Ana Sayfa İnternet Abonelik Özelliği Getiren Twitter Ücretli mi Oluyor? Twitter Blue Nedir?

Abonelik Özelliği Getiren Twitter Ücretli mi Oluyor? Twitter Blue Nedir?

16

Günümüzde oldukça sık kullanılan sosyal platformlardan biri de şüphesiz Twitter. İnsanların her konuda paylaşım yapabildiği bu platform Türkiye’de de milyonlarca kullanıcıya sahip. Son günlerde yeni bir özellik ile gündeme gelen Twitter hakkında yapılan açıklamalar ile akıllardaki sorulara bir ışık tutmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum. Haydi Gelin Twitter Blue olarak adlandırılan bu yeni özelliğe bir göz atalım.

Twitter Blue Nedir?

Pek çok sosyal medya platformlarında bulunan abonelik özelliklerini bildiğinizi düşünüyorum. Örnek olarak Spotfy premium ile ayrıcalıklı özelliklere sahip olabiliyor ve rahatlıkla müzik dinleyebiliyorsunuz. Tabi ki bunu belli bir ücret karşılığında yapıyorsunuz. Geçtiğimiz aylarda YouTube’da kendi bünyesine böyle bir özellik ekleyerek gündeme gelmişti. Reklamsız videolar izlemek için ve birçok ekstra özelliğe erişebilmek için belirli bir ücret karşılığında premium üyelik alabiliyorsunuz.

Twitter son bir yılda yeni özellikler ile kullanıcıları buluşturan bir diğer sosyal platform. Öncelikle tıpkı İnstagram ve Snapchat’te olduğu gibi hikâye özelliğini kullanıcılar ile buluşturdu. Şimdi ise ücretli abonelik servisi ile gündemde. Yapılan açıklamalara göre yeni özelliğin ismi Twitter Blue olacak. Belirli bir ücret karşılığında bu servisten yararlanabileceksiniz. Peki nedir bu ekstra özellikler dediğinizi duyar gibiyim. Daha geliştirme aşamasında olan bu proje hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Şuanda bildiğimiz yeni özellikler oldukça az. Bu özellik ile kullanıcılar:

  1. Tweetleri geri alabilecekler
  2. Koleksiyon oluşturabilecekler
  3. Yer imlerini daha iyi kullanabilecekler

Bu özelliklere erişebilmek için aylık olarak belirli bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Twitter Blue Fiyatı Nedir?

Bildiğimiz bu özellikleri yazılım mühendisi Jane Manchun Wong’un açıklamalarından öğrendiğimizi söylemeliyim. Fiyat konusunda geçtiğimiz günlerde yine kısa bir açıklamada bulunan Wong, Twitter’ın ücretli abonelik servisinin 2,99 dolar olacağını açıkladı. Fiyatların artacağını veya azalacağını şuan için bilmiyoruz tabi ki. Aylık olarak ödenecek olan bu fiyat karşılığında alınacak hizmetler kullanıcılar tarafından sevilecek mi? Bunu zaman içerisinde göreceğiz.

Sosyal Medyada Yeni Özellik Devrimi

Sosyal medya platformlarında çok uzun süreler geçirdiğimiz kaçınılmaz bir gerçek. Twitter, İnstagram gibi platformlar artık eskisi gibi değil. Her geçen gün yeni özelliklerle karşılaşıyoruz. Örneğin yukarıda da bahsettiğim hikâye özelliği ile yıllar önce Snapchat sayesinde tanışmıştık. Ardından İnstagram’da bu özelliği kullanmaya başladık. Şuanda YouTube’da bile hikâye paylaşma özelliği bulunuyor. Paylaştığınız fotoğrafı veya videoyu profilinizde 24 saat boyunca tutabiliyorsunuz. Anlık paylaşımlar için oldukça kullanışlı ve sevilen bir özellik olan hikâye özelliği bu duruma verebileceğim en güzel örneklerden biri.

Abonelik Özelliği Bulunan Sosyal Medya Platformları

Abonelik özelliği pek çok yerde farklı şekillerde kullanılıyor. Eğer isterseniz belirli bir ücret karşılığında ayrıcalıklı özelliklerden faydalanabiliyorsunuz. Veya paylaşım yapan kullanıcılara abone olup destek verebiliyorsunuz. İkinci olarak bahsettiğim özellik ile Twitch’de karşılaşmış olabilirsiniz. Son zamanlarda YouTube’da bu tarz özellikler ile gündeme gelmişti. İsterseniz paylaşımlarını beğendiğiniz kanallara abone olarak destek verebiliyorsunuz ve özel olarak yaptıkları paylaşımları görebiliyorsunuz. Veya tıpkı Twitter’ın yaptığı gibi aylık olarak belirli bir ücret karşılığında uygulama içerisinde ayrıcalıklı özellikleri kullanabiliyorsunuz.


Sosyal medya platformları son dönemlerde n çok vakit geçirdiğimiz yerler diyebilirim. Evlerimizde olduğumuz bu dönemlerde yoğunluğun artmasıyla beraber bu platformlar yeni özellikler ile kullanıcıları buluşturmaya başladı. Kimine göre gereksiz olan bu özellikler kimilerine göre de oldukça güzel. Verilen fiyatlar karşılığı kullanıma açılan özelliklerin fiyatına değip değmeyeceğine önümüzdeki günlerde karar verebiliriz diye düşünüyorum. Zaman içerisinde karşımıza çıkan yeni sosyal medya platformları bile olabilir. Bu sektördeki rekabet git gide artıyor. Bu sayede yeni özellikler ile karşılaşıyoruz.

Önceki İçerikAvrupa Şampiyonası Yarışında 2. Olan Cem Bölükbaşı Kimdir?
Sonraki İçerikWhatsApp ve Bitmek Bilmeyen Gizlilik Tartışması Sonuçlandı: Türkiye’de Uygulanmayacak
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.