Ana Sayfa Gündem Apple’ın Yeni Ürünü Airtag ve Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple’ın Yeni Ürünü Airtag ve Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

45

İnsanların Apple çılgınlığını bildiğinizi düşünerek bu yazıya başlıyorum. Apple iPhone veya iPad gibi cihazlarının yeni versiyonlarını her çıkardığında sorgulamadan alan birçok insan var. Elma logolu yeni bir cihaz çıktığında da aynı etki oluyor ve bu cihaz gündeme oturuyor. Apple’ı sevmediğimi düşünmeyin. Benim de sevdiğim tarafları yok değil. Fakat yeni bir cihazı almadan önce pozitif ve negatif yanlarını sıralamak gerektiğini düşünüyorum. Apple’ın yeni çıkardığı Airtag gündemimize takıldı ve ben de sizler için inceledim. Gelin bu cihazın artılarını ve eksilerini birlikte gözden geçirelim.

Airtag Nedir?

En kısa tanımıyla başlayacak olursak Airtag’i bir takip cihazı olarak nitelendirebiliriz. Fakat bu kadar gündem olmasını sağlayan tek özelliği takip cihazı olması değil. Elma logosunun ardında kendine has özellikler barındırıyor. Öncelikle ufak ve yuvarlak biçimde olan tasarımından bahsedelim. Bu tasarımın anahtarlık olarak kullanıma oldukça yakıştığını gördük. Eğer isterseniz cihazın arkasına emoji bile yaptırabiliyorsunuz. Dışına kılıf takmak isterseniz bunu Apple’dan ekstra olarak almanız gerekiyor. 11 gramlık bu cihazı her hangi bir eşyanıza taktığınızda telefonunuzdan nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Peki standart takip cihazları ile bu cihazın arasındaki farklar neler? İsterseniz bunlara da bir göz atalım.

Airtag ve Diğer Takip Cihazlarını Ayıran Özellik

Bu cihazdan veri alabilmek için kullanılan yöntem oldukça ilgimi çekti. Diyelim ki Airtag takılı olan anahtarlarınızı kaybettiniz veya çaldırdınız. Airtag size sinyal göndermek için çevresinde bulunan iPhone’ları kullanıyor. Örneğin çantanızı bir metro durağında kaybettiniz. Siz cihazınızın nerede olduğunu sorguladığınızda çantanızın etrafında bulunan iPhone’lara sinyal gönderiliyor ve onların yardımıyla bu sinyal sizin telefonunuza ulaşıyor. Bu sayede diğer takip cihazları gibi belirli bir alanda çalışmıyor. Dünyanın herhangi bir yerindeki eşyanızın yerini öğrenebilirsiniz. Diğer takip cihazları yalnızca belirli bir alanda GPS sinyalleri göndererek çalışabiliyor.

Peki Bu Cihaz Kullanıcılar İçin Güvenlik Sorunu Oluşturur mu?

Akıllara gelen ilk sorular güvenlik ile alakalı. Çünkü herhangi biri takip cihazını kullanmak için sizin de telefonunuz üzerinden sinyal alabilir. Bu durum için Apple’ın belirttiği birkaç özellik bulunuyor. Öncelikle gönderilen veriler kişiye ait olarak gözükmüyor. Yani kısacası bilgiler tamamen anonim olarak gönderiliyor. Çağımızdaki güvenlik teknolojilerinin çok gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Fakat kırılamaz değiller. Bu sebeple şifreleme sistemini de yerleştirmeyi unutmamışlar. Bu sayede kullanılan veriler yüzünden sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Olası sorunları ve güvenlik açıklarını zaman içinde göreceğimizi düşünüyorum.

Akıllara gelen ikinci soru ise istenmeden takip edilmenin mümkün olup olmadığı. Böyle çirkin bir durumla karşı karşıya gelirseniz telefonunuz cihazı tespit ediyor. Size ait olmayan bir cihaz üzerinizdeyse telefonunuz bunu fark ediyor ve size bildiriyor. Bu sayede istenmeyen takiplerin önüne geçilmiş oluyorsunuz. Önemli olan tek nokta cihaz sahibinin sizden uzaklaşmış olması. Çünkü bu cihazı kullanan kişiler yan yana duruyor da olabilirler. Cihaz sahibinin takip cihazı sizin üzerinizdeyse ve birbirinizden uzaklaşırsanız bildirim alabiliyorsunuz.

