Ana Sayfa Gündem Anneler Günü ve Bu Güne Özel Hediye Önerileri

Anneler Günü ve Bu Güne Özel Hediye Önerileri

38

Malum önümüz anneler günü ve her yıl olduğu gibi bu yılda bütün mecralarda karşımıza çıkıyor. Anneler günü hediyesi olarak bir sürü fincanı, kupası, kahve makinası. İyi hoş güzel de bir kahve molası bile olmayan annelerimiz ne yapsın bunca hediyeyi.

Annelerinize illa bir hediye vermek isterseniz onlara zaman hediye edin. Edin ki kendilerinin değerini öyle anlayabilsinler. En küçük bir detay bile onları çok mutlu edebilir. “Ben çocukla ilgilenirim sen git biraz uzan veya işlerini hallet, acele etme” dememiz bile onlar için paha biçilemez bir mutluluk olabilir.  

Sizce anne nedir? Evin içinde ışıldayan bir güneş, en sadık arkadaş, sesini duyunca huzur bulduğumuz, farkında olmasak bile hep ihtiyacımız olan, ilham kaynağımız, gülümsemesiyle mutlu olduğumuz, sonsuz sevginin adresi kalbimize uzanan sıcacık bir eldir anne.

Annelik kadınlara sonradan öğretilen bir şey değildir. İçgüdüsel olarak doğuştan gelen bir yetenektir aslında. Kadınlar bebeği karınlarında hissettikleri an vücutları kendini hazırlamaya başlar. Bebek için 9 ay boyunca kendini onarır. 9 ayın sonunda kucaklarına o mucizeyi aldıktan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlarlar.

Bütün düzenlerini, planlarını bebeğe göre ayarlamaya başlarlar. İlk karşılaşmadan sonra eski hayatlarını sanki hiç yaşanmamış gibi düşünürler. Onun yaşamı, kıyafetleri, yemeği her şeyin mükemmel olmasını isterler. Doğduğumuz andan itibaren annemizden görürüz hayatı. Hastalandığımızda sabaha kadar başımızda beklemesini, yemek yemediğimizde yememiz için sevdiğimiz şeyleri yapmasını, biz ağladığımızda oturup bizimle ağlaması. Biz annelerimizin bize kattıklarıyla insan oluruz.

Merhametinin yanı sıra arkamızda duran gücüyle yaşarız. Bizim görmediğimiz şeyleri görür onlar. Bazen kızarız “çok abartıyorsun o kadarda değil” deriz ama gerçekten dediğinin doğru olduğunu biraz zaman geçince anlarız. Aslında annemize borçlu olduğumuz çok şey var. Evin içerisinde bir şey bulamadığımızda “anne” diye bağırıp yerini sorarız. Bir yemek yaparken bilmediğimiz veya onun iyi yaptığını düşündüğümüz konuda fikrini alırız. Kapıdan içeri girdiğimizde yeni pişmiş yemek kokusu veya anne eli değmiş kekin tadı bambaşkadır, insana huzur verir. Anne sevgisini bilen bir çocuk etrafına sevgiyle bakmayı bilir. Sevginin iyileştirici bir etkisi olduğunu anlar. Annelerimiz bizi hisseder, anlarlar bizde onları anlamaya çalışalım.

Annelerimizin kıymetini çok az biliyoruz. Sanki hep yanımızda olacaklarmış gibi sanki onlar ölümsüzmüş gibi yaşıyoruz. Uzakta olduğumuzda bazen iş yoğunluğundan unutuyoruz onları. Erteliyoruz, 1 saat sonra ararım akşam ararım diye düşünüyoruz. Ama onların bizi hep hayatlarının merkezine koyduklarını unutuyoruz. Annelerimizi hep bugün son günmüş gibi sevelim. Öpmek sarılmak için bir neden aramayalım. İçimizden gelince sarılalım çünkü onlar bunu fazlasıyla hakkediyor.

Annelerimize bizden bir tane hatıra kalsın diye hediye almak isteyebiliriz. Bunlar parayla alınan maddi şeylerde olabilir ama annemizi manevi hediyeler daha mutlu edebilir. Sizler için birkaç tavsiyemiz var. Gelin hep birlikte bakalım;

1. Fotoğraf Hikayesi

Bu hediyeyi hazırlamak için sizin ve annenizin beraber olduğu 7-8 adet fotoğraf yeterli olabilir. İsteğinize göre çoğaltıp azaltabilirsiniz. Tüm fotoğrafları büyük bir çerçeve üzerinde yan yana koyup altlarına ufak notlar ekleyebilirsiniz.

2. İçinizden Gelen Bir Not

Sizin için çok güzel bir anısı olan fotoğrafla beraber yanına yazacağınız duygusal bir not annenizi çok mutlu edebilir. Nota annenizle yaşadığınız güzel bir anıyı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız notu süsleyerek ve fotoğraf yapıştırarak annenize verebilirsiniz.

3. El Yapımı Çiçekler

Çiçek sever anneler için bu fikir harika olabilir. Annelerimiz sabahları çiçekleri balkonda sularken onlarla konuşurlar. Yeri gelir üzüntülerini anlatırlar yeri gelir mutluluklarını anlatırlar. Herkesin evinde 1-2 tane boş konserve bulunuyordur. Onları boyayıp içerisine çiçekçiden aldığımız topraklı bitkileri yerleştirebiliriz. Balkonunuz en değerli çiçekleri bunlar olacaktır.

4. Anne Eli Değmemiş Kek

Her zaman güzel kekleri annenizin yapması gerekmiyor. Bir kerede siz onun için güzel bir kek hazırlayabilirsiniz.  Sizin elinizden yapılmış bir keki eminim anneniz çok sevecektir. Hatta üzerine annenizin ismini yazabilirsiniz.

5. Kişiselleştirilmiş Kesme Tahtası

Yemek yapmayı seven bir anneniz varsa bu hediye onu çok özel hissettirebilir. Marangoz bir tanıdıktan veya internet üzerinden isme özel olarak yapılmış bir hediye verebilirsiniz. Kesme tahtasının üzerine annenizin ismini veya onun sevdiği bir şeyi işletebilirsiniz. Bu sayede anneniz mutlu olabilir.

Bu hediyenin bir başlığı yok maalesef. Hepimizin annesi hayatta olmayabilir. Böyle günleri özelleştirmek ne kadar doğru, tartışılır. Bu günlerde öksüz olan insanları düşünüp kendimizi onların yerine koymamız gerektiğini unutmayalım. Böyle özel günlerin bizi mutlu ederken o insanları üzdüğünü hep hatırlayalım. Annemize en güzel hediye bu kişileri düşünmemiz olabilir. Bir çocuk yurduna gidip birkaç çocuğa annemiz adına yardımda bulunabiliriz. Ya da annemizi oraya götürüp onlara da anne sevgisini hissetmelerini sağlayabiliriz. Tabi bunu bir kere değil alışkanlık haline getirebilirsek o çocukları çok mutlu ederiz.  Bu düşünceyi annelerimizle paylaştığınızda sizinle gurur duyacaktır.


Annelerimize vereceğimiz en güzel hediye onlara zaman ayırmamız olabilir. Biraz tek kalıp kafa dinlemek onların enerjilerini yerine getirecektir. Annelerimizi anlamaya çalışalım. Onları bir gün değil her gün hatırlayalım.

Bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Önceki İçerikMilyonların İzlediği Mukbang Videolarına Çin Hükümetinden Yasak Geldi
Sonraki İçerikGizemlerini Hala Koruyan Mısır Piramitleri Hakkında Az Bilinen 15 Gerçek
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.