiyacı olan ilgiyi veremeyeceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle evcil hayvan sahiplenmeyi bir daha düşünmelisiniz. Eğitimlerini verebilmeli ve vaktinizin bir kısmını köpeğinize ayırabilmelisiniz. Beslenme konusuna gelirsek her cinsin kendine özgü beslenme alışkanlıkları bulunur. Büyük cinsteki köpeklerin harcadığı enerjiyle doğru orantılı olarak fazla yemek yemesi gerekebilir. Aynı zamanda düzenli olarak veteriner kontrolüne de götürmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dışardan bakıldığında kolay gözüktüğünü biliyorum. Fakat köpek bakımının zahmetli olduğunu unutmamalısınız. Bu kadar zahmetin sonunda size sevgiyle bakan dostunuzu gördüğünüzde ise bunun her şeye değeceğini düşüneceğinizden eminim.


2. Hamster

Diğer evcil hayvanlara göre evde hamsterlerın evde bakımı daha kolaydır. Tıpkı kuşlar gibi geniş bir kafesin içerisinde bakabileceğiniz hamster dostlarımız oldukça sevimlilerdir. Gündüzleri durgun fakat geceleri hareketli olan bu sevimli hayvanların enerjisini atabilmesi için kafesin içine hareket oyuncakları koymanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem oyun oynayabilir hem de enerjisini boşaltabilir. Ortalama 2-3 sene yaşayabilen bu dostlarımızın bakımını yapabilmek için her gün düzenli bir şekilde yemini ve suyunu yenilemelisiniz. Ayrıca kafesin içinin kirleneceğini tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Düzenli olarak kafes temizliğini sağlayarak onlar için temiz bir yaşam alanı sağlamalısınız. Hamster dostlarımız fare sınıfından geldiği için ısırma eğilimleri olabiliyor. Buna çözüm olarak ise eğitimi önerebilirim. Küçükken sahiplendiğiniz hamster ilgi gördükçe bu eğilimini daha az kullanacaktır.


3. Tavşan

Bu sevimli dostlarımız da evde bakımı kolay evcil hayvanların arasında yerini alıyor. Her zaman tavsiye ettiğim gibi yavruyken sahiplendiğiniz tavşanınız sebze yiyerek beslenebilir. Çizgi filmlerden de bildiğimiz üzere havuç, marul, maydanoz gibi sebzelerle tavşanınızı besleyebilirsiniz. Beslenme alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tavşanınızın cinsine dikkat ederek veteriner hekimlere sormanızı tavsiye ederim. Ev ortamında da yaşayabildiği gibi kafes içerisinde de yaşayabilen tavşanlar için önerilen kafes büyüklüğü kendi büyüklüğünün en az 3-4 katı olarak belirtilir. Fakat çevrede güvenlik önlemleri alarak belirli aralıklarla kafesten çıkartmanızı tavsiye ederim. Unutmayın oda bir canlı ve oyun oynayıp enerjisini atması gerekir. Bunu yaparken balonu ve camları kapatmayı unutmayacağınızı umuyorum. Eğer kafeste bakıyorsanız hareket etmesi için dışarı çıkarttığınızda kafesi temizleyebilirsiniz. Ayrıca suluktaki suyu her gün yenilemeyi unutmayın.


4. Kaplumbağa

Kaplumbağalar oldukça sevimli ve bakımı da bir o kadar kolay evcil dostlarımızdır. Tıpkı balıklar gibi gün içerisinde bir veya iki kez yem verip belirli aralıklarla sularını değiştirmeniz onlar için yeterli olacaktır. Sakin hayvanlar olmaları ve bakımları kolay olması sebebiyle pek çok insan tarafından evcil hayvan olarak bakılır. Bakımlarının kolay olması hiç sorumluluk almayacağınız anlamına gelmez. Bunu kesinlikle unutmamalısınız. Uzun ömürlü kaplumbağa cinslerinin büyümesi durmadan devam eder. Bu sebeple kaplumbağanız büyüdükçe ona yeterli boyutlarda yeni bir akvaryum almanızı öneririm.


5. Balık

Herkesin küçükken bir fanusu ve bir Japon Balığı olmuştur. Evde bakımı en kolay hayvanlardan biri şüphesiz balıktır. Tabi ki türüne göre farklı besleme yöntemleri uygulamanız gerekir. Bunun dışında ise gün içerisinde bir veya iki kere beslemeniz yeterli olacaktır. Balıklarınıza akvaryum veya bir fanusun içerisinde uzun bir süre boyunca bakabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken şey ise suyun temizliğidir. Yaşam alanının suyunu temiz tutmaya ve belirli aralıklarla temizlemeye özen göstermeniz gerekir.