İlgi Çeken Özellikleri ve Fiyatı

İlgimi çeken 2 özellikten sizlere bahsetmezsem olmaz. Öncelikle hepimiz evlerimizde veya odalarımızın içinde bir şeyler kaybedebiliyoruz. Hatta acelemiz olduğunda eşyalarımızı bulmak için ortalığı birbirine kattığımız gerçeğini görmezden gelemeyiz. Yine anahtar örneğiyle yola çıkalım. Evinizde bir yerlerde anahtarınızı kaybettiniz diyelim. Telefonunuzdan baktığınızda da anahtarlarınızın evinizde olduğunu görebiliyorsunuz. Verdiğiniz komut sayesinde Airtag’in ses çıkarmasını sağlayabiliyorsunuz. Sahip olduğu hoparlör sayesinde ses çıkarabiliyor ve eşyanızı bulmanıza yardımcı oluyor.

Bahsedeceğim ikinci özellik geniş bant özelliği sayesinde eşyalarınızın yerini çok net bir şekilde göstermesi. Nereye gitmeniz gerektiğini ve anlık olarak eşyalarınızın yer değiştirdiğini telefonunuz yardımıyla takip edebiliyorsunuz. Oldukça geniş kapsama alanına sahip olduğu için sizin nerede olduğunuzun bir önemi yok. İstediğiniz yerden eşyalarınızı bulabilirsiniz.

Fiyatına geçmeden önce belirtmem gereken bir özellik var. Bu cihazı kullanabilmek için iPhone telefonunuzun olması şart. Farklı marka telefonlarınızı bağlayarak maalesef çalıştıramıyorsunuz. Fiyatına gelecek olursak. Yaklaşık 300 TL civarında tek bir ürün alabilirsiniz. Eğer isterseniz 4’lü paket olarak da alabiliyorsunuz. Birkaç farklı yere yerleştirmek için alabileceğiniz bu çoklu paketin fiyatıysa yaklaşık 1000 TL bandında seyrediyor.

Airtag Pil Ömrü ve Dayanıklılık Özellikleri

Pille çalışan aletler hayatımızda çoğaldıkça prizlere bağlı bir hayat sürmeye başladık. Bu durum yüzünden herhangi bir elektronik cihaz alacağımız zaman ikinci sorduğumuz soru mutlaka pil ömrü oluyor değil mi? Cihazımızın pil ömrü hakkında da bilgi verildi. Farklı bir aktivite yapılmayacağı içi oldukça uzun pil ömrü olduğunu söyleyebilirim. Açıklamalara göre bu cihaz 1 yıl boyunca hiç durmadan çalışabiliyor. Dayanıklılık konusuna gelirsek. 1 metre derinliği geçmediği sürece suya dayanabilen cihazımız aynı zamanda toza karşı da dayanıklı. Küçük ve hafif bir cihaz olduğundan herhangi bir kılıf ile desteklediğiniz sürece yere düşünce bir şey olacağını düşünmüyorum.


Teknoloji her geçen gün daha çok gelişiyor. Bu durumda her geçen gün karşımıza yeni cihazlar çıkabiliyor. Apple markası yıllarca bizlere yeni elektronik cihazlar tanıttı. Airtag genel olarak baktığımızda tanıttığı diğer cihazlardan bira farklı. Bu sayede gündeme oturdu. Sizler için bu cihazı elimden geldiği kadarıyla tanıttım. Özelliklerine baktığımızda alınabilir bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Fakat parasını hak edip etmediğine karar verecek olan sizlersiniz.

Önceki İçerikHatalı Makyajın Arkasında Yatan 11 Sebep
Sonraki İçerikSaçlarınızı Canlandıracak Bütçeye Uygun En İyi Saç Bakım Yağları
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.