Ana Sayfa Nedir Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

124

Günümüzde mevcut olan birçok psikolojik rahatsızlık var. İnsanların bazıları bu rahatsızlıkları küçümsese de bunların yaşam kalitesini düşürdüğü ve oldukça kötü etkilere sahip olduğu biliniyor. Bu rahatsızlıklardan biri de anksiyete. Bu kavramı tanımlamak için kullanabilecek terim kaygı bozukluğudur. Genel olarak baktığımızda günlük hayatın stresi ile herkes anksiyete yaşayabilir. Karşılaştığımız olaylar ve stres ile birlikte bu rahatsızlığı yaşamak olağandır. Fakat bu durum çok fazla oluyorsa ve bu kaygı bozukluğu aşırı denebilecek seviyelere geldiyse tıbbi bir rahatsızlık söz konusu demektir. Anksiyete belirtilerinden bahsetmek gerekirse:

  • Oldukça yoğun ve devamlı endişe hali
  • Normal sayılabilecek durumlara karşı korku
  • Küçük olayları kafada büyüterek başka bir şey düşünemeyecek hale gelmek
  • Panik atak krizleri
  • Endişe ve korku durumunun yaşamı etkileyerek günlük rutinleri engellemeye başlaması

Gibi örnekler verilebilir. Bu rahatsızlık kendi içerisinde farklı alt başlıklar ile incelenebilir.

Panik Atak: Aniden ortaya çıkan veya biriken korku ve endişe panik atağa sebep olabilir. Belirtileri ise kalp ritminin artması, göğüs ağrısı, terleme olarak gösterilebilir. Dikkatli olmak gerekir çünkü bu ataklar çok ağır olabilir.

Sosyal Anksiyete: Sosyal ilişkilerde meydana gelen bu bozukluk çevrenizdeki insanların sizinle alay etmesinden korkmanıza veya yargılamalara karşı endişe duymanıza sebep olabilir.

Agorafobi: Kalabalık mekanlarda veya hareket kabiliyetinizin kısıtlı olduğu yerlerde acil bir durum yaşanmasından korkma durumuna agorafobi denilir. Rahat hareket edemeyeceğinizi bilmek endişe verir.

Ayrılık Endişesi: Sevdiklerinizin başına bir şey gelmesinden korkuyor ve hep göz önünde tutmak istiyorsanız bu ayrılık endişesi durumuna girer.

Genel Anksiyete: Hiçbir neden olmadığı halde kendinize sürekli endişelenecek bir şey buluyor ve bunu kafanızda çok büyütüyorsanız bu genel anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır.

Peki bu rahatsızlığın sebepleri nelerdir? Beyninizde duygularınızı kontrol eden bölümlerde sıkıntı varsa bu durum rahatsızlık yaşanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda genetik sebepler de bu rahatsızlığın sebepleri arasında gösterilebilir. Çocukken veya daha sonrasında yaşadığınız travmalar bu tarz bir rahatsızlığa sebep olabilir. Eğer kullandığınız bir ilaç varsa bu ilaçların yan etkileri de böyle bir rahatsızlık meydana getirebilir.

Önceki İçerikGirişimcilik Nedir?
Sonraki İçerikSteam’de 20 TL Altına Alabileceğiniz 12 Oyun
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.