6. Kedi

Kediler köpeklerden sonra en çok tercih edilen evcil hayvanlardır. Tabi ki sorumlulukları en az köpek kadar fazladır. Hareketi ve oyunu çok seven kedilerin tuvalet eğitimleri köpeklere göre daha kolaydır. Evin içerisine yerleştirilen kum kabını onlara göstermeniz ve eğitmeniz halinde tuvaletlerini kendi kumlarına yapmaya başlayacaklardır. Kumun koku yapmamasını istiyorsanız sizlere kristal kum kullanmanızı öneririm. Birçok farklı cinsi bulunan kedilerin ortak özelliği ilgiyi ve oyunu sevmeleridir. Onlar için hazırladığınız sıcak yataklarında yatmaya da bayılırlar. Beslenme özelliklerini öğrenmek için cinsini öğrenmeniz gerekebilir. Bunun için ise mutlaka bir veterinere danışmanızı öneririm. Oldukça sevimli olan kedi dostlarımız evde kolay bakılabilen hayvanlar arasında yer alıyor.


7. Kuş

Evlerimizde bizlere eşlik eden kuş dostlarımızı bu listede es geçemezdim. Birçoğumuzun evinde muhabbet kuşu bulunmuştur. Bakımı kolay olan bu kuşlar için geniş bir kafes yeterli olacaktır. Sizlerin yapması gereken şey ise yemini ve suyunu günlük olarak değiştirmek olacaktır. Bu kuşların birçoğu oyunu çok sevdiğinden kafesinin içine bazı oyuncakların koyulması iyi olabilir. Ayrıca belirli bir aralıkla camları kapatarak kuşunuzu kafesten dışarı çıkarmalısınız. Bu sayede hareket edip kanatlarını açabilir. Kafesten çıkarttığınız zamanlarda kafesi temizleyebilirsiniz. Bu sayede küçük dostunuza temiz bir yaşam alanı oluşturmuş olursunuz. Ayrıca kafesin altına gazete veya kâğıt sermeniz temizliği kolaylaştırabilir. Muhabbet kuşlarının yanı sıra evlerde beslenen kuş türlerine örnek olarak kanarya veya papağan verilebilir. Her kuşun kendine özgü bakımları bulunur. Örneğin muhabbet kuşlarının tırnaklarının hafifçe kesilmesi gerekirken sultan papağanları tırnak boyutlarını kendileri ayarlayabilirler. Bunları öğrenmek için mutlaka bir veteriner hekime danışmanızı öneririm.


8. Kertenkele

Çekingen canlılar olan kertenkeleler son dönemlerde evde bakımı yaygınlaşan canlılardandır. Kolay bakımları ve beslenmeleri sebebiyle birçok insan evinde kertenkele beslemeye başlamıştır. Ortalama 20 yıl boyunca hayatta kalan kertenkeleleri kimi insanlar çok sevse de kimi insanlar ürkütücü bulduğu için yaklaşamazlar. Solucan tarzı şeyler ile beslenen kertenkelelerin beslenmeleri genel olarak zahmetsizdir.


9. Şeker Planör

En az isimleri kadar sevimli olan şeker planörler sincap benzeri bir hayvandır. Eğer bir kafeste bakacaksanız en önemli özelliği kafesin çok büyük olmasıdır. İçerisine oyuncaklar yerleştirmenizi öneririm. Bu kafesin temizliğini düzenli olarak yapmanız gerektiğini unutmayın. Süzülerek uçabilen şeker planörlerin bakımında en büyük rol ise beslenmesine düşüyor. Oldukça dengeli beslemeniz gereken şeker planörler için sebze ve meyve kadar protein alımı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Onları sıkça dışarı çıkarmalı ve hareket etmelerini sağlamalısınız.


10. Gine Domuzu

Görünüş olarak hamsterlarla karıştırılsalar bile oldukça farklı özellikleri olan gine domuzları çok eskiden beri evcil hayvan olarak tercih edilmektedir. Hamsterler ile aralarında bulunan en büyük fark atlama, zıplama gibi hareketler yapmamasıdır. Beslemesi ve bakımı kolay olan bu hayvanların kafeslerini temiz tutmalı, yemini ve suyunu her gün değiştirmelisiniz. Bu sevimli hayvanların ısırma özelliği olmadığı için hamsterlere oranla daha çok tercih edilmektedirler.


Hayatımızın önemli bir yerinde olan hayvan dostlarımızı sahiplendiyseniz bakımlarına özen göstermelisiniz. Bir evcil hayvan sahiplenmeden önce gözden geçirmeniz gereken birçok unsur olduğunu düşünüyorum. O hayvanın sağlığı ve mutluluğunu karşılayabilecek imkanlara sahip olup olmadığınızı gözden geçirmelisiniz. Bununla birlikte onun bakımına ayırabilecek zamanınızın olup olmadığı da gözden geçirilmelidir. Evcil hayvan bakımının gerçekten çok büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın. Ve sevginizin yetebileceği hayvanları sahiplenmenizi öneririm.

Önceki İçerikCesaret Veren 10 Motivasyon Filmi
Sonraki İçerikDünyadaki En Güzel 12 Tatil Yeri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.