Ana Sayfa Gündem Avrupa Şampiyonası Yarışında 2. Olan Cem Bölükbaşı Kimdir?

Avrupa Şampiyonası Yarışında 2. Olan Cem Bölükbaşı Kimdir?

36

Yarış pistlerinde bizleri gururlandıran genç yarışçı Cem Bölükbaşı Le Mans Avrupa şampiyonasında bir kez daha başarısını kanıtladı. Öncelikle kendisini bu başarısından ötürü tebrik ediyoruz. Bilmeyenler için kısa bir özet geçmek isterim. Avusturya’da yapılan Le Mans yarışları Red Bull Ring pistlerinde yapıldı. Oldukça çekişmeli geçen bu yarışlara Türk yarış pilotu Cem Bölükbaşı’da dahil oldu. Eurointernational takımıyla girdiği bu yolda LMP3 sınıfında ikinci oldu. Aslında benim gözümde birinciliği de kazanmış durumda. Çünkü bu 4 saatlik turnuvada yalnızca 0,1 saniyelik bir farkla birinciliği kaçırdı.

İlk Defa Böyle Bir Turnuvada Yarıştı

Bu şampiyonada ilk kez boy gösteren Bölükbaşı verdiği röportajlarda bu turnuvanın kendisi için de pek çok ilki barındırdığını söyledi. Ünlü futbolcu Merih Demiral bu yarışta kendisini destekleyen önemli isimler arasında yer alıyor. Takımına ve Team Demiral’a teşekkürlerini sunan Bölükbaşı, Formula 1 pilotu olma hedefine ilerlerken edineceği tüm tecrübelerin çok önemli olduğuna da değindi. Önümüzdeki günlerde kendisini yine Avrupa’da gerçekleşecek önemli yarışlar bekliyor. Şimdiden başarılar dileriz.

Kiminiz Cem’in hikâyesini biliyor ve yakından takip ediyor. Kiminiz ise ilk defa duymuş olabilir. Bilmeyenler için kısa bir özet geçmek isterim. Haydi gelin başlayalım.

E spordan gerçek pistlere uzanan başarı hikâyesiyle Cem Bölükbaşı kimdir?

Şubat 1998 doğumlu olan Cem Bölükbaşı daha çok küçük bir çocukken yarış sporlarına ilgi duymaya başladı. Henüz 6 yaşındayken yarışlara ilgisini gören babası onu motokros pistlerine götürdü. Burada pistlerle tanışan Bölükbaşı, daha çok küçük olmasına rağmen kendi kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu. Daha sonra kendini E spora vermiş ve 70.000 kişi arasından ilk 20’ye kaldı. Bu zamana kadar kazandıklarıyla ilgi çekmemesinin oldukça zor olduğunu düşünüyorum. Zaten pek çok kişinin ilgisini üzerinde toplayarak Fernando Alonso takımına seçildi. 2017 ve 2018 yılları onun için oldukça başarılı yıllar olarak kayıtlara geçti. Dünya beşinciliği ve dünya ikinciliği kazandığı bu senelerde yarış pistlerinde daha fazla tecrübe kazandı.

Borusan Otomotiv’in desteğiyle beraber ulusal yarışlara ilk adımını attı. Bu adım tabi ki başarılarının devamını getirecekti. Yarışlarda beşinci olan Cem, daha sonra Formula 3 yarışlarına adım attı. Burada toplam 15 yarışa katıldı. 61 puan kazanarak 9. sırada yarışları tamamladı. Geçtiğimiz günlerde yukarıda da bahsettiğim Le Mans yarışlarında bizleri gururlandıran Bölükbaşı, çok az bir farkla 2. olarak bu turnuvayı tamamladı. Hedefi ise Formula 1 pilotu olarak yeni başarılara imza atmak.

Hayallerinin Peşinden Yarış Pistlerine

Bu konuda Cem Bölükbaşı’nın herkese örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin kafasında bir hayal vardır. Kimi zaman aile baskısı yüzünden kimi zamansa toplumsal baskı yüzünden bu hayallerin peşinden koşmayız. Fakat insanlar kendine güvendiği zaman sevdiği işlerde başarılı olabilir. Başkalarının hayallerini yaşamaktansa kendi hayallerinizi gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise çalışmak. Gerçekten ciddi bir çalışmayla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sizler de isteklerinizin peşinden gitmekten korkmayın.


Sosyal platformlarda tanınan ve Twitch yayınlarında da karşılaştığımız Cem Bölükbaşı başarılarıyla bizleri gururlandırıyor. Hedeflerine ulaşmak için önünde hala daha yol var. Fakat bu yoldaki merdivenleri teker teker tırmanmaya devam ediyor. Bugün bilenlere veya bilmeyenlere bu azimli gençten bahsetmek istedim. Belki E spordan yarış pistlerine çıkan Cem’in hikâyesi bazılarımıza örnek olabilir. Kendisine başarılarının devamını diliyoruz.

Önceki İçerikMutlaka İzlenmesi Gereken Birbirinden Sürükleyici 21 Film
Sonraki İçerikAbonelik Özelliği Getiren Twitter Ücretli mi Oluyor? Twitter Blue Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.